Smanjen prihod po osnovu akciza na naftne derivate
24. maj 2010. | 15:03
Izvor: Emg.rs
Pomoćnik direktora Poreske uprave Srbije Zoran Vasić saopštio je danas da je u prvih četiri meseca ove godine po osnovu akciza na naftne derivate naplaćeno 23 milijarde dinara, odnosno 5,6 milijardi dinara mesečno.
On je na okruglom stolu “Tržiste naftnih derivata u Srbiji uoči liberalizacije" kazao da je to od 700 do 800 miliona dinara mesečno manje nego u istom periodu prošle godine.
Predsednik UO kompanije Nafta Nebojša Atanacković naglasio je da ne postoji velika mogućnost za promenu akcizne politike.
On je rekao da je uredba o formiranju cena naftnih derivata na osnovu koje se cene uskladjuju na 30 a ne na 15 dana kontraproduktivna, jer se u praksi dešava da danima niže cene derivata a da građani plaćaju skuplje gorivo.
Atancković je rekao da nivo poreskog opterećenja u Srbiji nije viši nego u zemljama u okruženju, ali da je rafinerijska cena visoka, jer se kasni u modernizaciji rafinerije.
Predstavnik Naftne industrije Srbije Vadim Kudrjavcev je kazao da će nakon završetka modernizacije naftne rafinerije u Pančevu 2012. godine, svi derivati koji se budu proizvodili biti evro kvaliteta i da će obim proizvodnje moći da zadovolji potrebe mreže benzijskih stanica NIS-a, ali i partnera kompanije.
Kudrijavcev je naglasio da trenutno nema velikih potreba na tržištu Srbije za gorivom kvaliteta euro 5 zbog toga što su automobili u Srbiji u upotrebi više od 20 godina i koriste gorivo "kvaliteta nula".
Kudrjavcev je rekao da je plan NIS-a da do sredine ove godine potpuno prestane ili smanji na minimum proizvodnju motornog benzina koji sadrži olovo.
On je napomenuo da će otvaranje tržišta 1. januara 2011. godine uticati na promenu cena, ali da nije sigurano da će one padati, već da je moguće i da porastu.
Nebojša Atanacković je dodao i da je potrebno uložiti veća sredstva za kontrolu kvaliteta kojom bi se sprečila siva trgovina.
Slaviša Petković, šef odseka za kontrolu tržišne inspekcije kazao je da je za kontrolu kvaliteta derivata potrebna specijaliziovana inspekcija.
Prema njegovim rečima, potrebno je 1.000 kontola derivata godišnje za šta bi trebalo da se izdvoji oko 15 miliona dinara iz budžeta, što bi omogućilo kontrolu motornih vozila, uvoza i maloprodajnih objekata.
Prošle godine je, kako je kazao Petković, u Srbiji izvršeno 150 kontrola, za koje je izdvojeno 2 miliona dinara.
On je napomenuo da otvaranjem tržišta, ne smeju postojati dvojni standardi (za uvozno i domaće gorivo) koje zagovara Ministarstvo energetike i rudarstva, već da se svi pravilnici moraju uskladiti sa evropskim.
Predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih pumpi Milan Rakić kazao je novinarima da je potpuno pogrešan sistem obračuna akciza, jer se akcize obračunavaju po litru, što direktno podstiče smanjenje potrošnje.
On je kazao i da je jedan o razloga visoke cene goriva pogrešna uredba o formiranju cenama, koja u osnovi ima obračun sirove nafte, a ne derivata. Ukoliko bi vlada privatila njihove sugestije, cena litra goriva bi se smanjila za 8 do 12 dinara.
Vuk Radović, direktor razvoja u EkoSrbija kazao je da će posle liberalizacije tržišta naftnih derivata od 1. januara 2011. godine postojati efekat na cenu, ali da će zavisiti od kretanja nafte i dolara na svetskom tržištu.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: