Sindikat: Odrediti jasne kriterijume za otpuštanja u obrazovanju
05. oktobar 2009. | 15:09
Izvor: EMportal
“Bez povećanja prihodne strane budžeta, što se može postići samo otvaranjem novih radnih mesta i uvođenjem sive ekonomije u legalne tokove, nikakva racionalizacija javnog sektora neće dati naročite rezultate,” izjavio je danas na konferenciji za novinare predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović.
Prema njegovim rečima, racionalizacijom javnog sektora, koji redovno plaća poreze i doprinose, smanjuju se prihodi penzionog i zdravstvenog fonda, a povećava se broj penzionera.
„Imamo situaciju koja izjednačava broj zaposlenih i broj penzionera i tako smanjuje prihodnu stranu, a s druge strane država pušta da na oko 300.000 ljudi u „sivoj“ ekonomiji gubi 46 milijardi dinara godišnje, “ kazao je Pavlović.
On je povodom Dana nastavnika zahtevao od države da se jasno odrede kriterijumi po kojima će se odrediti odlazak 5.000 zaposlenih iz obrazovanja u sledeće dve godine.
„Potrebno je da se racionalizacijom obuhvate oni koji ispunjavaju jedan od uslova za penziju, ali još uvek mogu da rade, oni koji su ostali bez časova i odeljenja i oni koji prihvate dobrovoljno da odu. Naravno, da se posle toga ne popunjavaju njihova mesta,“ kazao je Pavlović.
Prema njegovim rečima, potrebno je da otpremnina za one koji dobrovoljno napuštaju njusistem bude stimulativna, a ne minimalna, ali i da se se precizno odredi da oni koji napuste prosvetu, ne mogu tako lako da se vrate.
„U pojedinim školama ima zaposlenih koji su apslolutno ostali bez posla, a dogovoreno je da se oni ne diraju“, rekao je Pavlović dodajući će najviše biti pogođenji učitelji, a da bi najlakše bilo izvršiti racionalizaciju u nenastavnom sektoru.
Prema njegovim rečima, veliki je problem što država ne reguliše mrežu škole i školuje kadrove koji nisu u potražnji, plaća predmete koji nisu njena nadležnost (veronauka koju bi trebalo da plaća crkva), što plaća produženi boravak, a trebalo bi da ide na teret roditelja…
Uz to, kako kaže, država je zamrzla plate i ušteda na prosveti ove godine iznosi 2,2 milijarde dinara, a sledeće godine je će to biti tri puta veći iznos.
Pavlović očekuje da se do 15. novembra dogovore plate za sledeću godinu, jer nije realno da se uz inflaciju i racionalizaciju ne povećaju.
„Ovo je problem koji pogađa ceo javni sektor i ako se ne dogovorimo moraćemo da organizujemo neke proteste,“ kazao je Pavlović-.
Prema proceni Sindikata obrazovanja Srbije oko 3.500 zaposlenih ispunjava jedan od uslova za penzionisanje, a oko 1,5 odsto zaposlenih godišnje ode u penziju.
U ukupno 1.847 osnovnih i srednjih škola radi 103.196 zaposlenih, dok je broj đaka oko 900.000.
Prosečna plata zaposlenog u prosveti za avgust iznosila je 35.356 dinara.
Međunarodni Dan nastavnika ustanovio je UNESCO 1994. godine. Prema podacima te međunarodne organizacije u svetu trenutno decu podučava oko 28 miliona nastavnika, a do 2015. biće potrebno još 10,3 miliona nastavnika, jer 8.1 milion odlazi iz škola.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: