Obradović: Nema otpuštanja u školama (VIDEO)
03. februar 2010. | 13:25 14:43
Izvor: EMportal
Neće biti otpuštanja u školama u Srbiji, a ako se za dobrovoljno napuštanje posla ne prijavi dovoljno zaposlenih naredni korak bi mogao biti racionalizacija broja odeljenja i mreže škola, rekao je Žarko Obradović, ministar prosvete.
"Pokušavamo da rešimo problem viška zaposlenih na način prihvatljiv za sve", rekao je ministar.
Do kraja ove nedelje škole sakupljaju podatke o zainteresovanima da dobrovoljno odu iz obrazovnog sistema, a potom će Ministarsvo prosvete razgovarati sa sindikatima i obavestiti ih o tome koliki je broj prijavljenih, rekao je on.
On je objasnio da racionalizacija broja zaposlenih u prosveti ne znači otpuštanje, već dobrovoljni odlazak zaposlenih.
"Razmišljali smo da se preraspodeli fond časova među zaposlenima, ali opšti je utisak da to ne bi imalo efekta", rekao je ministar.
Rok za odluku o dobrovoljnom odlasku 5. februar
Ministarstvo prosvete dalo rok prosvetnim radnicima da se do 5. februara izjasne o dobrovoljnom napuštanju radnih mesta. Oni koji ne ispunjavaju uslove za penziju, a žele da odu dobiće otpremninu od 200 evra po godini radnog staža, a oni koji imaju jedan od uslova, starosni ili dovoljan radni staž, dobiće šest bruto prosečnih plata, rekao je Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije.
Pavlović je na konferenciji za novinare rekao da nije zadovoljan uslovom koje je postavilo Ministarstvo finansija, koji glasi da se radno mesto profesora i nastavnika po odlasku gasi, a da se njegovi časovi ne mogu raspodeljivati.
“Pod tim uslovima javiće se vrlo mali broj ljudi, možda stotinak”, rekao je Pavlović i objasnio da nemogućnost da drugi nastavnici preuzmu časove kolege koji odlazi ne ostavlja prostora direktorima škola da se saglase sa odlaskom jer neće moći da gase radna mesta na mestima na kojima nemaju zamene.
Pavlović je dodao da su zbog te izmene u planu racionalizacije broja zaposlenih u osnovnim i srednjim školama od odlaska odustali oni koji su prvobitno pokazali želju da se ranije penzionišu. “Zbog toga će priča o racionalizaciji ostati prazna priča do sledećeg septembra”, rekao je Pavlović.
On je dodao da Ministarstvo finansija nema razumevanja za plan Sindikata obrazovanja Srbije jer ne želi pritisak na budžet, već samo smanjenje broja zaposlenih.
Pavlović je kazao da je Sindikat napravio računicu po kojoj bi, ako dobrovoljno ode 5.000 prosvetara, trebalo izdvojiti dve milijarde dinara za otpremnine, ali bi u roku od deset meseci nesiplaćivanje njihovih plata donelo uštedu od tri milijarde.
“Time bismo mogli da finansiramo povećanje zarade zaposlenih u septembru, 4,5 odsto”, kazao je on i dodao da Sindikat smatra da u septembru mora biti povećana plata zaposlenima u prosveti. Pavlović je najavio da će, ako do toga ne dođe, prosvetni radnici u septembru stupiti u štrajk. “Godinu i po dana nismo štrajkovali, imali smo dosta strpljenja”, rekao je on.
Pavlović je zaključio da Ministarstvo finansija ometa racionalizaciju broja zaposlenih, o kojoj se pregovara šest meseci.
Pavlović je podsetio da prosečna plata u obrazovanju u Srbiji iznosi 36.000 dinara i da je najmanja u okruženju.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
09. februar 2010. 09:08:14
| jelena
0
Nece biti otpustanja,ali ce biti racionalizacije broja odeljenja i mreze skola,zar to nije isto.Ljudi ce ostajati bez posla,a skolovali su se za posao koji vole da rade?!