Đelić za jačanje saradnje zemalja podunavske regije
25. februar 2010. | 15:19 18:12
Izvor: Emg.rs, Beta
Grad: Budimpešta
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić založio se danas u Budimpešti za jačanje svih oblika saradnje zemalja podunavske regije, posebno u oblasti ekonomije.
Obraćajući se učesnicima Dunavskog samita, koji se u organizaciji Evropske komisije i Vlade Mađarske održava u Bumipešti, Đelić je ukazao na veliki značaj Dunava kao reke koja povezuje i pruža mogućnost za ubrzani privredni razvoj čitavog svog sliva.
On je istakao da Srbija pruža punu podršku izradi strategije za Dunavski region, koja će sadržati sve evropske vrednosti, i podsetio na to da je Srbija aktivno učestvovala u izradi Budimpeštanske deklaracije, kao i u interministarskoj radnoj grupi za saradnju sa EU po pitanju Dunava.
Pored tri postojeća stuba strategije, Srbija predlaže usvajanje još dva - uspostavljanje sistema sigurne plovidbe Dunavom i kreiranje ekonomije bazirane na znanju, kroz saradnju univerziteta i naučnih instituta, rekao je potpredsednik srpske vlade.
Đelić je podsetio na to da je razvoj ekonomije zasnovane na znanju zaključak skupa rektora zemalja Podunavske regije, održanog od 4. do 6. februara u Novom Sadu.
"Dunav predstavlja neiskorišćen ekonomski, insfrastrukturni i ekološki resurs Evrope", istakao je Đelić i dodao da je Srbija izdvojila 11 miliona evra za unapređenje plovnog sistema na toj reci.
Prema njegovim rečima, Dunav teče kroz Srbiju 587 kilometara, na njemu se nalaze dva najveća srpska grada - Beograd i Novi Sad, i uskoro će dobiti nove mostove - Žeželjev, most kod Beške i most između Zemuna i Borče. Đelić je, takođe, istakao da bi Dunav trebalo da doprinese širenju evropskih vrednosti i negovanju multietničnosti.
Srbija, kako je ukazao, sa Mađarskom, Hrvatskom, Rumunijom i Bugarskom učestvuje u projektima prekogranične saradnje i zalaže se za dalji razvoj dobrosusedskih odnosa, promociju ljudskih i manjinskih prava i kulturne raznolikosti.
Dvodnevni skup su otvorili ministar inostranih poslova Mađarske Peter Balaž i predsednik Mađarske akademije nauka Jozef Palinkas, a učesnike su potom pozdravili gradonačelnik Budimpešte Gabor Demski, komesar EU za regionalnu politiku Johanes Han i mađarski premijer Gordon Bajnai.
Egereši o važnosti dunavske regije za evropske integracije
Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši izjavio je danas da je dunavska regija najvažniji projekat evropskih regionalnih integracija.
Egereši je na konferenciji "Strategija Evropske unije za dunavski region" u Budimpešti, rekao da Dunav predstavlja još uvek nedovoljno iskorišćen potencijal, u političkom, privrednom i turističkom smislu.
Prema njegovim rečima, sama činjenica da je Evropski parlament zadužio Evropsku komisiju da u što kraćem roku izradi dunavsku strategiju i ubrza proces formiranja dunavskog regiona govori o tome da je ova tema jedan od prioriteta na nivou EU.
Ocenio je da je "logično" da Srbija kao podunavska zemlja i Vojvodina kao dunavska regija, aktivno učestvuju u celom procesu, kako bi na najbolji mogući način lobirali za svoje interese.
Dodao je da Vojvodina ima dugogodišnje prijateljske odnose sa dunavskim regijama i ocenio da će joj, kada dunavski region zaživi, to svakako olakšati saradnju sa dosadašnjim partnerima u oblasti turizma, kulture, privrede, pa i političku saradnju.
Potpredsednik Vlade Vojvodine Boris Barjaktarović rekao je da je usvajanje dunavske strategije preduslov za privlačenje investicija u Vojvodinu i u Srbiju.
Prema njegovim rečima, Vojvodina je zainteresovana da bude uključena u projekte zaštite Dunava od daljeg zagađivanja, kao i za povećanje transporta robe Dunavom.
"Kad i formalno postanemo integralni deo strategije i dunavskog regiona, bićemo još interesantnija lokacija za investicije i to važi za svaki grad na Dunavu. To će dovesti do otvaranja novih radnih mesta, ravnomernijeg regionalnog razvoja i omogućiti građanima da žive bolje", rekao je Barjaktarović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: