Dunja Mijatović: Sve se manje poštuje uloga medija
05. april 2010. | 12:48
Izvor: Beta
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović ocenila da se stanje u medijima u poslednjih nekoliko godina pogoršalo, a posebno su učestali primeri gušenja slobodne reči u vidu fizičkih napada na novinare širom regije, ali i samocenzura.
"Izuzetak nisu ni države na prostoru SFRJ, gde je i dalje prisutan govor mržnje. Opšte je poznato da su mediji odigrali značajnu ulogu u podsticanju mržnje, nasilja i etničkog šišćenja. Još se osećaju posledice neodgovornog javnog diskursa koji su podsticale vlade i političari koji dominiraju medijima 'svog naroda'", kazala je Dunja Mijatović.
Prema njenim rečima, opšta negativna političko-ekonomska situacija koja se reflektuje na celo društvo itekako je doprinela stvaranju sve lošije situacije u vezi sa slobodom medija.
"Primetno je da se sve manje poštuje uloga koje mediji imaju u svakom društvu i ignoriše činjenica da obavljanje javne funkcije podrazumeva odgovornost prema javnosti i omogućavanju pristupa medijima da neometano izveštavaju o njihovom radu i obavljanju javne funkcije koja im je poverena", kaže ona.
Ona je posebno upozorila na samocenzuru kao vid ugrožavanja medijskih sloboda, u kojoj novinari imaju veliku ulogu. "Reč je o kretanju linijom manjeg otpora pri biranju tema i ličnosti o kojima će se izveštavati, pri čemu veliku ulogu igraju nedostatak mehanizama zaštite, atmosfera nesigurnosti i stalnih pretnji", kazala je Dunja Mijatović.
Odgovarajući na pitanje u kojoj meri interesi politike i krupnog kapitala oblikuju medije, Dunja Mijatović je ocenila da političari uvek i u svakom društvu pokušavaju na razne načine da utiču na medije i njihovu orijentaciju pošto se čini da je danas nemoguće ostati na vlasti bez podrške medija.
"S druge strane, vlasnici koriste svoje medije za promociju i širenje sopstvenih političkih mišljenja. Odgovor na pitanje ko je vlasnik medija istovremeno nam govori i u čijim je rukama vlast. Vlasnici medija su u položaju da utiču na sadržaj medija, a činjenica da se oni mogu odlučiti da taj uticaj upotrebe opravdava postojanje odredjenih ograničenja. Njihovi motivi mogu biti politički, ideološki, lični ili komercijalni, ishod je isti, sadržaj medija diktiraju medijski vlasnici", kazala je ona.
Prema njenim rečima, veliku odgovornost u obavljanju posla na profesionalan način snose i mediji. "Često su vlasnici i menadžment medija ti koji stvaraju okruženje u kom se novinari ne osećaju zaštićeno, nisu adekvatno plaćeni za rad i prepušteni su sami sebi. Neretko su to i novinari koji očitim preferiranjem jedne političke opcije sami krše osnovne postulate profesionalnog, nezavisnog i slobodnog novinarstva i
kompromituju struku", kazala je Dunja Mijatović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: