Odluka o neiskorišćenim vakcinama u junu?
07. april 2010. | 13:48
Izvor: Emg.rs
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević nagovestio je da bi odluka o poklanjanju neiskorišćenih doza vakcine protiv novog gripa mogla biti doneta posle objavljivanja globalnog i nacionalnog izveštaja o pandemiji, koje biti urađeni tokom maja, odnosno početkom juna.
“Tokom maja, posle Generalne skupštine Svetske zdravstvene organizacije, biće spreman globalni izveštaj o pandemiji, a u prvoj polovini juna Srbija će definisati nacionalni epidemiološki izveštaj i onda ćemo povući prave poteze i nema razloga od toga praviti temu za raspravu“, rekao je danas Milosavljević novinarima na obeležavanju Svetskog dana zdravlja u Skupštini Grada Beograda.
Na pitanje novinara kakva će biti sudbina viška cepiva, Milosavljević je rekao da bi bilo dobro da se vakcine upotrebe tako što će biti vakcinisane rizične grupe, pre svega deca i gojazni. Ipak, kako napominje, posle jake negativne kampanje u medijima teško je očekivati da možete preokrenuti sliku i upotrebiti vakcine, čiji rok ističe krajem oktobra.
On je ponovio ranije izrečen stav da je jedan od mogućih scenarija da Ministarstvo predloži Vladi da razmotri hoće li 300.000 doza držati u rezervi, ili će sa UN i SZO razmotriti da ih ponudi nekom ko je ugroženiji virusom, a to je u ovom trenutku čitava južna polulopta.
“Mišljenje epidemiologa i stručnjaka iz Instituta za javno zdravlje je da je Srbiji potrebna rezerva od 300.000 doza jer je epidemiološka situacija nepredvidiva, bez obzira na to što je na severnoj polulopti jasno da je epidemija prošla relativno blago“, dodao je on.
Prema njegovim rečima, pandemija se odvijala po najblažem od tri pretpostavljena scenarija, a vakcinacija je od početka bila izložena negativnoj kampanji, pa je od 850.000 doza, koje su isporučene i plaćene, utrošeno nešto više od 150.000. “Kad je vakcinacija krenula punom parom, i globalno i nacionalno je krenula negativna kampanja i obuhvat vakcinama je bio 2,5 odsto stanovništva, što je nedovoljno, ali je i do pet puta više nego u zemljama okruženju“, naveo je Milosavljević.
Poređenja radi, u Italiji je obuhvat bio oko pet odsto, u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Nemačkoj 10 do 15 odsto, a u Švedskoj i Norveškoj 60 do 70 odsto.
U aktivnostima vezanim za suprotstavljanje pandemiji H1N1 urađen je posao koji je javno nedovoljno vrednovan, a u površnim komentarima zdravstvene situacije u Srbiji omalovažavaju žrtve, istakao je ministar zdravlja.
“Izgubili smo nekoliko desetina života, uključujući živote dece i trudnica i ljude koji su prethodno bili zdravi, a takvih je među žrtvama bilo polovina“, naveo je on i napomenuo da je odluku o hitnoj nabavci vakcina donela Vlada, u skladu s preporukom domaćih stručnjaka i savetodavnog stava SZO.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: