Dulić: Dupli porez za nelegalne objekte
07. april 2010. | 16:29
Izvor: Emg.rs
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić kazao je u intervjuu za novi broj Ekonom:east magazina koji sutra izlazi da se u ovom trenutku pred opštinama i gradovima u Srbiji vodi 629.000 postupaka za legalizaciju, dok je još nekoliko desetina hiljada postupaka koje će voditi država za legalizaciju sopstvenih objekata
Dulić je rekao da je to za "Ministarstvo konačna i jedina relevantna brojka", te da se svako ko nije ušao u postupak legalizacije suočava sa opasnošću da će nakon donošenja novog zakona o porezu na imovinu takva imovina biti oporezovana duplo.
„Takođe, u slučaju izgradnje nekog infrastrukturnog projekta, eksproprijacije ili bilo čega drugog, država vlasnika za rušenje takvog objekta neće ni na koji način obeštetetiti pošto on za nju ne postoji. Uz to, ukoliko neki od tih objekata nisu uslovni i inače ne mogu da budu legalizovani, opštine će ukloniti takve objekte bez bilo kakvih prethodnih najava“, precizirao je on i kazao kako mnoge opštine nisu predvidele ni dinar za rušenje nelegalnih objekata, što je između ostalog razlog za visok stepen divlje gradnje u prethodnim decenijama.
Dulić je u intervjuu za Ekonom:east najavio zajedničku inicijativu Ministarstva prostornog planiranja i zaštite životne sredine i Ministarstva pravosuđa da se u sudovima koji overavaju kupoprodaju stanova u izgradnji, oformi baza podataka tako da višestruka prodaja ne bi bila moguća.
“ Založili smo se za to da se u krivičnom zakonodavstvu delo prevare nesavesnih investitora sankcioniše drakonski pošto su mnoge porodice ostale bez životne ušteđevine i budućnosti“, kazao je Dulić i posavetovao građane da stanove u „sivoj fazi“, odnosno u izgradnji kupuju samo u projektima koji su pod striktnom kontrolom poslovnih banaka, to jest one koje subvencioniše država u projektu jeftine stanogradnje.
On je najavio da bi do juna u skupštinsku proceduru trebalo da uđe zakon o komunalnim delatnostima koji će definisati postupke i procedure kako da privatni kapital uđe u komunalna preduzeća. „Mislim da je gotovo opšta saglasnost da vodovod i poslove oko upravljanja pijaćom vodom ne treba ni na koji način privatizovati, dok postoje sporenja oko drugih delatnosti kao što su gradski saobraćaj i upravljanje otpadom“, kazao je Dulić u razgovoru za Ekonom:east magazin.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: