Usvojena Deklaracija o osudi zločina u Srebrenici
31. mart 2010. | 09:27 17:38
Izvor: Emg.rs, Beta
Skupština Srbije noćas, posle više od 12 sati rasprave, usvojila deklaraciju kojom osuđuje zločin nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde.
Za deklaraciju je glasalo 127 poslanika vladajuće koalicije, dok je protiv bio 21, a jedan poslanik nije glasao. Poslanici Srpske radikalne stranke napustili su salu pre glasanja.
File i Ešton: Deklaracija ključna za pomirenje u regionu
Visoki zvaničnici EU Ketrin Ešton i Štefan File danas su u Briselu ocenili da je usvajanje deklaracije o zločinu u Srebrenici u srpskom parlamentu "važan korak u suočavanju Srbije s nedavnom prošlošću" i "ključni potez za pomirenje u celom regionu".
Potpredsednica Evropske komisije i visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednosnt EU Ketrin Ešton i evropski komesar za proširenje Štefan File u zajedničkom saopštenju istakli su da Unija pozdravlja rezoluciju srpskog parlamenta i dodali da "cene ulogu svih onih koji su omogućili takav potez".
"To je važan korak za Srbiju u suočavanju s nedavnom prošlošću, što je proceš koji je težak, ali je bitno da srpsko društvo kroz njega prođe", ukazali su Eštonova i File.
Oni su podsetili na rezoluciju Evropskog parlamenta o Srebrenici iz januara 2009. i stavili do znanja nužnost saradnje. Posebno se ističe da je neophodno da budu uhapšeni i izručeni Haškom tribunalu preostali optuženi za ratne zločine, kao i da se pred domaćim sudovima nastave suđenja za ratne zločine.
"To je presudan element za stabilnost i pomirenje u regionu, kao i za izglede Srbije da uđe u članstvo (Evropske unije)", zaključili su Eštonova i File u saopštenju.
Šef Delegacije za jugoistočnu Evropu Evropskog parlamenta Edvard Kukan takođe je, u izjavi agenciji Beta, pozdravio deklaraciju srpskog parlamenta kojom se osuđuje zločin u Srebrenici.
"Kakve god da su mogle biti okolnosti usvajanja te deklaracije, to je korak u valjanom pravcu, koji mora biti pozdravljen", podvukao je Kukan.
Nemačka i Francuska pozdravile donošenje Deklaracije
Ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas izjavio je danas da snažno podržava usvajanje Deklaracije i da je i te kako opaženo to što što je Srbija učinila taj korak suočavanja sa svojom istorijom. "Nisam, međutim, siguran da li su svi u Srbiji svesni koliko značajno takva odluka doprinosi slici o Srbiji u svetu i zato deklaraciju smatram izuzetno značajnom i žao mi je što jedan deo poslanika, veliki broj poslanika, nije shvatio o čemu je reč", rekao je Mas novinarima u Ambasadi Nemačke.
Mas je istakao da oni koji i dalje zatvaraju oči pred sopstvenom istorijom sami moraju da nađu opravdanje za sebe.
Mas je priredio prijem za 20 direktora nemačkih srednjih ekonomskih škola, koji su boravili u Srbiji u okviru projekta Partnerstvo na delu sa ekonomskim školama u Srbiji, koji sprovodi Evropski pokret u Srbiji.
Francuska je danas pozdravila Deklaraciju i ocenila da je to važan korak ka ostvarenju zajedničke evropske budućnosti Srbije i njenih suseda, rekao je ministar spoljnih poslova Francuske Bernar Kušner.
"Francuska pozdravlja podršku koja je na ovaj način data saradnji Srbije s Haškim tribunalom", naveo je šef francuske diplomatije u saopštenju.
Doris Pak: U deklaraciji se stvari ne zovu pravim imenom
Izvestilac Evropskog parlamenta za BiH Doris Pak izjavila je danas da je usvajanje deklaracije o Srebrenici u Skupštini Srbije najmanji mogući korak koji je mogao biti učinjen, ali da se u tom dokumentu stvari ne imenuju pravim imenom.
"Žene i ćerke ubijenih u Srebrenici ovakvu deklaraciju ne mogu da prihvate kao pravo izvinjenje", izjavila je Pak za Dojče vele i dodala da deklaracija "nije na pravi način osudila niti imenovala zločin koji se u Srebrenici dogodio".
Pak je dodala da je deklaracija trebalo da pokaže srpskom narodu da je ono što je uradio režim Slobodana Miloševića i general Ratko Mladić, urađeno u ime srpskog naroda.
"Da je deklaracija bila striktna i imenovala stvari pravim imenom - genocid, i da je rečeno: 'to je urađeno u naše ime', onda bi ona rezultirala stvaranjem jasne slike u Srbiji šta se zaista dogodilo u prošlosti", izavila je Pak.
Ona navodi da je deklaracija usvojena u ovakvom obliku zbog činjenice da je jedan od koalicionih partnera u Vladi Srbije "Miloševićeva partija", ali i zbog toga što se opozicija i jedan broj ljudi u Srbiji protive tome da se stvari nazovu pravim imenom.
Dojava o bombi ispred Skupštine
U trenutku dok je u Skupštini trajala rasprava, policija je primila dojavu o bombi postavljenoj ispred Skupštine, a kontradiverziona jedinica je pregledala teren i utvrdila da bombe nema.
Dojava je upućena iz javne govornice, a poslanici nisu evakuisani.
Komentari (3)
Unesite tekst komentara:
31. mart 2010. 16:38:09
| Boza Bogdanovic
0
Masakr u Srebrenici je posledica drugih gresaka. Uzasno zlo, koje je obrukalo i osramotilo Srbe za vjeki vjekovi. I bosanske Srbe koji su to uradili, i samu Srbiju na cijom platnom spisku su bili gen. Mladic i njegovi pomocnici u vreme masakra. Fidel Kastro je sa nekoliko stotina gerilaca porazio celu vojsku Kube. Tito je izgubio sve bitke u ratu (od prve do poslednje), a dobio 100%-nu vlast, jer se blagovremeno svrstao na stranu pobednika. Polupismeni Naser Oric je sa 100-ak dobrovoljaca nadmudrio ceo Generalstab srpske vojske u Bosni, sa hiljadama vojnika, tenkovima, topovima I ostalim teskim naoruzanjem. Prvo se povezao sa NATO-paktom, a zatim isprovocirao srpsku vojsku pojedinacnim zlocinima i paljenjem srpskih kuca u tom delu Bosne do te mere, da su jedva cekali da se osvete. Na sto mesta po 10-ak ubijenih u nekoliko meseci manje izaziva paznju u svetskim medijima, nego hiljadu ubijenih u jednom danu. Da su srpski vojnici utovarili u autobuse i kamione nekoliko desetina hiljada muslimana iz Srebrenice i okolnih sela i odvezli na muslimansku teritoriju i to bi bilo tretirano ratnim zlocinom, ali u daleko manjoj meri. Medjutim, oni su izdvojili muskarce i mnoge od njih pobili, od nekoliko desetina, kako oni kazu, pa sve do 8.000 hiljada, kako muslimanski mediji kazu. Istina je verovatno negde na sredini.
Najbolji ratni komandanti se trude da osvoje sto vise teritorije, uz sto manje gubitke i uz minimalno ubijanje neprijateljskih vojnika i razaranje kuca, da ne bi izazvali gnev u narodu. Srpski vojnici su totalno razorili Vukovar, granatirali Dubrovnik, drzali pod opsadom Sarajevo 1020 dana (koje je kasnije Milosevic poklonio muslimanima za nekoliko casica viskija), organizovali koncentracione logore, iselili nekoliko desetina hiljada Siptara itd. Postupili su potpuno suprotno od najboljih ratnih komandanata. Zasto?! Iz gluposti?! Zbog totalnog neznanja, na nivou razvodnika i desetara?! Ne, namerno su to uradili. Namerno su prvocirali Amerikance i Nato pakt zlocinima, da bi izazvali bombardovanje Bosne, a kasnije i same Srbije. Na tu temu treba objaviti desetine clanaka u medijima, jer me niko ne moze ubediti da tekovine Petog oktobra i dalje postoje. I posle Tita – Tito! I posle Milosevica - Milosevic! I posle KGB-a – KGB. I posle Seselja – Seselj.”Sve je isto, samo njega nema”.
Boza Bogdanovic, Bor
31. mart 2010. 18:13:37
| Predrag
2
Kako su onih 127 ponosni na svoj glas, dajte ta imena javno pa da ih upišemo na ploču i stavimo u svaki grad i selo u Srbiji, Republici Srpskoj, Srebrenici. Eto razloga da svi budemo zadovoljni.
01. april 2010. 09:38:12
| autokorespondencija
0
Iako skrojeni po unapred uzetoj meri rukopis i koncept, nažalost, prepoznatljivi. Autor još više. I ono iz Bora, umesto Zaječara. Nije daleko, ne mari. I to Boža! Kakav varijete! Nedeljnik u kome su komentari prava retkost pa odjednom ovako šta! Reagovati na sopstvena podmetanja. Previše čak i za oskudan čitalački ukus! Ako već nemate čitalaca, objavite da vam se smeje sopstvena redakcija. Ja sam to već obavio!