Skupština o zaštiti od duvanskog dima
08. april 2010. | 12:02 15:30
Izvor: Emg.rs
Poslanici Skupštine Srbije počeli raspravu o predlozima zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima i o lekovima i mediciskim sredstvima.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je danas da će usvajanje Predloga zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima biti značajan korak napred u kontroli duvana i unapređenju zdravlja građana.
Obrazlažući pomenuti zakonski predlog pred poslanicima, Milosavljević je izjavio da će usvajanje akta doprineti i smanjenju umiranja i invaliditeta od bolesti koje se mogu sprečiti promenom ponašanja.
Predloženim aktom, kako je rekao ministar, uređuju se mere ograničenja upotrebe duvana i nadzor sprovođenja zakona, pri čemu je cilj da se sistemski uredi zabrana pušenja.
Tim zakonom se predviđa zabrana pušenja u javnom prevozu i radnom prostoru. Od zabrane se izuzimaju ugostiteljski objekti u kojima u zavisnosti od površine upotreba duvana može biti dozvoljena.
Obrazlažući predlog zakona o lekovima i medicinskim sredstvima, Milosavljević je naveo da je taj akt korak dalje u usklađivanju propisa s direktivama i drugim propisima EU.
Taj zakon predviđa novu definiciju leka i novih vrsta lekova, nosilaca dozvole za stavljanje lekova u promet, zaštita podataka za lek koji se upotrebljava u humanoj medicini i davanje dozvole za lek po ubrzanom postupku.
Većina opozicionih poslanika ocenila je danas da je Predlog zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu "rigorozan", dok se vladajuća koalicija zauzima za usvajanje tog akta zbog njegovog značaja u očuvanju javnog zdravlja.
Poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta tokom rasprave u Skupštini Srbije kazala je da je zakon "rigorozan i preoštar" i navela da su alkoholizam i narkomanija mnogo veći problemi. Ona je navela da zakon o zabrani pušenja već postoji, ali da se ne primenjuje.
Mileta Poskurica iz poslaničkog kluba Napred Srbijo kazao je da je zakonski predlog preoštar i da diskriminiše pušače.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Zoran Šami istakao je da postoje ljudska prava nepušača da ne udišu duvanski dim, ljudska prava pušača i ljudska prava zainteresovanih lica, odnosno ugostitelja koji imaju pravo da se bave svojim poslom, a da pri tome ne trpe štetu.
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović kazao je da, ako pušač odluči da uništi svoj život, mora da razišlja o onima koji to ne žele. "Mi se ne borimo protiv pušača, već za život onih koji ne puše, ali koji su ugrozni zbog onih koji imaju taj porok", rekao je Jovanović.
Šef poslanicke grupe Nove Srbije Velimir Ilić kazao je da je duvan štetan, ali da "statistika kaže da rudarski basen Kolubara izbaci više dima i otrovnih gasova nego svi pušači grada Beograda puta sto" i pitao šta je poenta zakona.
Poslanik G17 plus Simo Vuković kazao je da se pokušava relativizacija štetnosti duvanskog dima i dodao da koncept javnog zdravlja podrazumeva ne samo nadležnost Ministarstva zdravlja, već i svih institucija u zemlji. Vuković je naveo da je više od polovine školske dece od 13 do 15 godina probalo cigarete, da svaki šesti puši i dodao da je zabrinjavajuće što je 97 odsto mladih izloženo duvanskom dimu kod kuće i u školi.
Za poslanike Partije ujedinjenih penzionera Srbije prioritet je zabraniti pušenje na radnom mestu i u školama.
Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić kazala je da pravo na zaštitu i čist vazduh mora da se obezbedi onima koji duvan ne koriste, ali i prava onih koji puše.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
08. april 2010. 22:38:29
| Ime
0
>> Mileta Poskurica iz poslaničkog kluba Napred Srbijo kazao je da je zakonski predlog preoštar i da diskriminiše pušače. <<
Tom Mileti zelim da sto pre dodje na Onkoloski Institut,
ako ne kao pacijent, bar da se sretne sa ljudima koji
nisy bili "diskrimisani", pa su zavrsili sa rakom pluca.