Skupština o deklaraciji o Srebrenici (VIDEO)
30. mart 2010. | 09:49 19:51
Izvor: Emg.rs, Beta
Šefica Poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija danas je, obrazlažući tekst deklaracije o Srebrenici, rekla da se tim dokumentom gradi kredibilitet zemlje, podiže njen međunarodni ugled i jača međunarodna pozicija Srbije.
„Tom deklaracijom mi kažemo: 'Da, desio se stravičan zločin i za njega su odgovorni pojedinci. Da, učinićemo sve da za zločine odgovaraju oni koji su ga počinili i time ćemo skinuti teški teret prošlosti sa budućih generacija'“, rekla je Nada Kolundžija obraćajući se poslanicima.
Ona je navela da tom deklaracijom Srbija kaže da joj je žao što su stradali nedužni ljudi, ali istovremeno kaže da neće zaboraviti na svoje žrtve. „Nećemo dozvoliti da odgovorni za zločine nad srpskim narodom izbegnu pravdu“, dodala je ona.
Nada Kolundžija je takođe rekla da ono što danas treba da se uradi jeste da se kaže da Srbija ne stoji iza onih koji su počinili zločin i da, kada društvo osudi taj zločin, to znači da je društvo pokazalo da su pojedinci odgovorni za zločine i da moraju za njih da odgovaraju.
U predlogu deklaracije, Skupština najoštrije osuđuje zločin nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde. Parlament deklaracijom, kako piše u tom dokumentu, izražava saučešće i izvinjenje porodicama žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da se spreči ta tragedija.
Skupština pruža punu podršku radu državnih organa zaduženih za obradu ratnih zločina i za uspešno okončanje saradnje s Haškim tribunalom, u čemu naročitu važnost ima otkrivanje i hapšenje Ratka Mladića, radi suđenja pred tim sudom.
Skupština deklaracijom poziva sve nekadašnje sukobljene strane u BiH i u drugim državama SFRJ da nastave proces pomirenja i jačanja uslova za zajednički život zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, da zločini ne bi bili ponovljeni.
Skupština očekuje da će i najviši organi drugih država SFRJ na ovaj način osuditi zločine protiv pripadnika srpskog naroda i da će izraziti saučešće i izvinjenje porodicama srpskih žrtava.
Slavica Đukić-Dejanović: Uskoro i deklaracija o osudi zločina nad Srbima
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je danas da postoji početna verzija deklaracije kojom će biti osuđeni svi zločini nad Srbima počinjeni na prostoru SFRJ, koju piše vladajuća većina.
Ona je kazala da će o radna verzija te deklaracije biti razmatrana na Kolegijumu koji će zakazati za četvrtak u 11.00.
Kada je reč o osudi zločina u Srebrenici, Slavica Đukić-Dejanović je izjavila da će večeras biti završena rasprava, posle koje će se i glasati ako to bude u neko "pristojno" vreme.
Za izglasavanje deklaracije je, prema njenim rečima, potrebno da u sali bude više od 126 poslanika, ali da ne moraju svi da glasaju za taj dokument već je dovoljno da glasa polovina prisutnih.
JS će glasati za deklaraciju
Dragan Marković, predsednik Jedistvene Srbije, rekao da je će ta partija glasati za deklaraciju o Srebrenici jer će u četvrtak početi konsultacije o izradi nove deklaracije.
DSS: Relativizovani ostali zločini
Slobodan Samardžić, poslanik Demokratske stranke srbije, rekao je da su nametanjem u prvi plan zločina u Srebrenici relativizovani svi ostali zločini tokom rata od 1991. do 1995.
On je rekao novinarima da će tom deklaracijom Srbija još više sniziti cenu svog samopoštovanja na putu ka Evropskoj uniji.
"Drugi cilj donošenja deklaracije je da Srbija polako digne ruke od Republike Srpske i da prihvati proces gušenja RS", rekao je Samardžić i dodao da je treći cilj da se klekne na kolena pred nametnutom istinom o Srebrenici.
On je dodao da je Skupština imala bolju mogućnost, da sazove komisiju koja bi pre svega utvrdila činjenice vezane za zločin, a da bi Skupština tek potom trebalo da donese deklaraciju.
Liderska pozicija Srbije u osudi zločina
Branko Ružić, šef Poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije, rekao je novinarima da je predloženi tekst rezolucije govori činjenično i oslikava lidersku poziciju Srbije u regionu u osudi zločina, uz veru da će nešto slično usvojiti i parlamenti u regionu.
On je rekao da je svaki zločin univerzalan i da se u tom smislu čini napor da pored ove deklaracije kojom se osuđuje zločin u Srebrenici, ne zaboravi ni Dobrovoljačka ulica, Kravica, Bljesak i Oluja.
Naprednjaci predložili svoju deklaraciju
Poslanička grupa Napred Srbijo podnela je danas Skupštini predlog deklaracije o osudi svih zločina u građanskom ratu u SFRJ i posebno zločina u Srebrenici.
"Skupština Srbije najoštrije osuđuje sve zločine počinjene u građanskom ratu na teritoriji SFRJ, kako zločina prema srpskom narodu, tako i zločine koji su pripadnici srpskog naroda počinili nad pripadnicima drugih naroda, a posebno zločin koji je izvršen nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995. i naveden u presudi Međunarodnog suda pravde", navodi se u uvodnom delu deklaracije koju je Srpska napredna stranka dostavila Skupštini neposredno pred početak današnje sednice.
U predlogu te deklaracije se navodi da Skupština očekuje od najviših organa drugih država sa teritorije SFRJ da postupe na ovaj način, da osude sve zločine, posebno one koje su njihovi državljani izvršili protiv pripadnika srpskog naroda.
Radikali traže povlačenje deklaracije
Dragan Todorović, potpredsednik Srpske radikalne stranke, rekao je da je ta partija ponovo predložila vladajućoj većini da povuče taj dokument, ocenjujući da bi za Srbiju najbolje bilo da se utvrdi istina šta se dešavalo u Srebrenici.
"Nećemo glasati ni za jednu deklaraciju kada je reč o paušalnoj oceni", rekao je Todorović novinarima u Skupštini.
On je rekao da je deklaracija plod pritisaka koji trpi država i koju je vladajuća većina spremna da prihvati. Todorović je dodao da postoji mogućnost da se predložena deklaracija iskoristi i u Haškom tribunalu protiv optuženih.
Jovanović: Parlament ne treba da ćuti o genocidu
Šef Poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je danas da su Međunarodni sud pravde i Haški tribunal utvrdili da je na području Srebrenice izvršen genocid i da parlament Srbije o tome ne treba da ćuti.
"Nema razloga da ćutimo jer niko u svetu nije optužio srpski narod za genocid i niko nije rekao da je Srbija za genocid odgovorna", kazao je Jovanović na sednici.
LPD je želeo drugačiju rezoluciju o Srebrenici, ali ona očigledno nije moguća zato što nema unutrašnjih snaga u društvu, rekao je on i dodao da se presuda Međunarodng suda pravde ne može pomenuti, a da se ne pomene u celosti.
"Treba reći istinu da je ratko Mladić kao komandant Vojske RS preuzeo od UN enklavu Srebrenice, zaštićenu zonu, garantovao je poštovanje Ženevske konvencije, a potom razdvojio muškarce od žena i sedam
dana sistemstski ubijao muškarce i dečake, a zatim ih sahranio u primarne grobnice, zatim prekopavao i mešao kosti", dodao je Jovanović.
Grubješić: Usvajanjem deklaracije osuđuje se fabrika smrti
Šefica Poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je danas da Skupština usvajanjem deklaracije o zločinu u Srebrenici osuđuje fabriku smrti i ukazala da donošnje tog dokumenta mora da bude iskreno.
"Donošenje deklaracije mora da bude apsolutno iskreno, ona ne treba da ima veze sa EU, politikom, tranzicijom, već sa onim da li možemo da odgovorimo na pitanje da li smo uopšte ljudi", rekla je ona tokom rasprave o tom dokumentu.
Ona je rekla da taj zločin Srbija treba da osudi zbog sebe i građana i dodala da nisu svi Srbi činili zločine, ali da oni koji jesu moraju da budu jasno osuđeni kako krivica ne bi pala na generacije koje dolaze.
Rezolucija neće unaprediti odnose Srbije i BiH
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić izjavio je danas da usvajanje rezolucije o Srebrenici neće značajno doprineti uspostavljanju boljih odnosa Beograda i Sarajeva.
"Nisam siguran da će Sarajevo u potpunosti biti zadovoljno onim što je u tekstu predloženog dokumenta, kao što mislim da može biti kontroverzno ako taj dokumenat u Skupštini Srbije ne bude rezultat saglasja što većeg broja partija", kazao je Radojičić novinarima u Banjaluci.
Pitanje rezolucije o Srebrenici je, prema Radojičićevim rečima, pitanje o kom treba da postoji nacionalni konsenzus u Srbiji.
Radojičić je posle sastanka s ruskim ambasadorom u BiH Aleksandrom Bocanom Harčenkom još rekao da pri donošenju akata koji imaju tako zvaničan karakter kao što su akti parlamenata treba voditi računa o tome da se osuđuju zločini na svim stranama koji su se desili u prethodnom ratu.
Porodice nestalih protive se odvajanju žrtava zločina
Organizacija srpskih udruženja porodica nestalih u SFRJ traži od predsednice Skupštine Srbije i poslaničkih klubova da kažu zbog čega, usvajanjem posebne Deklaracije o Srebrenici, odvajaju žrtve i da li se težina zločina meri samo brojkama.
"Ako je i po brojkama, zar 47.000 stradalih Srba, od Slovenije do Kosova, ne zaslužuje sličnu deklaraciju, pogotovo ako se uzme u obzir da se oko 4.600 osoba još vodi kao nestalo i čije sudbine nisu rasvetljene, niti se zna gde su njihovi posmrtni ostaci pokopani?", navodi se u saopštenju.
"Nije nam namera da osporavamo i omalovažavamo bilo čije žrtve i ne ulazimo u razloge zbog koji se potencira donošenje Deklaracije o Srebrenici. Želimo samo da vas podsetimo da sve deklaracije o ljudskim pravima nedvosmisleno i decidno zabranjuju bilo kakvu diskriminaciju i selektivnu primenu tih prava".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: