Hrišćanski vernici slave Uskrs
04. april 2010. | 00:02 15:12
Izvor: Beta, B92, Tanjug
Danas je Uskrs, najsvečaniji hrišćanski praznik. Uskrs je najvažniji praznik jer suština hrišćanskog učenja označava vaskrsnuće Hristovo iz mrtvih, kao pobeda vere i života nad smrću.
Po crkvenom učenju, Isus je raspet u petak, subotu je preležao u grobu, u Josifovom vrtu, a u nedelju zorom, osetio se snažan zemljotres i anđeo Božji sleteo je na grob. Stražari koji su čuvali grob, u strahu su popadali kao mrtvi, a Isus vaskrsao. Na Uskrs je, po verovanju, prvo Marija Magdalena srela Hrista, a potom se on ukazao i svojim učenicima.
Ljudi se za ovaj praznik pozdravljaju sa: "Hristos vaskrese" i "Vaistinu vaskrese". Cela nedelja praznika zove se Svetla nedelja, a tada se pevaju radosne crkvene pesme.
Na prvom Vaseljenskom saboru, u Nikeji 325. godine, odlučeno je da se Uskrs svuda praznuje istog dana, posto se ispune tri uslova: posle prolećne ravnodnevice, prve nedelje posle jevrejske Pashe i posle prvog punog meseca.
Uskrs je pokretan praznik. Uvek se vezuje samo za nedelju i može "pasti" u razmaku od 35 dana - od 4. aprila do 8. maja po starom, julijanskom kalendaru, odnosno od 22. marta do 25. aprila po novom, gregorijanskom računanju vremena.
Ove godine Uskrs "pada" u nedelju, 4. aprila, i po julijanskom i po gregorijanskom kalendaru, tako da ga zajedno slave i pravoslavni i katolički i protestantski hrišćani.
Srpska pravoslavna crkva vreme računa po starom - julijanskom kalendaru, a država Srbija po novom - gregorijanskom kalendaru. Otuda i razlika u datumima.
Za Uskrs se jaja boje crveno i drugim jarkim bojama i poklanjaju prijateljima. Jaje ima simboličko značenje jer se iz njega rađa život.
Za ovaj praznik sprema se kolač koji domaćin za vreme ručka lomi zajedno sa decom.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej pozvao je, u uskršnjoj poslanici, vernike da ispovedaju i čuvaju svoju veru u vaskrsenje ne samo rečima, već životom i delima. Uz poziv na slogu i bratsku ljubav, patrijarh Irinej i srpski arhijereji u uskršnjoj poslanici posebno su pozdravili Srbe na Kosovu i Metohiji.
Patrijarh je naveo da se Srpska pravoslavna crkva moli da se na Kosovo vrate mir i sloboda, kao i srpski narod rešen da ostane na Kosovu.
“Hvala Bogu, naš narod je rešen da na ovom svetom oltaru stoji i opstoji, verujući u krst i vaskrsenje Hristovo i naše, čuvajući se nesloge i ne zbunjujući se pričama koje ne vode očuvanju vere i duhovnog i nacionalnog identiteta”, navodi patrijarh.
Vaskrsenje, kako je istakao poglavar SPC, poziva na čuvanje jedinstva crkve a vernike da nikada svoje zemaljske interese ne pretpostavljaju interesu zajednice i sveopšteg dobra.
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, čestitao je Uskrs svim hrišćanima, uz poziv vernicima da se raduju najvećoj svetkovini "Isusove pobede nad zlom, grehom i smrću", uprkos ekonomskoj krizi i strahu od elementarnih i drugih nepogoda.
Hočevar je u svojoj poslanici kao poseban dar istakao to što ove godine pravoslavni i katolički vernici istoga dana proslavljaju Uskrs.
“Kao da nas nebo poziva da vernici sa svih geografskih i istorijskih područja, koji ispovedaju nadu u preobražavajuću snagu Isusa Hrista, teže za novim jedinstvom”, ocenio je beogradski nadbiskup.
Tadićeva poruka mira i razumevanja
Predsednik Srbije Boris Tadić proslavio je Uskrs u Negotinskoj krajini, gde je prisustvovao Uskršnjoj liturgiji u manastiru Bukovo.
"Ovo jeste prilika da uputimo poruku mira i razumevanja. Ovo je prilika da rešimo probleme sa kojima smo se suočavali u prethodnoj godini i da pružimo jedni drugima ruku zato što je ovo radostan dan. Želeo bih sve naše ljude da pozdravim tradicionalnim pozdravom - Hristos vaskrse", rekao je predsednik Srbije posle liturgije u porti manastira Bukovo.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: