Deklaracijom se osuđuje zločin nad bošnjačkim narodom
24. mart 2010. | 13:53 16:35
Izvor: Emg.rs, Beta
Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995. godine, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde, navodi se u predlogu deklaracije o Srebrenici koja će danas biti razmatrana na sastanku predsednice parlamenta sa šefovima poslaničkih grupa.
U tekstu, u koji su novinari u parlamentu imali uvid, navodi se da Skupština Srbije najoštrije osuđuje i društvene i političke procese i pojave koji su doveli do formiranja svesti da se ostvarenje sopstvenih nacionalnih ciljeva može postići upotrebom oružane sile i fizičkim nasiljem nad pripadnicima drugih naroda i religija.
Parlament Srbije deklaracijom izražava saučešće i izvinjenje porodicama žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da se spreči ta tragedija.
Skupština Srbije, kako se navodi u tekstu deklaracije, pruža punu podršku radu državnih organa zaduženih za procesuiranje ratnih zločina i za uspešno okončanje saradnje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, u čemu naročitu važnost ima otkrivanje i hapšenje Ratka Mladića, radi suđenja pred tim sudom.
Kako je predloženo, Skupština Srbije deklaracijom poziva sve nekadašnje sukobljene strane u BiH, kao i u drugim državama bivše Jugoslavije, da nastave proces pomirenja i jačanja uslova za zajednički život zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, kako učinjeni zločini više nikada ne bi bili ponovljeni.
Prema predlogu deklaracije, Skupština Srbije izražava očekivanje da će i najviši organi drugih država sa teritorije bivše Jugoslavije na ovaj način osuditi zločine izvršene protiv pripadnika srpskog naroda, kao i da će izraziti sopstveno saučešće i izvinjenje porodicama srpskih država.
Preambula deklaracije poziva se na Ustav Srbije, poštovanje presude Međunarodnog suda pravde donetu u sporu po tužbi BiH protiv Srbije i Crne Gore 26. februara 2007. godine, kao i na privrženost duhu i normama univerzalne deklaracije UN o ljudskim pravima, Pakta o građanskim i političkim pravima, Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, dopunskih protokola iz Ženevske konvencije o zaštiti žrtava međunarodnih i nemeđunarodnih oružanih sukoba, Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina, genocida i Statuta Međunarodnog krivičnog suda.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je danas da je poslanicima podeljena radna verzija deklaracije o Srebrenici i najavila da u narednom periodu kreću aktivnosti na izradi druge deklaracije kojom se osuđuju svi zločini.
Đukić-Dejanović je rekla da su u izradi radne verzije učestvovali poslanici vladajuće koalicije, a da narednih dana treba svi da daju svoje sugestije i dodala da je kolegijum bio tehničkog karaktera na kom nije bilo reči o sadržaju deklaracije.
"Nismo razgovarali o sadržaju već o tome da je draft verzija jedna tehničko suštinska ponuda svim poslančkim grupama o kojoj će se tek izjašnjavati. Sadržaj deklarcije uopšte nije bio tema niti kolegijum ima pretenzije da na taj način radimo. Tek smo podelili tekst i ne možete očekivati da raspravljamo onog momenta kada ga podelimo", kazala je Đukić-Dejanović.
Ona je rekla da je ona potpisala deklaraciju, a ne poslanici vladajuće koalicije "jer se očekuje da se, uz sugestije, tekstu pridruže i ostale poslaničke grupe". Predsednica parlamenta najavila je da bi deklaracija na dnevnom redu mogla da bude krajem marta ili početkom aprila.
Ona je rekla da je SPS učestvovao u izradi radne verzije i da je za tu stranku čiji je ona funkcioner tekst prihvatljiv. "Ovaj tekst je rezultat kompromisa, ali i izraz procene da je parlament zreo da u ovom momentu donosi deklaraciju koja će da osudi jedan od strašnih zločina, ono što se dogodilo u Srebrenici", kazala je Đukić Dejanović.
Kako je navela, biće joj žao ako ne bude postignut širi konsenzus jer deklaracija treba da bude stav najvećeg broja poslanika jer je to onda prava poruka i ono što je tendencija deklaracije.
Prema njenim recima, uporedo sa deklaracijom o Srbrenici kreće i izrada deklaracije koja će osuditi sve zločine i koja će biti odvojena.
Portparol Demokratske stranke Jelena Trivan kazala je za Emg.rs da nema nikakvu sumnju da će deklaracija biti usvojena s obzirom da je reč o inicijativi koja je od početka imala podršku većine. „Da li će se toj inicijativi još neko pridružiti ne znam“, dodala je ona.
Trivanova je rekla da se u deklaraciji jasno kaže da Srbija priznaje sistem međunarodnog prava, poštuje odluke Međunarodnog suda pravde, čime se jasno pokazuje da nema mesta polemikama o kvalifikaciji međunarodnog zločina.
Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je danas da je tekst deklaracije o Srebrenici usaglašen između stranaka vladajuće koalicije i da su u tom poslu iz G17 plus učestvovali predsednik stranke Mlađan Dinkić i ona.
Suzana Grubješić je novinarima u parlamentu rekla da će se tek posle deklaracije o Srebrenici raditi na deklaraciji kojom će se osuditi svi zločini.
"Nije ideja bila da se obe deklaracije usvoje u istom danu upravo da bi obe bile pođednako značajne", rekla je Suzana Grubješić.
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je danas da će se ta stranka o deklaraciji o Srebrenici izjasniti kada bude završena konačna verzija teksta i istakao da se na dostavljenom dokumetu još mora raditi.
"LDP će vrlo aktivno učestvovati na daljem radu na ovom dokumentu. On je za sada nedovršen, po našem mišljenu potrebno je više hrabrosti", rekao je Jovanović novinarima u skupštini.
Istakao je da je veoma važno jasno definisati događaje u Srebrenici, a ne omalovažavati ubistvo 8.000 ljudi niti skrivati se iza presude Međunarodnog suda pravde, uz izbegavanje kvalifikacije samog dela.
Jovanović je naveo da se deklaracija mora kretati između onoga što je "rekao Međunarodni sud pravde i onog što je uradio Evropski parlament", glasajući za rezoluciju kojom se u prvom stavu osuđuju sve žrtve na području bivše Jugoslavije, a u drugom simbolično govori o Srebrenici, jer je to najmasovniji zločin od Drugog svetskog rata.
Predsednik LDP je rekao da je potpuno neuobičajeno to što je dokument potpisala predsednica skupštine, što, kako je naveo, govori o problemima koji prate deklaraciju.
Šef poslaničke grupe SPS-a Branko Ružić rekao je da tekst Nacrta rezolucije o Srebrenici jasno i kratko definiše političku osudu zločina što je civilizacijski iskorak za Narodnu Skupštinu, kao i čitavu Srbiju.
„Nacrt teksta na najbolji mogući način u sebi sadrži sve elemente koji treba da dovedu do osude zločina i kasnije, do sličnih reakcija ostalih parlamenata u regionu“, kazao je Ružić za Emg.rs.
On je dodao da očekuje da će se nakon sednice na kojoj će biti usvojena deklaracija o osudi zločina u Srebrenici, „na prvoj sledećoj razmatrati nova deklaraciju sa sadržajem koji bi se odnosio na osudu svih zločina počinjenih protiv svih pripadnika srpskog naroda na prostoru SFRJ“.
Dragan Todorović, šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke rekao je za Emg.rs da ovakav tekst nije prihvatljiv za SRS, navodeći da se na ovaj način srpskom narodu pokušava staviti na teret nešto što nije učinjeno.
On je dodao da je šefovima poslaničkih grupa na sredini kolegijuma podeljen tekst deklaracije o Srebrenici.
Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić izjavio je danas da ne isključuje mogućnost da Srpska napredna stranka (SNS) glasa za "neki tekst deklaracije", ali da će SNS, ako dogovor ne bude moguć, predložiti svoj tekst deklaracije o osudi zločina u Srebrenici i drugih zločina.
"Ako bismo izbalansirali građanski rat, da osudimo sve zločine u njemu i da apostrofiramo zločin u Srebrenici, ako je to zaista potrebno, onda bi takav jedan tekst mogao da bude prihvatljiv i za SNS", rekao je Nikolić novinarima u parlamentu.
Prema njegovim rečima, deklaracija koju bi usvojio parlament ne sme da obavezuje "našu decu" i nijednog građanina Srbije koji nije počinio zločin.
"Ovo je deklaracija protiv onih pripadnika srpskog naroda koji su počinili neki zločin i takvu deklaraciju ja sam spreman da prihvati i SNS", rekao je Nikolić.
Dodao je da treba videti šta je u ponuđenom tekstu deklaracije o Srebrenici prihvatljivo a šta ne i naveo da treba pitati Demokratsku stranku "šta je razlog za sve ovo, koliko daleko u odbrani svog dostojanstva možemo da idemo ovom deklaracijom, odnosno koliko daleko u nekom ponižavanju možemo da idemo ovom deklaracijom".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: