emg home

RSS

Cvetković: Srbija na kraju ekonomske krize

16. oktobar 2009. | 10:35 11:55

Izvor: EMportal

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da je Srbija na kraju ekonomske krize i da se vide prvi znaci oporavka.

Cvetković je izjavio da je zaključak o kraju krize izveo iz svoje metodologije i svakodnevnih izveštaja o prilivima i stanju budžeta. On je dodao da su poslednjih dana prilivi u budžet veći od onih iz istog perioda 2008.

Oporavak će biti spor, rekao je Cvetković i dodao da će pad bruto domaćeg proizvoda ove godine biti između tri i četiri odsto.

Premijer je rekao da će na srednji rok privreda morati da raste po stopi od pet do šest odsto godišnje da bi se taj rast odrazio na standard građana. Dva najvažnija cilja Vlade Srbije u narednih nekoliko godina su smanjenje javne potrošnje i promena njene strukture, izjavio je premijer na Trećem poslovnom okruglom stolu s predstavnicima Vlade Srbije “Pitajte ministre”.

Cvetković je ponovio da u dogovoru s MMF-on neće biti povećanja PDV-a. “U ovom momentu Vlada ima najviše problema u okvirima javne potrošnje jer je ona prevelika mereno učešćem u BDP-u. Smanjenje javne potrošnje može da se postigne zadržanjem njenog nivoa u apsolutnom iznosu, ali uz rast BDP-a. Drugi i bolniji način je faktičko i apsolutno smanjenje, o čemu ćemo morati da razgovaramo, odnosno da to stavimo na sto. U narednom periodu biće primenjena oba metoda, a očekujem i da ćemo postepeno, kako budemo izlazili iz krize, eliminisati deficit budžeta”, rekao je premijer.

On je naveo da je pored visine javne potrošnje problem i njena struktura, zato što se najveći deo usmerava u tekuće potrebe, dok ja kapitalni, deo koji se odnosi na investicije, koje podstiču privredu, nedovoljan. On je rekao da će se time baviti ova vlada, u narednim godinama, ali i neka druga, po isteku mandata sadašnje.

Zbog zadovoljavajućeg rasta poljoprivrede, od dva do tri odsto ove godine, imajući u vidu njen udeo u BDP-u, Cvetković ne očekuje da će privredni pad biti manji od četiri odsto.

“Na osnovu sugestija koje smo do sada dobili od MMF-a smanjenje javne potrošnje biće u domenu rashoda, dok se fiskalni instrumenti neće povećavati. Drugim rečima, neće se povećavati fiskalni prihodi putem većih poreza”, kaže Cvetković.

Premijer je uveren da će tokom predstojeće posete MMF-a Srbija sklopiti ugovor s tom institucijom i da će budžet biti skrojen na osnovu brojeva koji tada budu dogovoreni.

Restrukturacija za svako preduzeće ponaosob

Cvetković je rekao da će u narednom periodu biti izvršeno i restrukturiranje javnih preduzeća, tako što će država taj program sprovesti za svako preduzeće ponaosob.

On je naveo da su Železniuce Srbije prvi put dobile zadatak da drugačije strukturiraju svoje organizacione jednice. Istovremeno, on je rekao da država planira da izvrši promene i u Telekomu Srbija, koji je 80 odsto u vlasništvu Pošta Srbije. “Država ide ka tome da izuzme od Pošte 80 odsto vlasništva Telekoma”, rekao je premijer.

Dijalogom do rešenja

U Beogradu se danas održava okrugli sto o osnovama ekonomske politike Vlade Srbije, u organizaciji Ekonom:east Media Group, na temu recesije u Srbiji, efektima mera Vlade za ublažavanje posledica svetske krize, efektima aranžmana s MMF-om i strategiji reforme javnih preduzeća.

Biće reči o i o jačanju konkurentnosti, antimonopolskoj politici i zaštiti potrošača, merama Vlade za očuvanje i otvaranje radnih mesta, izmenama zakonskog okvira za brži razvoj tržišta kapitala.

Ciljevi skupa su da u sklopu priprema budžeta i osnova ekonomske politke za narednu godinu kroz dijalog predstavnika izvršne vlasti i privrednika budu nađeni odgovori na neka pitanja, najbolja rešenja u ekonomskoj politici Vlade i osnovama monetarne politike Narodne banke Srbije za naredni period.

Na skupu govore i Mlađan Dinkić, Božidar Đelić, Milutin Mrkonjić, Slobodan Milosavljević, Jasna Matić, Diana Dragutinović i Bojan Marković.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

28. maj - 03. jun 2012.

>>