Ministri dogovorili intenziviranje saradnje u regionu (VIDEO)
25. mart 2010. | 15:41 17:23
Izvor: Emg.rs
Šefovi diplomatija BiH, Hrvatske, Crne Gore i Srbije dogovorili su se danas u Beogradu da intenziviraju saradnju u cilju rešavanja problema izbeglica i raseljenih pošto nisu rešeni ni u jednoj od tih država.
U zajedničkom saopštenju nakon konferencije u Beogradu piše da su se šefovi diplomatija BiH Sven Alkalaj, Hrvatske Gordan Jandroković, Crne Gore Milan Roćen i Srbije Vuk Jeremić dogovorili da regionalna pregledna konferencija bude održana početkom 2011. godine.
Najavljene su dalje konsultacije sa međunarodnom zajednicom u cilju organizovanja, u roku od devet meseci, međunarodne donatorske konferencije radi pomoći u procesima povratka ili lokalne integracije izbeglica i interno raseljenih, zatvaranja kolektivnih centara i pomoći najugroženijima.
Ministri su konstatovali da problem izbeglih i interno raseljenih lica ni u jednoj od tih država nije u potpunosti rešen i da je neophodno intenzivirati regionalnu saradnju u cilju postizanja pravičnog, sveobuhvatnog i trajnog rešenja.
Oni su se dogovorili da se u narednom periodu intenzivira saradnja kroz nadležne nacionalne stručne službe koje će se sastajati dva puta godišnje, a po potrebi i češće.
Šefovi diplomatija su se složili i da je prioritetno neophodno rešavati problem zbrinjavanja i pomoći izbeglica i interno raseljenih lica koja i dalje borave u kolektivnim centrima kao i lica koja su u posebno teškom socijalnom položaju.
"Istovremeno, saglasili su se da je nužno sprovesti do kraja i učiniti transparentnijim, postojeće programe u svim zemljama u procesu povratka ili lokalne integracije i uvesti mehanizme koji bi imali vremenske rokove i merljive ciljeve", dodaje se u saopštenju.
Ministri su ocenili da bi to doprinelo daljem unapređenju dobrosusedskih odnosa i stabilnosti regiona, kao i uzajamnoj podršci u procesu evropskih integracija.
Ministri su "potvrdili poštovanje, uživanje i pristup pravima za sva lica koja su izbegla bez obzira na trenutni status bez obzira na njihovu odluku o povratku ili lokalnu integraciju, u skladu sa međunarodnim standardima", piše dalje u saopštenju.
Posebno su reafirmisana i načela sadržana u Sarajevskoj deklaraciji usvojenoj u januaru 2005. godine koja, kako se podseća, podrazumeva uvažavanje prava izbeglih na pojedinačne odluke o zemlji stalnog boravka u smislu povratka ili lokalne integracije i nesmetan pristup pripadajućim pravima.
Izbeglice ne smeju biti diskriminisane
Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je danas da izbeglice i raseljena lica ne smeju biti “taoci naših političkih razlika" i ne smeju ni na koji način biti diskriminisani.
On je otvarajući međunarodnu konferenciju u Beogradu posvećenu izbeglim i raseljenim licima rekao da je po statistici UNHCR-a Srbija među među prvih pet zemalja u svetu kada su u pitanju problemi s izbeglicama, kao i da je u zemlji registrovano 86.000 ljudi sa izbegličkim statusom.
On je rekao da je Srbija spremna da učini sve da se u potpunosti poštuju ljudska i građanska prava raseljenih lica, što je stav koji spaja sve zemlje regiona.
Jeremić je dodao da se to konkretno odnosi na pravo na povratak i rešavanje pitanja penzija i imovine izbeglih lica.
Roćen: Rešenje problema izbeglih lica ne sme da bude politizovano
Crnogorski ministar spoljnih poslova Milan Roćen izjavio je da rešavanje problema izbeglih ne sme da bude politizovano, kao i da problemi izbeglih ne smeju da budu zloupotrebljeni da bi se susedima "zabijao klip u točkove na putu evropskih integracija".
On je dodao da u Crnoj Gori trenutno boravi 16.711 raseljenih lica, pri čemu je 5.761 iz BiH i Hrvatske, a ostali su poreklom sa Kosova.
Jandroković: Rešavanje problem izgnanih prioritet hrvatske Vlade
Hrvatski ministar spoljnih poslova i evropskih integracija Goran Jandroković izjavio je da je Hrvatska svoje obaveze iz Sarajevske deklaracije shvatila ozbiljno i da je ustanovila sistem koji omogućava povratak svih izbeglih i prognanih lica.
"Ispunjavanje svih merila u rešavanju izbeglih i prognanih u samom je vrhu prioriteta hrvatske vlade", istakao je Jandroković.
On je rekao da je u Hrvatskoj obnovljeno više od 146.000 u ratu uništenih stambenih objekata, a da je 5,3 milijarde evra utrošeno u proces obnove naselja.
On je rekao da se Hrvatska zalaže za nepolitizovan način rešavanja ovog pitanja koji je u skladu sa primenom standard međunarodnog prava.
Jandroković je naveo i da je do danas u Hrvatskoj do sada reintegrirano oko 120.000 ljudi.
Alkalaj: U BiH ostvaren ograničen napredak po pitanju izbeglih
Ministar spoljnih poslova BiH Sven Alkalaj rekao je da je od Dejtonskog sporazuma do danas u BiH ostvaren ograničen napredak po pitanju rešenja problema raseljenih i odbeglih lica.
„Rešena je većina zahteva za povratak imovine, obnovljen je veliki broj stambenih jedinica, ali to nije dovoljno“, dodao je on.
On je rekao da je 117.000 osoba trenutno raseljeno na teritoriji BiH, a da se van zemlje nalazi oko milion njenih državljana.
Predstavnici UNHCR-a, Evropske unije, OEBS-a i Saveta Evrope usaglasili su se da su spremni da pomognu svim državama regiona da reše problem izbeglica i raseljenih lica.
Predstavnik UNHCR Volker Tirk rekao je da u regionu i dalje imao oko 250.000 izbeglih za koje treba što pre naći održivo rešenje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: