Škundrić: Vlada razmatra učešće u gradnji nuklearke u Bugarskoj
19. maj 2010. | 11:02 13:42
Izvor: Emg.rs
Ministar za energetiku Petar Škundrić rekao je danas da se Vlada Srbije priprema da donese odluku o učešću Srbije u gradnji nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj jer bi to bilo u interesu ne samo Srbije već i čitavog regiona, pa i Evroposke unije.
Škundrić je na konferenciji Mogućnosti za energetski biznis u regionu Balkana, koju organizuje Ekonom:east Media Group, rekao da Vlada razmatra ponudu i da je u tom smislu razgovarao s predstavnciima Kine o kreditnoj podršci Srbiji u vezi sa učećčem u tom projektu. “Srbija učešćem u gradnji te elektrane ne bi narušila zakonsku obavezu koju ima u odnosu na moratorijum o gradnji nuklearnih elektrana na svojoj teriroriji”, rekao je on.
On je dodao da bi tako bila učvršćena regionalna saradnja i uspostavljeni partnerski odnosi Srbije i Bugarske. Škundrić je napomenuo da se Vlada zalaže za stvaranje zajedničke energetske strategije u regionu i dodao da je Srbija već počela realizaciju te strategije.
U oblasti obnovljivih izbora energije Vlada je potpisala sporazum s Vladom Italije o zajedničkoj eksploataciji pojedinih resursa, a u gradnji te infrastrukture učestvovaće Elektroprivreda Srbije i kompanija SECI Energia iz Italije. Škundrić je dodao da je reč o zajedničkom projektu, a ne o jednostranom otuđenju obnovljivih izvira energije.
Kad je reč o regionalnim projektima, on je rekao da je Vlada Srbije postigla dogovor s Republikom Srpskom o zajedničkoj studijskoj analizi o mogućnosti zajedničkog podizanja hidrocentrala na srednjem slivu Drine.
Marković: Ugrožen plan investicija u EPS
Plan Elektroprivrede Srbije da u održavanje performansi sistema i gradnju kapaciteta do 2015. uloži oko devet milijardi evra ugrožen je cenom električne energije u Srbiji, rekao je generalni direktor EPS-a Dragomir Marković.
On je na konferenciji podsetio da je bilo predviđeno da 3,4 milijardi evra od planirane investicije obezbedi EPS, iz kredita bi bilo obezbeđeno 3,8 milijardi, dok bi 1,8 milijardi evra obezbedio strateški partner, pri čemu EPS svoj deo treba da obezbedi iz prodaje električne energije.
"Već dve godine, međutim, cena električne energije se kreće oko pet evrocenti za kilovat-čas, pa je ugrožen ceo investicioni plan", rekao je Marković. On je dodao da bi investicioni plan na duži rok bio održiv kada bi do 2012. bila dostignuta cena od osam evrocenti po kilovat-času, a do 2015. devet do 10 evrocenti.
Petar Škundrić je rekao da bi s još jednim povećanjem cene električne energije od 10 procenata EPS poslovao profitabilno.
On je dodao da s cenom električne energije koja je najniža u regionu Srbija ima sasvim dobru zainteresovanost investitora za gradnju energetskih kapaciteta u zemlji. “Naša namera je da u kontinuitetu u narednih pet godina dostignemo tržišne cene električne energije u regionu”, dodao je Škundrić.
Ljubo Glamočić, pomoćnik ministra Republike Srpske za energetiku, rekao je da je u ovom trenutku vrednost energetskih projekata u RS oko milijardu evra. On je dodao da je u Republici Srpskoj iskorišćeno tek oko 30 odsto hidropotencijala.
Bulatović: Kriza uticala na investicije, tajm-aut je šansa za Srbiju
Iako strategije razvoja energetike u regionu omogućavaju nove energtske projekte, stvarnost je malo drugačija jer je ekonomska kriza uticala, ipak, i na mogućnost investiranja u energetske projekte, ocenio je Svetislav Bulatović, potpredsednik EFT Group, na konferenciji.
Govoreći o uticaju ekonomske krize na tržište električne energije u regionu, on je rekao da je ona izazvala pad potrošnje struje i bruto domaćeg proizvoda zemalja regiona, što je sve uticalo na stanje u toj oblasti. Pad potrošnje struje uzrokovao je, na primer, i promenu bilansa električne energije u regionu, pa je manjak struje iz 2008, od 10,5 teravat-sati, 2009. smanjen na 4,4 teravat-sati, rekao je Bulatović.
Velike evropske kompanije, kao što su ČEZ, RWE, E.ON i druge, smanjuju investicije u odnosu na period od pre nekiliko godina, kad su pokazivale veliki entuzijazam i interes za ulaganje u energeske kapacitete u regionu, rekao je Bulatović i naveo da su glavni razlogzi za okretanje tržištima u svojim zemljama finansijski rizik regiona i nepripremljenost projekata u regionu.
Ipak, kriza je pružila ozbiljnu šansu Srbiji jer smo dobili tajm-aut, koji treba iskoristiti za pripremu projekata na način kako to zahtevaju evropski investitori, zaključio jer Bulatović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: