Cvetković: Država nije tražila nazad 150 miliona evra pozajmica iz socijalnih razloga
25. mart 2010. | 11:16 16:34
Izvor: Emg.rs
Razlog zbog kog država nikad nije tražila nazad 150 miliona evra pozajmica javnim preduzećima je socijalnog karaktera, izjavio je danas premijer Srbije Mirko Cvetković u skupštini Srbije odgovarajući na pitanja poslanika.
Izveštaj državnog revizora utvrdio je da je država od 1992. do 2007. pozajmljivala novac javnim preduzećima iz sredstava stečenih privatizacijom, ali da te pozjamice nikad nisu vraćene. Pošto je Čedomir Jovanović na sednici postavio pitanje odgovornosti za takve postupke, premijer je odgovorio da su pozajmice bile pametnije rešenje od teranja u stečaj preduzeća kakvo je Železnica Srbije, s 20.000 zaposlenih.
”Neko će platiti prekršajnu kaznu što nije oterao u stečaj ŽS i druga javna preduzeća, ali će to učiniti sa zadovoljstvom jer će mu mnogi biti zahvalni zbog tog postupka”, rekao je premijer.
Ministarka finansija Diana Dragutinović rekla je da su državne pozajmice uglavnom javnim preduzećima praksa iz devedesetih i da bi subvencije možda bile “čistije” rešenje, ali da se nada da će se nakon restrukturiranja tih preduzeća naći način da se te pozajmice vrate.
On je dodala da 2008. nije bilo takvih pozajmica.
Prekršaji korisnika budžetskog novca su ustaljena praksa
Prekršaji korisnika budžetskih sredstava koje je državni revizor ustanovio u uzveštaju DRI su ustaljena praksa, a ne izuzeci, pokazuje statistika kabineta premijera Srbije.
Odgovarajući na poslanička pitanja na sednici Skupštine Srbije o Državnoj revizorskoj instituciji, premijer Mirko Cvetković je rekao da je revizor podneo 55 primedbi na trošenje novca, od kojih se 49 ponovilo iz ranijeg perioda, a prvi put je napravljeno tek šest prekršaja.
Najviše primedbi odnosilo se na prekršaje uredbi o budžetskom računovodstvu, 17, i primedbe na kršenje zakona o budžetskom sistemu, njih 19. Budući da je izveštaj revizora obuhvatio godinu u kojoj je došlo do smene vlada, navedeno je da je prva Vlada napravila 38 prekršaja, a druga 17.
Odgovarajući na pitanje Nade Kolundžija, predsednice Poslaničke grupe Za evropsku Srbiju, koja je i predložila današnju temu sednice, da li je Vlada dala sve neophodne informacije DRI, Cvetković je kazao da je Vlada od sagog početka sarađivala s revizorom. “Saradnja je bila veoma dobra, od svih budžetskih korisnika je traženo da mu dostave sve informacije koje se od njih traže”, rekao je on.
Predsednik Saveta DRI Radoslav Sretenović potvrdio je da je ta institucija radila bez pritisaka, da je saradnja s budžetskim korisnicima bila na visokom nivou i da su revizori dobili svu potrebnu dokumentaciju.
Cvetković, Diana Dragutinović i Sretenović danas su odgovarali na pitanja poslanika.
Sretenović: DRI ne može detaljno da revidira javni sketor
Jedan od uslova da DRI u daljem radu računa na pomoć Evropske komisije je revizija najmanje tri javna preduzeća u sledećem izveštaju, izjavio je Sretenović.
On je rekao da tek treba da bude odlučeno koja će to preduzeća biti, ali da zbog nedostatka kadrova DRI nije u situaciji da detaljno revidira javni sketor. On je rekao da je DRI zbog toga dao saglasnost mnogim lokalnim samoupravama da angažuju druge revizore.
DRI će u sledećem izveštaju analizirati završni račun budžeta za 2009, deo NBS-a, javna preduzeća, lokalne samouprave, fondove penzijskog i zdravstvenog osiguranja, najavio je Sretenović.
"O izveštaju DRI trebalo da se raspravlja u plenumu"
Premijer Srbije Mirko Cvetković ocenio je današnju sednicu Skupštine na kojoj se raspravljalo o Državnoj revizorskoj instituciji „odličnom“. Uprkos tome, raspravu u Skupštini obeležilo je nezadovoljstvo i vlasti i opozicije zbog toga što državni revizorskoj izveštaj nije predstavio Skupštini već Odboru za finansije.
Jelena Trivan iz Demokratske stranke rekla je da se slaže sa opozicijom da je o izveštaju trebalo da se raspravlja u plenumu.
„Oni koji su kreirali takav zakon po kojem se izveštaj predstavlja Odboru nisu ni prisustvovali sednici“, rekla je ona, alaudirajući na poslanike DSS-a, koji su nezadovoljni vremenom od tri minuta za postavljanje pitanja, napustili skupštinsku salu na samom početku zasedanja.
Ona je dodala da rad revizora podržava jedino vladajuća većina.
Dragan Stevanović, poslanik SRS, izjavio je novinarima da ne veruje da će se revizija budžeta za 2009. godinu mnogo razlikovati od predstavljenog izveštaja za 2008. godinu.
„Ništa se suštinski neće promeniti. Revizija će biti ista. Verovatno će se tretirati samo 20 ili 30 odsto budžetskih korisnika“, zaključio je Stevanović.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
25. mart 2010. 17:50:38
| B
0
A vi se gospodine razumete u ekonomiju?