CLDS: Reforme institucija zaustavljene
03. mart 2010. | 14:34
Izvor: Emg.rs
Reforme institucija u Srbiji su zaustavljene tokom 2009. jer je Vlada bila okrenuta ekonomskoj politici, istakli su stručnjaci Centra za liberalno-demokratske studije.
Ekonomista Boško Mijatović je na predstavljanju knjige Institucionalne reforme u 2009. rekao da zakoni koje usvaja Skupština ne poboljšavaju kvalitet života već se donose samo zbog Evropske unije. On je dodao i da poslanici često usvajaju samo okvirne propise koje nakon toga Vlada suštinski uređuje raznim uredbama i strategijama.
„Svi zakoni iz ekonomske oblasti su rađeni na taj način, što zapravo znači da se krši pravilo podele vlasti na izvršnu i zakonodavnu“, naglasio je Mijatović i dodao da se čak donose i zakoni koji će važiti tek kada Srbija postane članica EU.
Mijatović je ocenio da institucije ne rade kvalitetno pre svega zbog slabog kadrovskog sastava, kako ministara, tako i njihovih pomoćnika i sekretara.
Ilija Vujačić, profesor na Fakultetu političkih nauka je ocenio da je Skupština tokom prošle godine više služila izglasavanju zakona nego kontroli Vlade.
„Prema radu Skupštine vidi se da je važnije da se usvoji što veći broj zakona, što se svakako odražava na njihov kvalitet. Cela zakonodavna aktivnost je podređena približenju EU“, rekao je on i dodao da je usvajanje zakona po hitnom postupku postalo pravilo, a ne izuzetak.
Slobodan Samardžić, profesor na Fakultetu političkih nauka je istakao da je pridruženje Srbije EU neizvesno ne zbog tehnički uslova već nepoznatih političkih uslova.
„Mnogi evropski zvaničnici su rekli da dobrosusedskih odnosa sa Kosovom i Metohijom nema evropskih integracija“, rekao je on.
Ekonomista Boris Begović je rekao da se Srbija odrekla privatizacije.
„Mnogi tvrde da to nije dobar oblik svojine što se dešava zbog izneverenih očekivanja i mišljenja da će privatizacija rešiti sve probleme“, naveo je Begović.
On je istakao da privredni rast generišu nove investicije kojih nije bilo zbog neatraktivnog okruženja.
Milica Bisić, saradnik CLDS-a je kazala da su javne finansije bile okupirane, pre svega, donošenjem zakona o budžetu.
„Čini se da je najveći problem bio to što budžet usvojen u decembru 2008. Nije reflektovao ono što je već tada bilo očigledno da će doći do smanjenja prihoda od poreza i carina zbog jednostrane primene Prelaznog sporazuma i pada uvoza“, objasnila je ona.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: