Jelašić podneo ostavku (VIDEO)
23. mart 2010. | 14:07 18:46
Izvor: Emg.rs
Radovan Jelašić podneo je danas neopozivu ostavku na mesto guvernera Narodne banke Srbije. Jelašić je na konferenciji za novinare u NBS-u saopštio da je to njegova konačna odluka, da ostavku podnosi iz ličnih razloga i da nije bilo političkih pritisaka na njega.
Jelašić je potvrdio da će ostati guverner do izbora novog. "Nadam se da će novi guverner biti izabran što pre", rekao je Jelašić.
On je rekao da je o odluci da podnese ostavku obavestio predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Mirka Cvetkovića. Jelašić je rekao da nije tražio novi posao i da ne zna da li će ostati u Srbiji.
U ostavci upućenoj predsedniku Saveta NBS-a Dejanu Šoškiću Jelašić je naveo da je ostavka neopoziva i da je podnosi iz ličnih razloga. "Molim vas da, u skladu sa Zakonom o NBS-u, pokrenete postupak pred
Odborom Skupštine Srbije za finansije, u kom će biti utvrđema ispunjenost uslova za prestanak funkcije guvernera pre isteka mandata", stoji u ostavci.
Skupština Srbije imenovala je Jelašića za guvernera 25. februara 2004. Posle donošenja novog Ustava i Ustavnog zakona, 26. septembra 2007, reizabran je s mandatom do 2012.
Smolić šokiran ostavkom Jelašića
Ivica Smolić, predsednik Izvršnog odbora Komercijalne banke rekao je za emg.rs da je velika šteta da guverner Radovan Jelašić podnese ostavku i "ne bi trebalo da tako lako gubimo stručne ljude sa visokih pozicija".
"Šokiran sam. Guverner Jelašić je ulivao dodatno poverenje u bankarski sektor Srbije“, rekao je Smolić.
Milojko Arsić: Očuvati nezavisnost centralne banke
Član Saveta Narodne banke Srbije i član Ekonomskog saveta premijera Milojko Arsić rekao je za emg.rs da je potpuno iznenađen vešću o ostavci guvernera Radovana Jelašića.
„Potpuno sam iznenađen guvernerovom odlukom. Imam informaciju da je danas smanjena referentna kamatna stopa, ali ne i da je guverner podneo ostavku. Bez obzira na sve, mislim da je važno da se sada očuva nezavisnost centralne banke, jer je to jedan od značajnijih rezultata reformi koje su od 2000. godine do danas sprovedene", rekao je Arsić.
Prema njegovim rečima, sada treba izabrati ličnost koja će i dalje sprovoditi nezavisnu monetarnu politiku, kao što je to bio slučaj i prethodnih godina.
"Bez obzira da li neko misli da ta politika treba da bude restriktivnija ili ekspanzivnija, mislim da na mesto guvernera treba da dođe neko ko je istovremeno stručnjak za monetarnu politiku, ali i neko ko je otporan na političke i lobističke pritiske“, rekao je Arsić, koji nije želeo da komentariše ko bi mogao biti potencijalni kandidat za novog guvernera Narodne banke Srbije, jer, kako je rekao ne zna da li ima neke pozadine iza toga i da li je reč o slabim ili jakim razlozima.
Moguć uticaj na kreditni rejting
Nikola Aranđelović, član Izvršnog odbora Agrobanke, smatra da se ostavka guvernera na određeni način može odraziti na kreditni rejting Srbije i da će se investitori sad uzdržavati od ulaganja dok ne vide kako će se situacija odvijati.
"Još se ne znaju detalji koji su doveli do ostavke, ali činjenica je da je danas smanjena referentna kamatna stopa, a ne zna se da li je to bilo mimo njegove volje. U svakom slučaju, mislim da će ostavka guvernera negativno uticati na kreditni rejting", rekao je Aranđelović.
Marković: Nepredvidiva ostavka
Vladimir Marković, potpredsednik Izvršnog odbora Findomestic banke kaže da je guverner Jelašić imao pozitivan uticaj na bankarski sektor i da je restriktivna monetarna politika bila adekvatna i da se naročito pokazala dobrom u vreme krize.
„Ostavka guvernera je nepredviva, što može predstavljati problem, ali očekujem da se održati kontinuitet i stabilnost bankarskog sektora“, rekao je Marković.
Vukotić: Bez značaja za makroekonomsku stabilnost
Vladimir Vukotić, član Izvršnog odbora Opportunity banke, smatra da povlačenje guvernera neće imati značajan uticaj na makroekonomsku stabilnost. Restriktivna politika NBS-a je upravo doprinela tome da srpski bankarski sektor ne oseti toliki udar krize kao ostale zemlje, rekao je on.
Svakako da je politika NBS-a do ovog momenta bila dobra, a možda je momenat da se stvari promene i da Centralna banka bude manje restriktivna izjavio je on.
On je pozdravio najnoviji program subvencionisanih dinarskih keš i potrošačkih kredita, koji Vlada treba da usvoji u petak. "Mislim da je podsticanje domaće potrošnje dobra mera i da građanima treba u ovom trenutku omogućiti da se malo više zaduže", rekao je Vukotić.
Krasić: Procedura izbora jasna
Predsednik Odbora Skupštine Srbije za finansije Zoran Krasić izjavio da je procedura predlaganja i izbora izbora novog guvernera jasna i da je pokreću poslaničke grupe u Skupštini.
"Procedura je sledeća: na predlog poslaničkih grupa, Odbor za finansije treba da formuliše predlog za izbor i da ga uputi Skupštini, o čemu se ona potom izjašnjava i bira novog guvernera“, rekao je Krasić za Emg.rs.
Jorgovanka Tabaković: Zakon o izboru guvernera neprecizan
Bivša predsednica Odbora Skupštine Srbije za finansije Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da Zakon o NBS-u, donet 2003, nije usklađen sa Ustavom i da je veliko pitanje kako će on biti tumačen i dodala da ne zna kako će izgledati izbor novog guvernera.
"Kad bih počela da pričam o tome kako će izgledati izbor guvernera upustila bih se u predviđanje koje je manje pouzdano čak i od astrološkog. Pre procedure je mnogo važnije pitanje uređenja otkaznog roka i odgovornosti onog ko ostavku podnosi. Dakle, postoji neko vreme 'tehničke vlade' koja može da upravlja NBS-om do izbora novog guvernera“, rekla je ona.
Ona je dodala da Zakon o NBS-u predviđa ponovni izbor u slučaju podnošenja ostavke zbog nekog razloga zbog kog ne može da se vrši ta funkcija i da se, prema njenoj oceni, ništa strašno ne dešava jer zakoni podrazumevaju i takvu vrstu prekida.
"Guverner je poslednjih nedelja pripremao viceguvernera Bojana Markovića, isticao ga je medijski", rekla je Jorgovanka Tabaković, ali je na pitanje da li to znači da Markovića vidi kao Jelašićevog naslednika odgovorila odrečno.
Prema njenim rečima, tehnički problemi u vezi s vremenom i načinom izbora novog guvernera nisu toliko bitni, koliko je bitno pitanje kakva će monetarna politika biti vođena.
"Pogrešno shvaćena nezavisnost i dozvola da guverner bude nezavisan, iako nanosi štetu, kao i Savet koji se solidariše s guvernerom i pokriva njegove loše poteze, sve to čini priču o ličnom činu i razlozima za podnošenje ostavke nečim što nije dostojno ni banana-republike", rekla je Jorgovanka Tabaković.
Ona je dodala da očekuje zaokret u monetarnoj politici i da je to ono što bi moralo da se desi, ali da pravi problem nije u monetarnoj politici, već u ciljevima ekonomske politike Vlade i NBS-a. Prema njenoj oceni, cilj nisu bili ni razvoj, ni zaposlenost, ni tražnja koja bi bila posledica zaposlenosti.
"Dok su formalni ciljevi bili kontrolisana inflacija i stabilnost cena, pravi ciljevi su bili iza kulisa i sveli su se na stvaranje velikih socijalnih razlika i bogaćenje jednog sloja ljudi preko bankarskog sistema i finansijskog sektora, fondova, lizing-kuća i banaka, koje su jedine imale prihode kada su svi ostali beležili gubitke", izjavila je Jorgovanka Tabaković.
G17 pus: Ostavka lična odluka
Zamenik šefa Poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić rekao je da su u toj stranci iznenađeni ostavkom guvernera, da je to lična odluka Radovana Jelašića i da u G17 plus nisu bili obavešteni o toj njegovoj nameri.
"Odluka je njegova lična. Sad nekako i život ide dalje. Očekujemo da se procedura normalno nastavi, bez drame, i da u skladu sa zakonskim odredbama u narednom periodu Odbor za finansije predloži novog guvernera", rekao je Senić novinarima u Skupštini Srbije.
On je rekao da je Jelašić celog mandata demonstrirao nezavisnost i odao puno priznanje Jelašiću za njegov rad koji je, kako je kazao, bio stručan i nezavisan i u interesu građana.
DSS: Nije lako poverovati u ostavku iz ličnih razloga
Šef Poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić rekao je da nije lako poverovati da je Jelašić podneo ostavku iz ličnih razloga. Aligrudić je novinarima u Skupštini kazao da je poslednjih meseci bilo varnica na relaciji Vlada guverner i dodao da bi bilo kome bilo teško da obavlja tu dužnost kad Vlada nema nikakvu ekonomsku politiku.
On je rekao da je Vlada nagovarala NBS da troši devizne rezerve bez strategije za pokrivanje deficita i poboljšanje privredne situacije i dodao da je Jelašić ipak radio po zakonu i Ustavu.
Aligrudić veruje da će novi guverner biti potpuno zavisan od vlasti. "Doći će neko ko će slušati Vladu, ali neće znati koga, da li Mlađana Dinkića, Dianu Dragutinović ili Mirka Cvetkovića", kazao je on.
SPS: Lični razlozi ukazuju da nije bilo pritiska
Funkcioner Socijalističke partije Srbije Branko Ružić izjavio je danas da ostavka Radovana Jelašića iz ličnih razloga ukazuje na to da nije bilo nikakvih pritisaka da to učini.
"Reč je o ličnom činu i o nezavisnoj instituciji. Tu se priča završava. Jelašić je devet godina proveo u NBS-u. Odlučio se za ovakav čin. O tome ne treba sada dalje komentarisati, već preduzeti mere u skladu sa zakonom na proceduri izbora novog guvernera", rekao je Ružić novinarima u Skupštini Srbije.
Ružić je kazao da je politika vrlo dinamična i ništa posebno ne može da bude iznenađujuće kada se pojedinci koji obavljaju važne državne funkcije opredele na jedan takav čin. "Ako je imao lične razloge, a ja sam duboko uveren da jeste, onda prosto nema razloga da budem iznenađen", naveo je Ružić.
LDP: Jelašić bio pod pritiskom politike
Šef Poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije u Skupštini Srbije Čedomir Jovanović ocenio je danas da ostavka guvernera pokazuje da je bio pod pritiskom politike koja insistira na demagogiji i populizmu.
Jovanović je novinarima u parlamentu rekao da su NBS i Jelašić, kao i svi koji su insistirali na odbrani ekonomske politike, bili izloženi pritiscima sa svih strana, ne samo vlasti, već i predstavnika krupnog kapitala.
"Jelašićevo povlačenje samo je prva u nizu cena koje ćemo morati da platimo i koje će morati biti sve veća upravo zbog odsustva jasnog plana i činjenice da se vlast u ovoj zemlji ponaša na način koji je neprihvatljiv za situaciju u kojoj se nalazimo jer je šteta uvek i po pravilu zajednička, a odluke koje se donose samostalne, bez
ikakvih konsultacija", rekao je Jovanović.
Komentari (3)
Unesite tekst komentara:
23. mart 2010. 23:33:18
| F.H.
0
Sad ce se videti kakve su namere vlade. Dali hoce ozbiljno da se bavi monetarnom politikom znacemo po nasledniku Jelasica. Mozda hoce samo da prezive do prodaje Telekoma a onda da idu na prevremene izbore. Ako je izbor Milojko Arsic, on je covek od integriteta, onda su vladine namere ozbiljne.
23. mart 2010. 23:33:18
| b021
0
Mirisi mi da ce kola polako da krenu nizbrdo... Utisak je da su gradjani verovali u dinar dok je tu bio Jelasic...
23. mart 2010. 23:33:18
| Tomislav Kresović
0
"Ostavka" Guvernera NBS Radovana Jelašića je mehanizam prikrivanja pravih razloga.Politička moć je odlučila da se jelašić "povuče" na miran način i da se omogući upravljanjem deviznim rezervama u "zemlji" jer su one "van zemlje".Na taj način poliitčka oligarhija će vladati preko deviznih rezervi i takva politika govori da je se Srbija bliži "bankrotstvu".Moćne "neviddljive ruke iz senke" upravljaju monetarnom sferom u Srbiji i Guverener Jelašić je "odslužio " svoje.Dolaze teški dani za Srbiju i dinar .Jelašić je prošao ostavkom a Avramović devedsetih smenom.Posle Avramovića došli poslušnici kao što će i posle Jelašića.Jelašić je bio igrač MMF u Srbiji.Poliitkla je iznad finansija, i ona je odlučila.