Tadić i Van Rompej: Ubrzati put Srbije ka članstvu u EU
27. mart 2010. | 13:17
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Predsednik Srbije Boris Tadić i predsedavajući Evropskom savetu Herman van Rompej danas su u Briselu razgovarali o načinu da se ubrza proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji i bitnoj ulozi Srbije u rešavanju problema na zapadnom Balkanu.
Tadić je rekao novinarima da su razgovarali o regionalnim problemima u čijem rešavanju Srbija može biti partner Evropske unije.
Srpski predsednik je dodao da je u susretu s Van Rompejem, tokom evroatlantskog "Briselskog foruma", zaključeno da i Srbija može pomoći u rešavanju problema u Bosni i Hercegovini, sporu Atine i Skoplja oko imena Makedonije, kao i oko slovenačko-hrvatskog spora oko granica, "koji ide ka rešenju".
Tadić je najavio da će, posle uspešnih razgovora s čelnicima Hrvatske i Slovenije, uskoro otići u "istorijsku posetu Albaniji".
On je rekao da će putovati i u Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, s čijim šefom diplomatije Milanom Roćenom je upravo razgovarao na "Briselskom forumu" o saradnji dve zemlje u bici protiv organizovanog kriminala.
Srpski predsednik je rekao da će posetiti Mostar tokom Međunarodnog ekonomskom sajma, s ciljem da podstakne privrednu saradnju Srbije i Federacije BiH, pored već razvijenih sveukupnih veza s Republikom Srpskom.
Tadić je dodao da se sa Van Rompejem saglasio da treba očuvati celovitost Bosne i Hercegovine i sve probleme rešavati dijalogom i dogovorom.
On je istakao da će Srbija kao garant Dejtonskog sporazuma prihvatiti svako političko rešenje u BiH ako se do toga dođe saglasnošću dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
Tadić je dodao da su o tome nedavno, kao i na zajedničkom razgovoru sinoć na "Briselskom forumu", on i hrvatski predsednik Ivo Josipović ponovili da nema nametanja rešenja za Bosnu i Hercegovinu i da je prihvatljivo sve što se dogovore njena dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
Srpski predsednik je dodao da su se on i Van Rompej danas saglasili i da međunarodna zajednica u ovom trenutku nema rešenje za probleme Bosne i Hercegovine, i da se mora insistirati na dijalogu.
Kosovo može u regionalnu saradnju samo u okviru UN
Srpski predsednik Boris Tadić danas je u Briselu predsedavajućem Evropskom savetu Hermanu van Rompeju preneo stav Srbije da učešće kosovskih Albanaca u regionalnim forumima može biti ostvareno samo na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu.
Tadić je izjavio da je s Van Rompejom razmenio mišljenje o "Kosovu i Metohiji i načinima za deblokiranje učešća kosovskih Albanaca na regionalnim forumima, što je bio problem i na Brdu kod Kranja, kako i da bi se omogućilo učešće legitimnih predstavnika države Srbije na takvim forumima".
"Ja sam još jednom izneo da Srbija ne priznaje, niti će priznati nezavisnost Kosova i Metohije, što je jasna 'crvena linija' kad je u pitanju implicitno ili eksplicitno priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije", rekao je Tadić.
On je dodao da je Van Rompeju, u susretu tokom "Briselskog foruma", podvukao da "Srbija nema nikakav razlog da blokira učešće predstavnika kosovskih Albanaca u regionalnim susretima".
"Ali Srbija insistira na formuli koja je primenjivana i u prošlosti i koja je dala rezultate, a to je formula UN, a što je u saglasnosti s rezolucijom 1244 SB UN", rekao je Tadić.
Srpski predsednik je visokom zvaničniku EU poručio da Srbija želi da reši niz praktičnih pitanja oko carina, sudstva i u drugim područjima na Kosovu, saglasno planu od šest tačaka i stavovima generalnog sekretara UN Ban-Ki Muna.
"Mi želimo da budemo takođe konstruktivan partner Evropske unije u rešavanju tog izuzetno složenog pitanja", podvukao je predsednik Srbije.
"Konstatovali smo da ima zemalja u EU koje su priznale nezavisnost Kosova, a ima i zemalja koje nisu, niti će ikada priznati nezavisnost Kosova", naveo je Tadić.
"Ta činjenica govori da je EU statusno neutralna institucija, kad je u pitanju Kosovo i Metohija, i to Srbiji omogućava da bude vrlo aktivna u rešavanju niza pitanja, kad je reč o našoj južnoj pokrajini", zaključio je srpski predsednik.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: