Decentralizacija jedan od najvećih izazova (VIDEO)
29. mart 2010. | 16:22 17:19
Izvor: Emg.rs
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je danas da je teritorijalna organizacija jedan od najvećih izazova s kojim se suočava naše društvo i da njome treba da se bavi svaka institucija.
Na otvaranju dvodnevne konferencije o decentralizaciji u Skupštini Srbije on je kazao da je najveći problem Srbije depopulacija koja zahteva brzo rešenje.
O prenosu nadležnosti se često govori s pravnog stanovišta, a gubimo iz vida za koga je uspostavljamo, rekao je predsednik Srbije.
"Mapa Srbije su čitavi prostori ispražnjeni stanovništvom. Mi moramo imati precizan plan, moramo da imamo ciljeve i sredstva za koga se uspostavlja decentralizacija, koji su nam materijalni, infrastrukturni i ljudski kapaciteti", rekao je Tadić.
On je podsetio je decenijama unazad Jugoslavija suočena sa različitim tipovima decentralizacije, ali da je sada u Srbiji unutrašnja struktura i kohezija drugačiji.
"Skloni smo da se vratimo pređašnjim vremenima, ali moramo da nađemo bolja rešenja", rekao je Tadić.
"Mi fizički moramo da promenimo prostor, da ulažemo u železnicu, telekomunikacije i infrastrukturu. Najveće investicije u narednih 10 godina će biti u infrastrukturu jer ne možemo zadržati stanovnike samo administrativnim odlukama", kazao je Tadić.
On je naveo i problem uništavanja obrazovnog sistema, naglašavajući da se mora ulagati u obrazovanje.
"Mi moramo da se zadužimo ako nemao sredstva sami, tada će decentralizacija imati značaj", izjavio je Tadić.
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da se gradjani moraju uključiti u formiranje nacionalne strategije decentralizacije.
On je podsetio da EU nema univerzalni model decentralizacije, ali da mora počivati na ključnom principu subsidijarnosti. To se, prema njegovim rečima, može primeniti u Srbiji uspostavljanjem zakonodavnih okvira, a zatim da lokalne vlasti delotvorno upravljaju tim nadležnostima.
Dežer je rekao da je postignut napredak, navodeći primer donošenja Zakona o lokalnoj samoupravi, ali je naglasio da još puno toga treba da se uradi.
On je naveo tri oblasti napretka - dodeljivanje zadataka lokalnoj upravi, prenos imovinskih odnosa i fiskalnu decentralizaciju.
Dežer je podsetio da je EU sa 200 miliona evra podržala proces decentralizacije u Srbiji.
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić rekao je da lokalnim samoupravama treba dati veća ovlašćenja nad novcem i imovinom.
On je rekao da treba vratiti oduzetu imovinu opštinama i izrazio nadu da će skupština uskoro usvojiti taj zakon.
"Činjenica da je Srbija neravnomerno razvijena zemlja jer se ljudi zbog nezaposlenosti i niskih plata sele u u veće centre", naglasio je Dinkić.
On je rekao da je za ravnomeran regionalni razvoj neophodan ekonomski podsticaj preduzeništvu i podsetio da je osnovan fond za pomoć najnerazvijnijim opštinama od 100 miliona evra. Prema njegovim rečima, drugi mehanizam je ravnomeran razvoj infrastrukture, odnosno izgradnja autoputa za zapadnu Srbiju i povezivanje sa Koridorom 10.
Prema njegovim rečima, potrebna je i politička regionalnizacija, odnosno stvaranje srednjeg nivoa vlasti.
Tomas Mur, zamenik šefa misije OEBS-a u Srbiji rekao je da decentralizacija nije sama po sebi svrha već da treba da obezbedi dobro u Srbiji.
Prema njegovim rečima, Srbija ima pozitivan primer prenosa nadležnosti na Vojvodinu.
Srbija bi trebalo da nađe spostveni način da rasporedi vlast između centralne i lokalne, naglasio je Mur.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
30. mart 2010. 09:43:14
| Pogodio!
0
Ovaj stvarno ima smisla za izmišljanje rupa u saksiji. Ali, ako je tako onda se našao na pogrešnoj funkciji. Mogao je, na primer, ostvarivati svoje ambicije u nekoj cvećari. Uočio čovek problem! Ništa manje od decentralizacije. A nezaposlenost, ropska pozicija države u međunarodnim odnosima, ostarelo stanovništvo, privreda na umoru, katastrofalne strateške procene političara a naročito onih iz čijih redova dolazi, beg pameti, zapostavljenost prirodnih prednosti zemlje, pad vrednosti valute, prometa, rast nemorala, kriminala, nasilja među decom ali i starijima, zloupotreba u vlasti i sudstvu, mnemar prema vojsci.....i čega sve još ne! Izgovor za sopstvenu nebrigu.