emg home
RSS
Ekonom:east magazin

Ekonom:east magazin, Broj 392, 26. novembar 2007.

Politika

Predsednik kompanije Delta Miroslav Mišković optužio je predsednika LDP-a Čedomira Jovanovića za učešće u njegovoj otmici aprila 2001. godine i pitao ga javno da li je uzeo i sa kim podelio pet miliona maraka od novca isplaćenog za otkup.

Sa druge strane Jovanović je optužio predsednika Delte za stvaranje monopola, zločinačko udruživanje i spremnost da utiče na Vladu Srbije da promeni stav oko Kosova u zamenu za njegovo skidanje sa crne liste građana kojima nije dozvoljen ulazak u SAD.

*

Demokratska partija Kosova, bivšeg komandanta OVK Hašima Tačija pobedila je na opštim izborima na KiM sa osvojenih 35 odsto glasova. Tači će biti novi premijer, a skupštinsku podršku pružiće mu Demokratski savez Kosova aktuelnog predsednika Fatmira Sejdijua.

*

Pregovarački tim Beograda predložio je u petoj rundi pregovora u Briselu da rešenje statusa Kosova, po kojem bi Kosovo imalo suštinsku autonomiju, bude oročeno na 20 godina. Pregovarački tim je predstavio uporednu analizu modela suštinske autonomije Hong Konga, Olandskih ostrva i Kosova kao funkcionalnih rešenja saglasnih Povelji UN.

*

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da očekuje da će Srbija do kraja januara potpisati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, parafiran početkom novembra, da će status kandidata za članstvo dobiti do 15. decembra 2008. godine, a da će za šest ili sedam godina postati i članica ove integracije.

*

Pomoćnik u Ministarstvu odbrane Dušan Spasojević ocenio je da je lažna dilema da li Srbija treba da uđe u NATO jer država za to nije spremna niti je pozvana da se priključi severnoatlantskom savezu.

*

Srpski ministar odbrane Dragan Šutanovac ocenio je da Srbija ulazi “u zonu ekstremne turbulencije” i da od 10. decembra postoji “velika mogućnost” izbijanja nemira na Kosovu, koji se mogu preliti i na jug Srbije.

On je dodao da vojska, u slučaju nemira na Kosovu i jednostranog proglašenja nezavisnosti, neće raditi ništa samostalno, nego će reagovati u skladu sa odlukama državnog vrha zemlje.

*

Predsednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, mogao bi nakon isteka svog mandata 2010. godine doći na mesto Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, najavljeno je u hrvatskim medijima. Mesić je potvrdio da bi rado prihvatio tu dužnost ukoliko sve strane u BiH prihvate njegovo imenovanje. Milorad Dodik, premijer Republike Srpske na vest je reagovao rečima da je “Mesić uživao u tome što je razbio bivšu Jugoslaviju i ima veliko iskustvo. Takva nam iskustva ne trebaju ovdje u BiH”.

*

Izaslanica Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu Doris Pak izjavila je da “niko ne sme porediti BiH i Kosovo, kao što to Beograd radi” i ocenila da “EU mora da ispita situaciju u Srbiji, u pogledu ispunjavanja uslova za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju”. Pak je rekla da se nada da će premijer Srbije Vojislav Koštunica davati izjave “koje se tiču vlastitih unutrašnjih poslova, a ne poslova BiH”.

*

Savet Republičke radiodifuzne agencije odlučio je da obavezujuće uputstvo o direktnim prenosima skupštinskih zasedanja na RTS-u preinači u preporuku, posle podnošenja tužbe RTS-a Vrhovnom sudu Srbije i zbog toga što taj savet smatra da “ne treba učestvovati u kompromitovanju javnih institucija kao što su Skupština, RTS, pa ni RRA”.

*

Građani Srbije podneli su republičkom ombudsmanu Saši Jankoviću 268 pritužbi u prvih 100 dana rada te institucije, od čega se više od polovine zahteva odnosilo na ugrožavanje prava iz oblasti pravosuđa.

*

Vojvodina bi imala predsednika, vladu, ministre i ombdusmana, predviđeno je Predlogom Statuta Vojvodine koji su predstavili Liga socijaldemokrata Vojvodine i Savez vojvođanskih Mađara. Predsednik LSV Nenad Čanak je pojasnio da je suština predloga da se izbegnu nepotrebna preplitanja nadležnosti pokrajine i države.

*

Poreska uprava Velike Britanije izgubila je lične podatke o 25 miliona ljudi, zbog čega je direktor Uprave Pol Grej podneo ostavku. Izgubljeni podaci odnose se na korisnike dečijih dodataka i obuhvataju imena korisnika i njihove dece, adrese i datume rođenja, brojeve nacionalnog osiguranja, a i brojeve računa u bankama.


Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unestite tekst komentara: