Preduzetnike najviše muči nedostatak novca, znanja i kontakata
19. maj 2010. | 14:55
Izvor: Emg.rs
Najveći problemi malih i srednjih preduzeća u Srbiji su nedostatak kapitala, menadžerskih znanja i mreže kontakata bez čega ne mogu da se izvozno orijentišu niti šire na druga tržišta, zaključak je sa danas održane konferencije o mogućnostima za investiranje u inovativne projekte i start-up kompanije u organizaciji Agencije za strana ulaganja (SIEPA).
Zbog toga je Agencija organizovala prvu konferenciju sa ovom temom u Srbiji i najavila sledeće na kojima će se prvo definisati ideje koje će se ponuditi investitorima za ulaganje, u drugoj fazi će se napraviti baza inovativnih projekata dok je treća spajanje preduzetnika i investitora na investicionim večerima.
Po ovom principu funkcionišu udruženja „Poslovni anđeli“ širom sveta koja okupljaju individualne investitore sa novcem za ulaganje a u potrazi za projektima.
Savetnik za informacione tehnologije u agenciji SIEPA Andrija Bednarik rekao je da su investitori prvenstveno zainteresovani za ulaganje u ICT sektore i sektopre elektronike u kojima je obrt kapitala najbrži.
“Ali možemo da pomognemo u svim sektorima, dobrodošli su i prehrambena industrija i tekstilna i ostale”, rekao je Bednarik.
On je dodao da u Srbiji sada posluje oko 1.500 IT kompanija te da budućnost tržišta vidi u ovom sektoru.
Aleksandar Čabrilo, direktor mreže Poslovih anđela u Srbiji osnovane početkom godine rekao je da su mala i srednja preduzeća uključena u većinu svih poslova u Evropskoj uniji te da čine dve trećine privatnog sektora.
“Uprkos tome njihov razvoj je težak. Glavni problem je nedostatak kapitala”, rekao je Čabrilo.
On je objasnio da organizacija Poslovni anđeo služi da popuni “prazninu u investicijama” između nekoliko hiljada evra, koliko najčešće preduzetnici uspeju sami da sakupe, pa do million evra koliko ulažu fondovi ali u već razvijene ideje i projekte.
Organizaciji pristupaju investitori u potrazi za projektima i oni najčešće ulažu u oblasti u kojima imaju iskustva, često sa željom da se opet aktiviraju u biznisu i početnicima obezbede kapital, znanje i kontakte.
Prema rečima Čubrila, 35 odsto ovih investitora ulaže u male IT kompanije, 20 u industriju, 15 odsto u biotehnologiju i 30 odsto u sektore građevine, medicine i konsaltinga.
Čubrilo je najavio da će do kraja juna srpska organizacija Poslovnih anđela postati punopravna članica evropske organizacije što će, kako je rekao, domaćim investitorima koji nisu zadovoljni projektima u Srbiji omogućiti da ulažu u inostranstvo, dok će za domaće projekte otvoriti vrata stranim investicijama.
Kako je rečeno na konferenciji, cilj je da se ubuduće godišnje održavaju četiri konferencije za povezivanje preduzetnika i investitora.
Poslovni anđeli u Americi godišnje investiraju 20 milijardi evra, u Evropskoj uniji od tri do pet milijardi. Neke od kompanija koje su se razvile na ovaj način su Amazon.com, Apple, Facebook i druge.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: