Krgović: Jedan od preduslova za rast je disciplina javnih finansija
04. jun 2010. | 15:16 18:34
Izvor: Emg.rs
Grad: Bečići
Jedan od glavnih preduslova za uspešnu ekonomsku politiku koja bi podstakla rast bruto domaćeg proizvoda zemalja Jugoistočne Evrope je disciplina javnih finansija, kazao je predsednik Saveta Centralne banke Crne Gore Ljubiša Krgović otvarajući današnji samit guvernera i ministara finansija regiona u organizaciji Ekonom:east Media Group.
“Iako zemlje regiona imaju različitosti u ekonomijama, svima im je zajedničko da su male, otvorene ekonomije zavisne od tržišta EU. Svaki kreator ekonomske politike ima odgovornost za nacionalnu ekonomsku politiku, ali najveći uspeh možemo postići delujući zajednički“, kazao je Krgović.
Kako se ekonomije regiona budu oporavljale, najveći izazovi za privredni rast biće u smanjenju fiskalnih podsticaja i vođenju manje ekspanzivne monetarne politike kako bi se izbegli pritisci na cene, istakao je Krgović.
Prema njegovim rečima, većina zemalja regiona će morati da bazira novi model privrednog rasta na izvoznoj ekspanziji ili eventualno uvoznoj supstituciji umesto visokog uvoza i visoke domaće potrošnje, što je dosad bio slučaj.
Kozarić: Spoljni dug BiH pet odsto veći
Otplata spoljnog duga BiH za ovu godinu je zbog depresijacije dolara skuplja pet odsto, izjavio je guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić, na panelu Upravljanje valutom, usponi i padovi, u okviru samita guvernera centralnih banaka i ministara finansija zemalja jugoistočne Evrope, u organizaciji Ekonom:east Media Group.
On je kazao kako je planirano servisiranje duga BiH za ovu godinu od 324 miliona konvertibilnih maraka. Pošto je polovina spoljneg duga te zemlje denomirana u dolarima, koji je ojačao ove godine u odnosu na evro, pa posledično i na konvertibilnu marku, porasla je i cena zaduživanja te zemlje.
S druge strane, prema rečima Kozarića, depresijacija domaće valute imala je i pozitivne strane jer je zabeležen rast izvoza od 26 odsto, dok je od početka ove godine uvoz porastao svega jedan odsto u odnosu na isti period 2009.
Gošev: Održana stabilnost denara
Narodna banka Makedonije potrošila je za osam meseci, do maja 2009, čak trećinu deviznih rezervi, 500 miliona evra, kako bi odbranila fiksni režim kursa u toj zemlji, istakao je guverner NBM Petar Gošev.
„U krizi smo uspeli da održimo stabilnost kursa denara, što je između ostalih jedan od ciljeva Centralne banke. U odnosu na prošlu godinu, devizne rezerve su na zadovoljavajućem nivou i pokrivaju više od četvoromesečnog priliva od izvoza“, kazao je Gošev.
U Albaniji, vlada će s centralnom bankom doneti mere koje će stimulisati odobrenje više zajmova u domaćoj valuti kako bi se sprečio značajan uticaj valutnog rizika koji se preliva na kreditni jer je većina građana zadužena u stranoj valuti, istakao je Ardian Fulani, guverner Centralne banke Albanije.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: