Održan prvi sastanak Radne grupe za pomoć građevinarstvu
17. februar 2010. | 17:18
Izvor: EMportal
Krizu u građevinskoj industriji Srbije uzrokovali su svetska ekonomska kriza, pad tražnje, investicija i kreditiranja, zaključeno je na prvom sastanku Radne grupe za izlazak iz krize građevinske industrije.
"Za građevinsku industriju su dobrodošle mere Vlade Srbije za pokretanje masovne stanogradnje i moguće je da kroz projekte Vlade u 2010. godini bude izgrađeno najmanje 500.000 kvadratnih metara novih stanova, koji bi se prodavali po cenama znatno nižim od aktuelnih tržišnih", saopštilo je danas Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja.
Na konstitutivnoj sednici Radne grupe, koja je održana juče, za predsednika je izabran ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, a članovi su i predstavnici nadležnih ministarstava, kabineta premijera, Privredne komore Srbije, kao i predstavnici građevinskih kompanija i preduzeća za proizvodnju građevinskih materijala.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja će kroz dopise lokalnim samoupravama urgirati za hitno izdavanje svih potrebnih građevinskih dozvola radi otpočinjanja građevinske sezone u kojima će objasniti proceduru za pokretanje takozvane fazne gradnje koja omogućava izgradnju objekata do nivoa konstruktivnog sklopa bez potpunog završetka procedure za izdavanje građevinskih dozvola.
Kao jednu od hitnih mera, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja preuzelo je na sebe da kroz posredovanje između građevinske industrije i komercijalnih banaka omogući eventualne reprograme kredita radi povećanja likvidnosti građevinskih preduzeća.
Ministarstvo finansija će istovremeno razmotriti poresku politiku prema građevinskoj industriji za vreme trajanja krize.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
17. februar 2010. 23:43:04
| Razlozi...
0
A ja nesto mislim da je razlog ovakvog stanja cinjenica da smo potpali pod Ruse. Gde god oni dodju, ekonomija i trziste propadaju. Bar je tako uvek bilo u svim zemljama Evrope u kojima je njihov uticaj bio dominantan.