Jeremić: Kosovo ispred EU
03. mart 2010. | 14:48 17:17
Izvor: Emg.rs, Beta
Ko misli da bi, ukoliko bi bila primorana da bira između EU i Kosova, Srbija izabrala EU, greši, rekao je šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić u Mađarskoj tokom razgovora sa mađarskim ministrom inostranih poslova Peterom Balažom.
„Povezivanje pitanja evrointegracija Srbije sa pitanjem Kosova bila bi tragična greška, izjavio je u Mađarskoj Jeremić i dodao da, ako bi bila primorana da bira, Srbija ne bi izabrala Evropsku uniju. Jeremić je posle razgovora sa međarskim šefom diplomatije Peterom Balažom rekao da Srbija očekuje da se što pre ratifikuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
"Povezivanje ta dva procesa, povezivanje reševanja pitanja budućeg statusa Kosova sa integracijom Srbije bila bi tragična grešaka sa komplikovanim posledicama”, smatra Jeremić.
Prema njegovim rečima, oni koji to zagovaraju polaze od pogrešne pretprostavke a to je da ako bi Srbija bila postavljena pred izbor, da bi Srbija izabrala Evropu, što se, rekao je Jeremić, „ne bi dogodilo".
Peter Balaž je istakao da nema potrebe stavljati Srbiju pred nemoguć izbor i dodao da se Budimpešta oslanja na Srbiju u naporima za stabilizaciju zapadnog Balkana, što je spoljnopolitički prioritet Mađarske.
“Meni se čini da Srbiju ne treba staviti pred nemoguće izbore. Srbija je krenula putem evropskih integracija i vrlo brzo na tom putu napreduje”, ocenio je Balaž.
“Srbija je mnogo učinila da bude primljena i prihvaćena u Evropskoj uniji. To pokazuje i to da i Srbija, koja zauzima cenralno i ključno mesto u regionu, želi da pomogne i ostalim zemljama regiona”, rekao je mađarski ministar.
Povodom izjave ministra Jeremića oglasila se Demokratska stranka Srbije koja je tu izjavu ocenila kao povratak nacionalnoj i državotvornoj politici „koja je vođena dok je DSS predvodila Vladu Srbije“.
Novoimenovani portparol DSS-a Petar Petković kazao je da ukoliko Jeremić stvarno stoji iza te izjave da bi to mogao da bude prvi znak povratka na državotvornu politiku DSS i tako počne odbacivanje politike da EU nema alternativu.
Petković je istakao da je sada pravi trenutak da se sazove Skupština Srbije i ponovo utvrdi državotvorna i nacionalna politika za Kosovo i Metohiju.
"Ohrabruje najava da će se Srbija vratiti nacionalnoj politici koja je vođena dok je DSS predvodila Vladu Srbije. Napravljena je ogromna šteta srpskim interesima kada je sadašnja vlast priznala Euleks i granicu Kosova", rekao je on.
Prema rečima portparola DSS-a, poguban udarac za Srbiju bi bio ukoliko bi sada pristala i na uspostavljanje dobrosusedskih odnosa sa Kosovom.
"Podsećamo da je zbog proglašenja jednostrane nezavisnosti Kosova Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije podiglo krivične prijave protiv Sejdijua i Tačija za najteže krivično delo ugrožavanja teritorijalne celovitosti Srbije", naveo je Petković.
Analitičar Dušan Janjić, sa druge strane, rekao je za emg.rs da Jeremićeva izjava nije nova, niti da će prozvesti neke značajnije posledice.
“Ovo nije prvi put da čujemo takve izjave, bilo ih je i prošle godine. To je jedan tvrd diplomatski govor usmeren prema zemljama koje su priznale Kosovo i iskazuju stav prema kojem bi Srbija trebalo da se opredeli između Kosova i EU. Pre svega je tu cilj Kosovo, jer vidimo da je poslednje dve-tri nedelje Beograd pod pritiskom da ublaži svoju politiku prema Kosovu, odnosno da i pored nepriznavanja Kosova uđe u neke umerenije razgovore. Jeremićeva izjava je malo kontradiktorna onome što Kušner prenosi Beogradu, najavljujući jedan fleksibilniji odnos, ali je moguće da je to i priprema i zauzimanje pregovaračkih pozicija pred usvajanje jednog pragmatičnijeg pristupa prema Kosovu“, kazao je Janjić.
„Niti je priznavanje Kosova sada na dnevnom redu, niti je to slučaj sa članstvom u EU, tako da Jeremićeve izjave neće imati neke veće posledice u EU, ali javnost u Srbiji treba sada da razmisli o tome šta je stvarno prioritet spoljne politike Srbije, ako to nije Evropska unija. Mi smo se toliko uvezali tom pričom o Kosovu, da zaista možemo ugroziti našu evropsku perspektivu i ja verujem da Tadić i Jeremić o tome već razmišljaju“, ocenio je Dušan Janjić.
On je podsetio da je aktuelna Vlada dobila izbore zahvaljujući priči o EU, a da zahvaljujući tome i danas održava svoju prednost. Janjić kaže da preko 60 odsto građana prihvata EU i da je vreme da se najpre u domaćem govoru prestane sa povezivanjem Kosova i Evropske unije, jer ako se prestane sa tim u Srbiji, prestaće se i u inostranstvu, pa onda neće biti potrebe za izjavama poput Jeremićeve.
Liberalno-demokratska partija osudila optužila je danas ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića da vraća Srbiju unatrag, ugrožava njenu evropsku budućnost i otežava normalan život Srba na Kosovu.
"Samo dan posle posete francuskog šefa diplomatije, posle konstatacije da je Kosovo problem i teret iz prošlosti, ministar Jeremić nema pravo da vezuje naše ruke u budućnosti, da uslovljava naš ulazak u EU, iritirajući dileme i klimu u kojima za Srbiju ne može biti ničeg pozitivnog", ocenio je LDP.
U saopštenju te stranke naglašeno je da Jeremićeva izjava "ima i štetne posledice na unutrašnjem planu i potkopava sve evropske napore, jer je poruka društvu da Srbija može da zadrži navike prošlosti i da ništa ne promeni u svom stavu prema događajima iz nje".
LDP zaključuje da zbog takvih izjava Srbija lako može da ostane i bez Evrope i bez prilike da učini ono što može i mora, da kao normalna zemlja, kandidat za EU i njen partner, pomogne ugroženim Srbima na Kosovu i popravi njihov položaj.
"U trenutku dok naša kandidatura čeka martovski sastanak ministara spoljnih poslova EU, ministar Jeremić nas vraća nekoliko koraka unazad, iako je svestan da time nepotrebno provocira domaću javnost i evropske partnere i umanjuje šanse da se kandidatura pozitivno oceni", naveo je LDP.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
04. mart 2010. 11:03:33
| Tomislav Kresovic
0
Izjava ministra spoljnih poslova Srbije da je "Kosovo i metohija iznad EU" je u duhu nacionalnih interesa.medjutim za sadašnju vlast i Eu je deo nacioalnog interesa i "EU nema alternativu".dakle i Kosovo i Metohija i EU su deo nacionalnh ciljeva.Poliitčka pramatika nije tako naklonjena Srbiji da zadovolji oba cilja.EU uz SAD ponudiće Srbiji u narendih 10 godia status uz odredneu "obavezu" normlaizacije odnosa sa Prištinom.POšto je to dugačak period od 10 godina jasno je da je ministr Jeremić mudro reagovao i rekao da je "Kosovo i Metohija iznad EU" jer je to ocena koja odgovara sadašnjem trenutku u Srbiji.Medjutim ono što donosi naredna decenija verovatno će nekoj novoj garnituri na vlasti biti "kamen oko vrata".Tomislav Kresovic publicista