Nezavisna tela podržavaju produženje roka zastarevanja
05. mart 2010. | 14:56
Izvor: Beta
Nezavisna kontrolna tela u Srbiji podržala su inicijativu za izmenu Zakona o prekršajima kojom bi se produžio rok zastarevanja za prekršaje iz antikorupcijskih oblasti - finansiranja stranaka, javnih nabavki i slobodnog pristupa informacijama.
U tim oblastima rok je trenutno godinu dana, a samo je u oblasti budžetskog sistema tri godine, zahvaljujući čemu je Državna revizorska institucija (DRI) mogla da podnese prekršajne prijave.
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković podržala je inicijativu Transparentnosti Srbije.
Marković je ukazala da je Agencija na početku rada i da se još nije susretala sa problemom zastarevanja, ali da u prethodnom periodu, kada je finansiranje stranaka bilo u nadležnosti RIK-a i skupštinskog odbora, nijedna stranka nije prekrsajno kažnjena jer su svi slučajevi zastareli.
Direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović izjavio je agenciji Beta da podržava inicijativu da se izmenama Zakona o prekršaju produži rok zastarevanja osnova za podnošenje prekršajnih prijava za nepravilnosti u javnim nabavkama.
Jovanović je naveo da je Uprava pripremila oko 15 prijava za nepoštovanje propisa iz oblasti javnih nabavki, koje se odnose na nedostavljanje izveštaja budžetskih korisnika o obavljenim nabavkama.
Novi Zakon o javnim nabavkama, koji je u primeni od januara 2009. godine, obavezao je naručioce nabavki da kvartalno dostavljaju izveštaje o sprovedenim nabavkama, što oni u velikom broju slučajeva ne čine.
Tim zakonom je Uprava prvi put dobila ovlašćenja da podnosi prekršajne prijave protiv učesnika u javnim nabavkama, kazao je Jovanović.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić istakao je da bi od izjava da će "isterati stvari do kraja" neuporedivo bolje bilo da članovi vlade svoju rešenost potvrde aktivnom podrškom inicijativi Transparentnost Srbija, i produže rok zastarelosti za pokretanje i vođenje prekršajnog postupka.
Vlada bi, prihvatanjem inicijative Transparentnosti Srbija i, produženjem roka zastarelosti povećala šanse da se, u što je moguće većem broju slučajeva, "stvari isteraju do kraja", kao i da pravilo bude da eventualni prekršioci zakona snose zaslužene konsekvence, a ne da ih izbegnu, istakao je Šabić.
"Razloga ima više nego dovoljno. I pre 'slučaja DRI', i pored upozorenja poverenika za informacije i Uprave za javne nabavke, zastarevale su bukvalno hiljade prekršaja iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i iz Zakona o javnim nabavkama", naveo je Šabić.
On je upozorio da je slična situacija sa Zakonom o finansiranju političkih stranaka i još nekim, a da je jedan od razloga što nema odgovornosti, pored preopterećenosti prekršajnih organa, nespremnost za upuštanje u rad na tim 'delikatnim' predmetima, i kratki rokovi nastupanja zastarelosti.
Zakon o prekršajima predviđa da se postupak ne može pokrenuti ako protekne jedna godina od kada je prekršaj učinjen, a da se uopšte ne može voditi ako protekne dva puta više vremena od roka koji se predviđa za zastarelost gonjenja.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: