Srbija i MMF postigli dogovor, smanjena procena rasta
27. maj 2010. | 08:40 16:59
Izvor: Emg.rs, Beta, Tanjug
Vlada Srbije i Međunarodni monetarni fond postigli dogovor o četvrtoj reviziji stend-baj aranžmana. Zbog usporenog privrednog rasta, procena rasta bruto domaćeg proizvoda smanjena sa dva na 1,5 odsto u ovoj i sa četiri na tri odsto u 2011. Odobrenje revizije zavisi od reforme penzionog sitema i smanjenja broja zaposlenih u javnoj admisnistraciji.
Kako je danas saopštila ministraka finansija Diana Dragutinović, fiskalni deficit će ove godine biti povećan sa prvobitno planiranih četiri na 4, 8 odsto BDP-a ili na oko 140 miljardi dinara, zbog punjenja budžeta koje je slabije od očekivanog.
Da bi Izvršni odbor MMF-a krajem juna odobrio četvrtu reviziju stend baj aranžmana, koja podrazumeva i mogućnost povlačenja 380 milina evra kredita za devizne rezerve, Vlada Srbije mora da ispuni dva uslova. Prvi je da Skupštini dostavi predlog zakona o penzijskom sistemu, a drugi je da broj zaposlenih u državnoj upravi u lokalnoj samoupravi smanji na nivo dogovoren u decembru 2009, odnosno 10 odsto.
Diana Dragutinović je rekla da je s MMF-om dogovoreno povećanje deficita budžeta zbog manjka javnih prihoda jer privredni oporavak ne ide predviđenim tempom.
Dogovoreno je i da se izdvoji 6,5 milijardi dinara za isplate penizionerima, zaposlenim u javnim službama i siromašnim opštinama, uz isplatu zaostalih zemljoradničkih penzija.
Dogovorena je jednokratna isplata bonusa u javnim službama u vidu regresa za godišnji odmor do 5.000 dinara, koji neće dobiti pomoćnici ministara, a isti iznos dobiće i penzioneri s najnižim primanjima. Za Božić je predviđena isplata još jednog bonusa od po 5.000 dinara, što je dogovoreno s prosvetom i zdravstvom.
Ciljana inflacija ostaje na ranije predviđenom nivou, šest plus-minus dva procenta, a naredne godine 4,5 plus-minus dva odsto.
Jager: 2010. i 2011. teške za građane Srbije
Šef Misije MMF-a Albert Jeger izjavio je u Vladi da će 2010. i 2011. biti teške za građane Srbije zbog usporenog rasta i oporavka privrede i ocenio da Srbija mora da smanji javnu potrošnju i pojača fiskalnu disciplinu da bi taj usporen rast lakše podnela.
Dva su razloga revidiranja rasta BDP-a u ovoj i idućoj godini, rekao je on i dodao da su to manji izvoz i manje investicije.
Govoreći o kursu dinara, Jeger je ocenio da je plivajući kurs pomogao Srbiji da lakše izdrži negativne efekte svetske krize i da je podstakao izvoz iz zemlje, ali i dodao da ipak nisu svi u Srbiji zadovoljni padom dinara.
Ljajić: Sporazum će omogućiti socijalnu pomoć
Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je danas da će postizanje sporazuma s MMF-om omogućiti realizaciju paketa socijalne pomoći vrednog 1,45 milijardi dinara.
On je na konferenciji za štampu u Vladi rekao da će biti izdvojeno 252 miliona dinara za narodne kuhinje, 131 milion dinara za 53.300 paketa osnovnih životnih sredstava i higijenske pakete za stara lica i seoske porodice, 100 miliona za pomoć porodicama u takozvanoj sivoj liniji siromaštva, 400 miliona za socijalne usluge na lokalnom nivou u 48 najnerazvijenijih opština.
Pored toga, pomenuta sredstva treba da doprinesu ispalti dečijih dodataka i porodiljskih naknada.
Dinkić: Sporazum s MMF-om doprinosi stabilnosti dinara
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić ocenio je danas da će sporazum s MMF-om doprineti stabilnosti kursa dinara i deviznih rezervi zemlje.
On je na zajedničkoj konferenciji za novinare predstavnika MMF i Vlade Srbije rekao da su devizne rezerve rekordne, 11 milijardi evra , što je sasvim dovoljno da NBS može da interveniše na deviznom tržištu.
Ekonomisti: Sada je na potezu Vlada Srbije
Vodeći domaći ekonomisti i eksperti su danas pozitivno ocenili razgovore sa predstavnicima MMF-a, ali su ukazali da je sad na potezu vlada koja mora da ispoštuje preuzete obaveze.
Viceguverner Narodna banke Srbije (NBS) Bojan Marković ocenio je da je revidiranje rasta privrede Srbije od strane MMF sa dva na 1,5 odsto u ovoj godini i sa četiri na tri procenta u 2011., u potpunosti u skladu sa nedavno objavljenim Izveštajem NBS o inflaciji u 2010.
"Očekujem spor oporavak, ali ipak oporavak", rekao je Marković i saglasio se sa ocenom MMF da je politika fleksibilnog deviznog kursa koju vodi NBS pokazala da su zemlje u okruženju, koje su je primenjivale kao i Srbija, ublažile negativne efekte globalne ekonomske krize.
Predsednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin ističe da bi Vlada Srbije trebalo da vodi računa o realnom sektoru ekonomije i nivou zaposlenosti.
"Ono što je potrebno u ovom trenutku Srbiji su značajne investicije da bi se podigao nivo ekonomske aktivnosti", naglasio je Đuričin, uz opasku da se u našoj zemlji "već duži niz godina troši više nego se proizvodi."
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jurij Bajec je pozitivno ocenio deo sporazuma između Vlade Srbije i MMF -a u kome je predviđena jednokratna pomoć najsiromašnijim slojevima stanovništva u našoj zemlji.
Bajec je protekle razgovore sa MMF-om označio, u izjavi za Tanjug, kao uspešne, uz napomenu da sada predstoji Pismo o namerama koje naša vlada treba da uputi rukovodstvu MMF-a, a u kome će i formalno prihvatiti već preuzete obaveze.
On je rekao da zamrzavanje plata i penzija i izdvajanje socijalne pomoći za ugrožene u ovom momentu ipak bolje rešenje od odmrzavanja zarada da bi se vladi ostavilo dovoljno sredstava za započete infrastrukturne projekte koji mogu da povuku razvoj i rast cele privrede.
Profesor Ekonomskog faktulteta Ljubodrag Savić smatra da povećanje izvoza i privlačenje stranih investicija, kako je to preporučio šef misije MMF Albert Jeger, za Srbiju nije izvodljivo u kratkom vremenskom periodu, jer su na globalnom nivou investicije u bliskom razdoblju opale za više od dva biliona dolara.
Profesor Milan Kovačević ističe da je sada potrebno "još strožije razmišljati kako će da se smanji potrošnja". Bez uravnoteženja naše potrošnje i mogućnosti privrede mi ne možemo imati održiv rast, dodao je on.
Kovačević je rekao da bi, kada je reč o stabilnosti domaće valute i kretanju kursa, "MMF trebalo da bude malo pažljiviji" i dobro je, prema mišljenju ovog ekonomiste, što je u razgovorima vlade i Fonda zaključeno da Srbija mora očuvati nivo deviznih rezervi, uz nastavljanje politike plivajućeg kursa dinara.
SRS: Pregovori sa MMF-om ne dovode do racionalizacije
Poslanik Srpske radikalne stranke Vladan Jeremić ocenio je danas da ostvarenje aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) neće dovesti do racionalizacije i strukturnih reformi, već će dodatno opteretiti privredu i građane.
Jeremić je na konferenciji za novinare rekao da će rezultat pregovora Vlade Srbije i MMF-a biti zamrznute plate i penzije i njihov realan pad do kraja godine.
On je rekao da Vlada Srbije "bez pogovora" prihvata ekonomske mere koje predlaže MMF, a da će one pogoditi kategorije stanovništva sa najnižim primanjima.
"Neodgovornost ekonomske politike ogleda se u tome da je za Vladu i MMF značajnije koliki će biti budžetski deficit, nego kako rešiti pokretanje privrede koja može taj deficit da smanji", rekao je Jeremić.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: