Novi pokušaj BP-a da sanira oštećenu bušotinu
04. jun 2010. | 09:43
Izvor: Tanjug
Grad: London
Posle nekoliko neuspelih pokušaja, kompanija British Petroleum, koja pokušava da sanira oštećenu bušotinu na dnu Meksičkog zaliva, saopštila je da je možda na putu da zaustavi izlivanje nafte.
To bi, u teoriji, inženjerima trebalo da omogući da, pojednostavljeno rečeno, preko oštećene cevi navuku drugu cev koja će naftu sprovoditi do broda na površini iznad oštećene bušotine. Ako zamisao uspe, nafta bi prestala da se izliva u more.
Generalni direktor BP-a Toni Hejvord kaže da je ostvaren uspeh, ali da je još rano za uzdah olakšanja. "Kao što sve vreme govorimo, nijedan od metoda koje primenjujemo nikad nije testiran. Uvek postoji rizik. On je sad manji, ali i dalje postoji rizik", rekao je Hejvord.
"To se dešava duboko pod vodom. Inženjeri BP-a koriste male podmornice kojima upravljaju daljinski povlačeći ručke sa brodova na površini mora. Te podmornice rade na dubini od kilometar i po ispod mora, gde je mračno i vlada veliki pritisak. Ovde se isprobavaju potpuno novi tehnološki metodi", navodi za BBC direktor firme koja je specijalizovana za rešavanje problema izlivanja nafte Sajmon Rikabi.
On dodaje da je ironija u tome što Vlada SAD kritikuje BP. "Da se to desilo nekoj manjoj naftnoj kompaniji, ona bi pozvala Vladu SAD i rekla 'mi ovo ne možemo da rešimo'. Vlada takođe ne bi znala da to da reši i morala bi da se obrati BP-u, zato što jedino ta firma ima opremu i stručnjake koji bi to mogli da urade", kaže on.
Predsednik SAD Barak Obama još jednom je otvoreno kritikovao BP da nije bio spreman da reaguje u ovoj situaciji. On je u više navrata bio kritikovan da nije dovoljno oštro nastupao prema BP-u. Gostujući sinoć na CNN-u, Obama je posredno odbacio te kritike, rekavši da je britanskoj firmi jasno stavio do znanja koliko je nezadovoljan.
"Oni su osetili ljutnju, ali za sada nisam video reakciju koja bi bila onoliko brza koliko bih želeo. Oni takođe žele da reše ovaj problem jer ih on mnogo košta. Ja bih voleo da provedem mnogo vremena pokazujući koliko sam ljut i vičući na ljude. Ali to nije moj posao. Moj posao je da rešim problem. Ovde je reč o ljudima koji žive na obalama Meksičkog zaliva i o tome šta ja činim da spasem njihov način života. To će biti moj prioritet u narednim nedeljama i mesecima", kaže Obama.
Izlivanje nafte teško je pogodilo Amerikance koji žive na obalama Meksičkog zaliva. Možda su najviše stradali ribari koji ne samo da su ostali bez prihoda nego se pitaju da li će ikada više biti u stanju da love ribu. Neki od njih u Lujzijani su čak tražili pomoć psihologa.
Generalni direktor BP-a Toni Hejvord obećava da će njegova firma pomoći svima koji žive na obalama Meksičkog zaliva. "BP će ovde biti na duži rok. Svesni smo da je to samo početak. Bićemo ovde kad odu mediji, kad ode obalska straža i svi koji sad rade na otklanjanju posledica naftne mrlje. Mi smo rešeni da radimo sa ljudima koji žive uz obalu kako bismo im omogućili da se što pre vrate svom poslu i načinu života", izjavio je on.
BP će po svemu sudeći morati da plati ne samo troškove čišćenja mrlje, nego i kompenzaciju svima koji su zbog izlivanja nafte pretrpeli štetu. Nagađa se da bi kompaniju to moglo da košta i 20 milijardi dolara. Ima čak i analitičara koji kažu da nisu sigurni da će firma preživeti taj udarac.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: