Prva revizija budžeta: Gotovo sva ministarstva kršila zakon (VIDEO)
27. novembar 2009. | 15:53 16:08
Izvor: EMportal
Gotovo da nema ministarstva u Vladi Srbije koje je trošilo budžetska sredstva ne kršeći zakon. Najviše nepravilnosti i neopravdanog trošenja novca ima u segmentu stručnih usluga, specijalizovanih usluga, javnih nabavki, prekovremenog rada, ugovora o radu, rekao je Radoslav Sretenović, predsednik Državne revizorske institucije, predstavljajući izveštaj o finansijskoj reviziji budžeta za 2008.
"Gotovo kod svih ministarstava smo utvrdili nepravilnosti. Najveći deo nepravilnosti čini nesprovođenje zakona o javnim nabavkama", rekao je Sretenović i dodao da su revizori posebno tretirali računovodstveni sistem budžetskog toka novca i ustanovili da se Glavna knjiga trezora ne vodi u skladu sa zakonom jer ne sadrži podatke o prihodima i rashodima iz ostalih izvora indirektnih korisnika novca iz budžeta.
Generalni državni revizor istakao je da je izuzetak jedino Ministarstvo nauka i tehnološkog razvoja, koje je jedino uspostavilo internu reviziju, iako je Zakon o budžetskom sistemu predvideo uspostavljanje internih revizija kod 18 korisnika budžetskih sredstava.
Prvi izveštaj o budžetu od 2005, kad je institucija osnovana, pokazao je da su sklapani ugovori, vredni oko dve milijarde dinara, mimo Zakona o javnim nabavkama, da još nije vraćena pozajmica korisnika budžeta od 35 milijardi dinara za pokrivanje deficita budžeta, iako su neka potraživanja iz 1994, kazao je Sretenović.
On je dodao da je novac iz privatizacija trošen nezakonito, pa je 7,5 milijardi dinara pretvoreno u udele države u javnim preduzećima, a još toliko država i dan danas potražuje od dužnika.
"Od 2002. do 2008. nije urađena nijedna revizija završnih računa budžeta, pa sad ima i starih potraživanja", upozorio je Sretenović.
Iako nije želeo da precizira prestupe, Radoslav Sretenović je naveo da je, na primer, Uprava za zajedničke poslove bez javne nabavke kupila bonove za gorivo vredne 110 miliona dinara. Kršenje zakona o radu ustanovljeno je kod Direkcije za imovinu, u čijoj je evidenciji 80 od 85 zaposlenih radilo prekovremeno i za to bilo plaćeno, iako nema konkretnih dokaza o tome.
Sretenović je dodao da često nije bilo dokaza ni da li su zaista korišćene različite usluge, poput kompjuterskih, koje su plaćene.
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, rekao je da činjenica da se čak ni glavna knjiga Trezora ne vodi u skladu sa zakonom pokazuje da je Srbija u zabrinjavajućoj situaciji.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija kazao je novinarima da su sada na potezu Skupština i Odbor za finansije, koji će razmatrati izveštaj revizorske institucije. On je dodao da, ako bude dokazana namera, odgovorni mogu biti gonjeni za krivično delo zloupotrebe službenog položaja.
Jirgen Kosmo, generalni državni revizor Norveške, kazao je na konferenciji za novinare da je objavljivanje takvih izveštaja najvažniji element demokratskog društva. "Prva revizija je platforma za razvoj", istakao je Kosmo i dodao da Srbiji predstoji suočavanje sa izazovima.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: