Skupština sutra o Srebrenici po hitnom postupku (VIDEO)
29. mart 2010. | 10:44 16:54
Izvor: Blic, Beta, Emg.rs
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović sazvala je za sutra sednicu na čijem dnevnom redu je Predlog deklaracije o osudi zločina u Srebrenici. Predlog deklaracije podnelo je 114 poslanika vladajuće koalicije Za evropsku Srbiju.
Poslanička grupa vladajuće koalicije Za evropsku Srbiju u Skupštini Srbije podnela je ranije danas po hitnom postupku predlog deklaracije o osudi zločina u Srebrenici, izjavila je zamenica šefa te poslaničke grupe Aleksandra Jerkov.
Na konferenciji za novinare Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov je kazala da će Skupština sutra i raspravljati i glasati o predlogu deklaracije.
Ona je najavila da će LSV podržati predlog deklaracije, iako se u tom predlogu reč genocid ne pominje za zločin koje su snage Vojske Republike Srpske počinile u tom gradu u Bosni i Hercegovini jula 1995. "Mi smatramo da treba da stoji reč genocid, ali nismo želeli da uslovljavamo podršku jer je deklaracija ipak osuda zločina u Srebrenici. S druge strane, u ovom političkom trenutku nije bilo moguće doneti drugačiji tekst deklaracije koji bi dobio skupštinsku većinu", objasnila je ona.
"Sutra ćemo u Skupštini Srbije videti ko je spreman da osudi zločine. Osuda zločina u Srebrenici je osnovni preduslov da skinemo odgovornost sa generacija koje dolaze", ocenila je Aleksandra Jerkov.
Dačić: SPS za osudu zločinima i nad Srbima
Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će koalicija SPS-JS-PUPS glasati za Predlog deklaracije o Srebrenici ako posle Uskrsa bude zakazana sednica o deklaraciji kojom se osuđuju zločini nad srpskim narodom na prostoru SFRJ.
"Danas ili sutra bi trebalo da počnu konsultacije o deklaraciji o osudi zločina nad srspkim narodom, s planom da se zakaže sednica odmah posle Uskrsa", rekao je Dačić novinarima u Skupštini Srbije.
Prema njegovim rečima, u toj situaciji svi iz koalicije SPS-Jedinstvena Srbija-Partija ujedinjenih penzionera Srbije glasali bi za deklaraciju o Srebrenici.
Trivan: Rezolucija na najbolji način artikuliše interese Srbije
Rezolucija je usaglašena, tri meseca se o tome pregovaralo i nema potrebe čekati još mesec dana da ona bude usvojena, rekla je Jelena Trivan iz Demokratske stranke za Emg.rs povodom sutrašnje rasprave o rezoluciji o Srebrenici.
„Postojeći tekst rezolucije nije proizvod političke trgovine. To je politički tekst koji na najbolji način artikuliše interes Srbije i njenih građana. Međutim, zarad širokog konsenzusa nismo bili spremni da, zbog onoga što smatramo da je civilizacijsko pitanje i razlog zbog kojeg se ova rezolucija donosi, odustanemo od nje. To je odgovor onima koji kažu da se nije daleko otišlo i mi smo u tom smislu potpuno pravno precizno definisali pitanje pozivajući se na presudu Međunarodnog suda pravde, a sa druge strane, to je odgovor i onima koji Rezoluciju smatraju stigmom na srpski narod. Ova rezolucija na tačan način govori o onome što se u Srebrenici dogodilo, o onima koji su za to odgovorni, i o tome da u odnosu na tu politiku moramo napraviti diskontinuitet“, rekla je Jelena Trivan.
Prema njenim rečima, SPS je od početka dao podršku inicijativi vezanoj za Rezoluciju, tako da u DS-u očekuju da će ta stranka glasati za rezoluciju, a da se Jedinstvena Srbija već ranije izjasnila da neće glasati. Kada je reč o opoziciji, Trivanova je rekla da je vladajuća koalicija dva meseca pokušavala sa njom postigne široki konsenzus, ali da će se tek sutra videti da li su ti napori bili uspešni.
Mladenović: Rezolucija Srbiju proglašava genocidnom zemljom
Rezolucija o Srebrenici će na direktan način optužiti Srbe i Srbiju da su počinili genocid i osuditi Republiku Srpsku da je genocidna tvorevina, rekao je za Emg.rs Andreja Mladenović iz Demokratske stranke Srbije.
„Mi smo predložili deklaraciju koja osuđuje sve zločine, koja ne pravi razliku između žrtava, niti amnestira zločince po osnovu teritorije ili broja žrtava. To je jedini mogući način da se zadovolji potreba da se osude zločini i da se Skupština Srbije odredi prema svemu što se desilo u prethodnom periodu“, rekao je Mladenović i dodao da niko nema pravo da deli žrtve i rangira zločine koji su počinjeni.
On je takođe dodao da nije iznenađen stavljanjem Rezolucije o Srebrenici na dnevni red Skupštine po hitnom postupku jer dnevni red, ali i ostale procedure u parlamentu funkcionišu na način protivan poslovniku.
„Ni u ovom trenutku poslanici ne znaju u kojoj će se formu predlog Rezolucije naći u Skupštini. Ti proceduralni problemi proističu iz nesposobnosti da se zaista dođe do jednog teksta koji bi, ukoliko za njim zaista postoji potreba kod svih, zaista predstavljao konsenzus, ako je to moguće, a ako nije, onda da taj tekst bar opravda osnovnu zamisao-da se osude zločini“, rekao je Mladenović.
On je podsetio da je DSS još 2005. predložio Deklaraciju od koje ni danas ne odstupa.
Mladenović je ukazao na da postoji deklaracija koju je donela Skupština opštine Srebrenica i koja osuđuje zločine u Srebrenici, ali i sve druge zločine počinjene od 1992. do 1995. godine i dodao da bi ta deklaracija, koju su izglasali odbornici Skupštine opštine Srebrenica koji su većinom Bošnjaci, mogla da bude dobra polazna osnova i za deklaraciju u Srbiji.
Jovanović: Kandidatura u EU obavezuje Srbiju na jasan stav
Predsednik Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je danas da kandidatura za članstvo u Evropskoj uniji Srbiju obavezuje da zauzme jasan stav o događaju u Srebrenici kao što je to uradilo više od 500 miliona Evropljana.
"Utvrđeno je da Srbija nije odgovorna za genocid, ali smo odgovorni što nismo dovoljno učinili da genocid sprečimo, a krivce kaznimo... Ako smo bili sposobni da godinama skrivamo one koji su optuženi za ubistvo tih ljudi, onda moramo učiniti sve da taj događaj nazovemo pravim imenom kao što je to utrvđeno presudom Međunarodnog suda pravde i Rezolucijom Evropskog parlamenta", navodi se u pisanoj izjavi Jovanovića.
On je naveo da su uopštena osuda zločina i negiranje nezabeležene monstruoznosti srebreničkog genocida bili alibi za bezobzirnost srpske nacionalne politike devedesetih.
"Jasnim stavom o teritorijalno ograničenom genocidu u Srebrenici mi ne potvrđujemo samo svoju evropsku orijentaciiju već dokazujemo ljudskost Srbije i pružamo priliku našoj deci da žive bez tereta zločina pod kojim danas živimo mi", kazao je Jovanović.
Tekst ne može biti menjan
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila ranije da tekst Deklaracije o Srebrenici suštinski ne može biti dorađivan. "Postoje dve varijante, ili da se glasa za taj tekst ili da predlagač povuče deklaraciju i uradi novi dokument", rekla je Slavica Đukić-Dejanović za Blic.
Ona je kazala da o ponuđenom tekstu poslanici mogu da diskutuju, ali ne mogu podnositi amandmane kao što je to slučaj sa zakonima.
Zukorlić: Ne prihvatamo deklaraciju bez pominjanja genocida
Nećemo prihvatiti deklaraciju o Srebrenici ako bude izostavljeno makar i jedno slovo od reči "genocid", izjavio je glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić. On je za današnji sarajevski Dnevni avaz istakao da "pitanje priznanja i osude genocida nije dnevnopolitičko", i dodao da je to "prepreka između dobrih odnosa Beograda i Bošnjaka u celini".
"Prvi korak u uklanjanju te barijere je usvajanje jasne deklaracije kojom će biti osuđen genocid", rekao je Zukorlić. On je dodao da "svaka deklaracija ima svoju težinu samo ako onaj ko je donosi bude njoj dosledan i ako deklaracija nije licemerna".
"Prvi znak licemerstva je izbegavanje da se genocid nazove tim imenom. Dalje, da bi se u potpunosti normalizovali odnosi između Beograda i Bošnjaka, neophodno je da Beograd pokaže svojim praktičnim ponašanjem da je odustao od genocidne politike prema Bošnjacima", izjavio je Zukorlić.
On je dodao da se to treba pokazati kroz konkretna ponašanja i u BiH, a posebno u Sandžaku.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: