Stevanović: Vlada treba da smanji rashode
21. maj 2010. | 14:32
Izvor: Emg.rs
Saradnik Centra za slobodno tržište Aleksandar Stevanović kazao je danas da bi Vlada trebalo da razmatra kako smanjiti rashode, a ne kako povećati javne prihode
On je nakon skupa o konsolidaciji javnih finansija na Ekonomskom fakultetu izjavio da se „na tu priču potpuno zaboravilo tokom totalno preteranih optimističnih najava o izlasku iz krize“.
„Nije poenta zahvatiti što više od privrede. Primer cene naftnih derivata pokazuje da su domaći porezi i ostale dažbine toliko visoki da čak i sama država ubira manje ako su stope ekstremno visoke u nekim oblastima“, smatra Stevanović dodajući kako je mnogo bolji pravac u razmišljanju smanjenje rashoda. Utešno je, smatra on, da srpski javni dug nije na nivou grčkog.
Na pitanje da li bi zakonsko uvođenje fiskalnih ograničenja moglo da reši problem tako da javne finansije budu održive, Stevanović je odgovorio da bi umesto donošenja zakona trebalo razmišljati o ustavnim amandmanima kojima bi se definisali dozvoljeni budžetski deficit i visina javnog duga. „To već postoji u Evropi i u tom slučaju bi moglo da se govori o nekoj ozbiljnoj rešenosti“, rekao je Stevanović i zaključio da za rečeno treba više političke volje da se sprovede u delo, jer kad dođu izbori, volja naglo splasne.
Prema mišljenju profesora na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubomira Madžara, konsolidacija javnih finansija u Srbiji, prvenstveno republičkog budžeta, neće biti laka i jednostavna naročito ako se ima u vidu da su mnoge stavke u državnoj kasi „jako nefleksibilne i rigidne“.
"Smanjivanje, recimo plata u javnom sektoru znači smanjivanje standarda dobrog dela građana. Tu su zatim i penzije a ta izdvajanja participiraju u budžetu sa velikom sumom. Veliki broj penzionera je već na granici siromaštva, dovoljno je samo malo da ih 'pritisnete' pa da ih gurnete ispod linije siromaštva“, ukazao je Madžar koji smatra da su redukcije na prihodnoj strani teško ostvarljive.
„Povećati poreze nije lako jer veći porezi znače udar na naše ionako skromne i nedovoljne dohotke. Povećanje PDV pogodilo bi i proizvođače i potrošače, a naša privreda finansijski veoma slabo stoji, naročito sada kada dinar devalvira i kada su mnoge obaveze koje su izražene u evrima mnogo veće u dinarima“, kazao je Madžar.
On je ocenio da su najavljene promene poreskog sistema koje će rad učiniti jeftinijim i preduzeća motivisati za veće zapošljavanje dobar kurs koga se treba držati u narednom periodu.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: