Odbor za evropske integracije bez kvoruma za odlučivanje
06. april 2010. | 13:56
Izvor: Beta
Odbor Skupštine Srbije za evropske integracije razmotrio danas više zakonskih predloga, među njima izmene Zakona o regionalnom razvoju, ali se o njima nije izjašnjavao jer nije bilo kvoruma za odlučivanje.
Izmenama tog zakona predviđeno je, između ostalog, da se broj statističkih regiona sa sedam smanji na pet. Predviđeno je postojanje regiona Vojvodine, Beogradskog regiona, regiona Šumadije i Zapadne Srbije, regiona Južne i Istočne Srbije i regiona Kosovo i Metohija.
Prema obrazloženju predlagača zakona, cilj tog akta je da se dobiju statistički regioni koji su ujednačeniji po broju stanovnika, u funkciji ravnomernog regionalnog razvoja i što efikasnijeg korišćenja pretpristupnih fondova EU.
U raspravi, članovi Odbora iz Srpske radikalne stranke su ocenili da izmene Zakona o regionalnom razvoju dele ionaku malu Srbiju i neće doneti ništa dobro jer prave kvaziadministrativne regione.
Odbor je razmotrio i izmene Zakona o izbeglicima, o kojima je već obavljena načelna rasprava na sednici Skupštine, što su zamerili radikali, navodeći da je Odbor trebalo ranije da razmotri taj predlog.
Predviđena zabrana pušenja u zatvorenim javnim prostorima
Povodom predloženog zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, pomoćnica ministra zdravlja Zorica Pavlović rekla je da je predviđena zabrana pušenja u zatvorenom javnom prostoru, ali i mogućnost da poslodovac obezbedi posebnu prostoriju s ventilacionim sistemom za pušače.
Prema njenim rečima, ugostiteljski objekti čija je površina manja od 80 kvadrata mogu da se opredele da li će biti pušački ili nepušački, dok će lokali veći od 80 kvadrata biti podeljeni na deo za pušenje, bliži ulaznim vratima, i nepušački deo.
Zorica Pavlović je dodala da je 70 odsto nepušača izloženo duvanskom dimu na poslu.
Ona je rekla i da je Predlog zakona o lekovima i medicinskim sredstvima osnov za pravljenje pozitivne liste lekova i navela da je u Srbiji registrovano 3.800 lekova, da je 1.500 njih na pozitivnoj listi, a od kojih je 65 odsto domaćeg porekla.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: