Ugovorena prodaja voća i povrća od najmanje osam miliona dolara (VIDEO)
26. februar 2010. | 15:30
Izvor: Emg.rs
Srpske kompanije na nedavno održanim sajmovima hrane u Nemačkoj ugovorile su prodaju voća i povrća u vrednosti od osam miliona dolara dok se još pregovara oko ugovora vrednih 8,6 miliona dolara.
Za voće, povrće i organske proizvode iz Srbije najveće interesovanje pokazala je Rusija, najviše za uvoz jabuke, šljive i breskve, saopšteno je na konferenciji organizatora USAID Agrobiznis projekta koji je srpske proizvođače predstavio na ovim sajmovima.
Na Fruit Logistica sajmu u Berlinu održanom od 3. do 5. februara 13 srpskih preduzeća ugovorila su prodaju voća i povrća za osam miliona dolara, a se pregovara za još 5,9, dok je sajam BioFach u Nirnbergu, održan od 17. do 20. februara napravio osnovu za ugovore vredne 2,7 miliona dolara o kojima se još pregovara. Sedam srpskih proizvođača organskih proizvoda na ovom sajmu ponudilo je kupcima zamrznuto voće, džemove, sokove, ajvar.
Miloš Milovanović, pomoćnik ministra poljoprivrede rekao je da je organska poljoprivreda jedan od segmenata koji može da doprinese boljitku ukupne poljoprivredne proizvodnje Srbije budući da ona od 2005. beleži suficit u spoljno-trgovinskoj razmeni.
“Prošle godine ubeležen je suficit od 640 miliona dolara”, istakao je Milovanović i dodao da je izvoz vredeo dve milijarde dolara, ali da je uvoz opao za oko 20 odsto.
Milovanović je podsetio da je ove godine iz budžeta izdvojeno 300 miliona dinara za podsticaj poljoprivrednim izvoznicima. Prošle godine ta suma je bila mnogo veća, milijardu dinara, u 2008, 1,25 milijardi dinara.
Nada Mišković, predsednica Asocijacije Serbia Organica, krovne organizacije proizvođača organske hrane, istakla je da organska proizvodnja ima potencijal da bude od velikog značaja za srpsku privredu.
“Vizija je da za pet do 10 godina Srbija ima million hektara pod organskom proizvodnjom , što je 20 odsto ukupnih obradivih površina”, kazala je.
Ona je istakla da je ovim proizvođačima za sada najveći problem sertifikacija za organsku proizvodnju za koju mali proizvođači nemaju novca.
Miškovićeva je dodala da Asocijacija predlaže stvaranje Nacionalne sertifikacione kuće koja bi proizvođačima pet godina besplatno izdavala sertifikate.
Za osnivanje ovog tela potrebno je od 300.000 do 500.000 evra, objasnila je.
Srbija za sada ima pet ovlašćenih sertifikacionih kuća dok na odobrenje Ministarstva poljoprivrede čekaju još tri kuće.
Mike Harvey, direktor Misije USAID-a u Srbiji ocenio je da bi Srbija trebalo da iskoristi veliko rusko tržište i velikodušne uslove koje joj je Rusija ponudila u okviru sporazuma o slobodnoj trgovini, budući da ima dobre proizvode da ponudi.
On je dodao da je kvalitet tih proizvoda jedini način da se Srbija uhvati u koštac sa konkurentskim okruženjem sa kojim će se susretati sve više kako se bude približavala Evropskoj Uniji.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: