Jelašić: Bez promena u monetarnoj politici do izbora novog guvernera
24. mart 2010. | 09:17
Izvor: Emg.rs
Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije u ostavci, izjavio je za novi Ekonom:east magazin, koji sutra izlazi iz štampe, da će do izbora svog naslednika nastaviti da vodi istu monetarnu politiku, kao i do sada, tako da u narednom periodu ne bi trebalo očekivati dramatična pomeranja.
„Devize se i dalje mogu kupiti za dinare i obim dinara u opticaju je ograničen. Uz to su devizne rezerve 10,4 milijardi evra. Sledećih dana ćemo raditi kao i dosad. U slučaju prevelikih dnevnih oscilacija i premalog prometa na međubankarskom deviznom tržištu ćemo obezbeđivati dodatnu likvidnost iz deviznih rezervi kojih imamo dovoljno i za šta ih moramo koristiti“, kategoričan je Jelašić.
On je poručio da se „apsolutno ništa“ neće menjati u monetarnoj i deviznoj politici do izbora novog guvernera.
„Tri viceguvernera postavljena na pet godina ostaju na tom mestu i oni su garant makroekonomske stabilnosti i sprovode nadležnosti NBS-a, odnosno superviziju banaka, održavaju međunarodne ekonomske odnose, monetarnu politiku i platni promet“, rekao je Jelašić za novi broj Ekonom:east magazina.
Na pitanje da li se na ostavku baš u ovom trenutku odlučio i zbog najavljenih keš-kredita i odmrzavanja plata u javnom sektoru i penzija već u septembru, Jelašić je rekao da to nisu bile prva takve najave u šest godina, koliko je bio guverner.
„Smatram, ipak, da je dobro što imamo program s MMF-om, što su devizne rezerve na nivou od 10,4 milijardi evra i što se očekuje dodatnih 380 miliona evra podrške deviznim rezervama. One su korišćene u najmanjoj meri, a imamo stabilan bankarski sektor. Sve su to itekako pozitivne stvari i nadam da će to svima koji su zainteresovani za poziciju guvernera učiniti tu poziciju još interesantnijom“, poručio je Jelašić.
On je potvrdio da su do juče o nameri da podnese ostavku bili obavešteni samo članovi njegove najuže porodice.
Komentarišući pritiske da NBS popusti monetarne stege i da deo deviznih rezervi „upumpa“ u privredu, Jelašić je kazao da je za sve koji se odluče da se kandiduju za mesto novog guvernera važno da znaju šta ih čeka.
„Uvek sam radio svoj posao. Da sam se bavio time da slušam političare ne bih uspeo da šest godina ostanem na ovoj funkciji“, kazao je Jelašić.
On je uveren da njegova ostavka neće dovesti do političkih trzavica između Demokratske stranke i G17 plus pri izboru novog guvernera. „Sumnjam da to može dovesti do trzavica. Za novog guvernera, iako ga političari biraju, važno je da radi nezavisno. Onog dana kad uđe u NBS, treba da zaboravi ko ga je i zašto izabrao. On treba da radi svoj stručni posao, u čemu će imati maksimalnu podršku mojih sadašnjih i svojih budućih kolega“, poručio je Jelašić.
Komentari (2)
Unesite tekst komentara:
25. mart 2010. 11:27:09
| Tomislav Kresovic
0
Moguće je da je "ostavka" Guverenera NBS Radovana Jelašića deo "igre" vladajuće oligarhije uz "tihi" dogovor sa MMF i uz saglasnost samog Jelašića. Da se podsetimo.Prvi Guverenner NBJ posle 5 oktobra bio je Dinkić.Posle njega kratko je bila Kori Udovički koja je ranije bila ministar za energetiku.Treći guverener je Jelašić.Ministri finansija bili su od 2001 godine Djelic,Dinkić,Cvetković,Dragutinovička.Mogući kanidat je verovatno Pitić iz DS bivši ministar u Djindjićevoj vladi ili neko iz G 17 plus recimo sekretar udruženih banaka Srbije Dugalić ili neka žena bliska saradnica Dinkic.Ovde se radi o planiranoj igri ,gde je Jelašiću preporučeno da ode ili je bio pod pritiscima.Ako je igra uskoro će se videti.Jelašić je za MMF obavio dobar posao sa Dinkićem i zadužio zemlju duplo no što je bila zaduzena 2000.godine.Dakle Srbija je postala država "dužničkog ropstva".Svi kandidati su tz "HIDI" odnosno zastupnici monetarističke škole "Čikaške" škole Miltona Fridmana koja je uništila mnoge nacionalne ekonomije.Takodjer se pričalo 2003 godine da je Jelašić bio povezan sa "sajentolozima" Madjarske.
25. mart 2010. 11:06:39
| homo ludens
0
Radovan Jelašić je odapeo vrhunaravnu glupost. Kaže da nikada nije slušao političare a krunski argument i dokaz za tako šta nalazi u relativno dugom periodu u kome se održao na vrhu centralne monetarne institucije Republike Srbije. On, izgleda, u redove političara nesvrstava one krugove iz inostranstva koji su mu tako nalogodavno i doušnički donosili gotove recepte kako degradirati i prosušiti, istina, i pre toga, dobrano uzdrmanu privredu Srbije. Možda ti faktori i nepripadaju istom ešelonu uticajnih krugova iz inostranstva ali samo i isključivo iz jednog jedinog razloga. Što, pojedini među njima i nisu trenutno javne ličnosti u sopstvenim sredinama. A računati, međutim, na ovdašnje zarobljenike tuđih interesa i raznorazne epigone sa političke i uopšte društvene scene Srbije u uticajne faktore na donošenje ključnih odluka bila bi drskost i veliko potcenjivanje i samih čitalaca pa i celog naroda u ovoj zemlji.