UPS: Ubrzati giljotinu propisa
24. februar 2010. | 14:36
Izvor: Emg.rs
Unija poslodavaca Srbije pozvala je danas Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja i Vladu Srbije da maksimalno ubrzaju Sveobuhvatnu reformu propisa i pomognu privredi Srbije da u ekonomski teškoj godini smanji ukupne troškove poslovanja.
U saopštenju Unije poslodavaca Srbije (UPS) navedeno je da je proteklo više godinu i po dana otkako je ministar ekonomije Mlađan Dinkić najavio „giljotinu propisa“, a do 22. februara ukinut je samo manji deo suvišnih i zastaralih propisa.
„Poređenja radi, tokom reforme propisa u Republici Srpskoj, za samo 6 meseci 2007. godine ukinuto je 39,7 odsto anahronih propisa i privreda Republike Srpske već u 2008. godini imala je za 130 miliona evra manje troškove nego u prethodnoj godini", saopštila je Unija poslodavaca Srbije.
Prema procenama UPS-a, razvlačenje i odlaganje ove reforme koštalo je privredu u 2009. godini između 270 i 320 miliona evra.
„Da bi privreda Srbije opstala i izdržala ove nove obaveze neophodno je da u najkraćem roku bude rasterećena komplikovanih administrativnih propisa i pratećih troškova koji nepotrebno opterećuju poslovanje i oduzimaju dragoceno vreme privrednim subjektima, a glavna su prepreka prilikom dolaska stranih investitora“, saopštila je Unija.
Generalni sekretar Unije poslodavaca Srbije Boško Savković rekao je da s jedne strane postoji gomila administrativnih propisa koji se ukidaju već godinu i po dana, dok sa druge strane proces približavanja Evropskoj Uniji uvodi nove standarde i zakonske obaveze poslodavaca koje „debelo koštaju“.
„Istovremeno kupovna moć građana opada zbog pada dinara i realnih zarada što povlači sve veći pad prometa. U takvoj situaciju država mora pod hitno učiniti napor da rastereti preduzeća i oslobodi ih nepotrebne administracije koja oduzima vreme i novac", rekao je Savković.
Prema njegovim rečima, kada god je potrebno izvršiti neku reformu Srbija je najsporija među zemljama u tranziciji, reforma propisa kod nas traje već tri puta druže nego u Republici Srpskoj, rekorderi smo po dužini privatizacije kojoj se ne vidi kraj, a reforma javnog sektora počinje tek ove godine pod pritiskom MMF-a, iako je Hrvatska ovu reformu u najvećoj meri okončala još 2006. i 2007. godine.
"Ovo kašnjenje u reformama privreda Srbije debelo plaća, jer ona finansira neefikasnu državu“, rekao je Savković i dodao da sve na kraju plaćaju svi građani i penzioneri, jer bez jake i razvijene privrede nema ni viših plata ni penzija, pa samim tim ni porasta životnog standarda.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: