Vlada će revidirati predviđeni deficit budžeta (VIDEO)
28. maj 2010. | 16:48
Izvor: Tanjug, Beta
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković ocenio je danas da će vlada morati da revidira predviđeni deficit budžeta sa četiri na 4,8 odsto i da zamrzne penzije i plate u javnom sektoru do kraja godine.
"Mi smo ubeđeni da dogovor s MMF-om predstavlja neku vrstu davanje garancije stranim , pa i domaćim investitorima, da fiskalna i ekonomska politika koja se vodi u ovoj zemlji, jeste održiva i da je ona politika koja će obezbediti stabilnost ne samo na kratak, već i na duži rok", rekao je Cvetković na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Cvetković je rekao da će u skladu sa dogovorom sa MMF-om, za jednokratnu pomoć zaposlenima u javnom sektoru, penzionerima i najnerazvijenijim opštinama biti obezbeđeno 6,5 milijardi dinara, ali se prva isplata ne može očekivati pre avgusta.
Taj novac će biti obezbeđen od divideni koje će javna preduzeća uplatiti državi po osnovu vlasničkog udela, objasnio je Cvetković.
Vlada treba da utvrdi kriterijume za islatu jednokatne pomoći u vreme dok su plate i penzije zamrznute, ali je izvesno, kako je rekao Cvetković, da na nju neće moći da računaju svi zaposleni u javnom sektoru, kao ni svi penzioneri.
Moraće da se, kako je istakao, da se utvrdi "crta", odnosno gornja granica primanja zaposlenih u javnom sektoru i penzionera kojima bi sledovala pomoć.
Potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić je rekao sredstava za isplatu pomoći tek treba da se prikupe, kao i da se preračuna o kojoj cifri se radi i koliko njih će moći da dobije pomoć.
On je naglasio je sa MMF-om postignut dogovor da se u aprila 2011. godine plate zaposlenih u javnom sektoru i penzije na isti način budu usklađene, odnosno da se povećaju u skladu sa rastom troškova života i dodatno za 0,1 odsto rasta BDP.
Naredno usklađivanje bi bilo, kako je kazao, u oktobru 2011. a potom u aprilu 2012. godine. On je negirao da je MMF bio protiv toga da se zakonom precizira da penzije ne mogu da padnu ispod 60 odsto proseka plata u Srbiji i naveo da sada prosečne penzije iznose 65 odsto proseka plata.
"Predlozi zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju i fiskalnoj odgovornosti, kako je dogovoreno sa MMF-om, najakasnije će u septembru u paketu biti upućeni Skupštini na usvajanje", najavio je Krkobabić.
On je istakao da će Vlada do kraja juna usvojiti predlog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, a da još nije u potpunosti pripremljen predlog zakona o fiskalnoj odgovornosti, koji bi, prvi trebalo da bude usvojen.
Odgovarajući na pitanja novinara, Cvetković je rekao da će dinar ostati i dalje stabilan do kraja godine, pogotovo zato što je NBS spremna da brani stabilnost nacionalne valute imajući u vidu trenutno visoki nivo deviznih rezervi.
Premijer je, na pitanja o većem obimu izdavanja trezorskih zapisa, Cvetković je naglasio da vlada razmišlja o takvoj mogućnosti i to sa dospećem na tri do pet godina, pošto Ministarstvo finansija, odnosno Uprava za trezor trenutno izdaje te harije od vrednosti sa ročnošću od tri, šeset, 12 i 18 meseci.
Prihodi od prodaje trezorskih zapisa na tržištu, neće se upotrebljavati za "peglanje" deficita budžeta, već za dalju afirmaciju dinara kao nacionalne valute, rekao je Cvetković.
Premijer je rekao i da je danas stigla dobra vest o rastu industrijske proizvodnje u Srbiji koja je u periodu od janura do aprila porasla za 11 odsto, u odnosu na isti period prošle godine, a samo u prvom kvartalu ove godine je uvećana 4,8 procenata.
U odgoviru na pitanje da li je na sednici vlade raspravljano o osnivanju preduzeća "Koridor 10", Cvetković je rekao da o tome nije bilo reči i objasnio da to preduzeće već postoji, osnovano kao nezavisno preduzeća, a ideja je da se osnivačka prava prenesu na direktno na Vladu Srbije.
To preduzeće bi se zvalo "Koridori", pošto će se baviti izgradnjom ne samo Koridora 10 već i nekim drugim važnim saobraćajnim koridorima kroz Srbiju.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: