Poslanička pitanja o Luci Beograd
30. mart 2010. | 13:22 20:16
Izvor: Emg.rs, Beta
Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija postavila je danas pitanje Vladi Srbije o tome kakva je uloga vlade Vojislava Koštunice u prodaji Luke Beograd 2005. godine i ko je kontrolisao proces u kojem je prodato državno vlasništvo u tom preduzeću.
Kolundžija je na početku rada parlamenta pitala Vladu Srbije pod kojim uslovima je to preduzeće privatizovano i da li je bilo kontrole finansija onih koji su kupili Luku Beograd.
"Očekujemo da nadležni istraže sve okolnosti privatizacija i da procesuiraju sve odgovorne, pa makar oni bili i bivši članovi vlade", rekla je Kolundžija.
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović upitao je Narodnu banku Srbije koliko je na dan 31. decembra 2005. godine bilo devizinih sredstava na računima Luke Beograd i naveo da je prema nekim informacijama na računu tog preduzeća bilo oko 42 miliona evra.
"Onaj ko je kupio za 40 miliona evra odmah je na računima zatekao 42 miliona evra, što će reći da je odmah zaradio dva miliona evra samo u novcu", rekao je Todorović.
Skupština je danas konstatovala mandat Stevici Spajiću iz G17 plus, izabranom sa liste Za evropsku Srbiju.
Luka Beograd traži istragu o privatizaciji te kompanije
Luka Beograd zatražila je preispitivanje privatizacije tog preduzeća da bi se otklonile sumnje oko zakonitosti tog postupka.
U saopštenju Luke Beograd se ocenjuje da će istraga pokazati da je privatizacija obavljena uz puno poštovanje zakona.
"Istragom će se potvrditi da se privatizacija dešavala bez podrške bilo kog političkog autoriteta, da je transakcija finansirana sredstvima ugledne evropske banke i da je Luka do danas poslovala savesno bez kompromitacije gradskih i republičkih nadležnih organa", navodi se u saopštenju.
Na dnevnom redu oko 90 tačaka
U dnevni red je po hitnom postupku uvršćen izbor Nevene Petrušić za poverenika za zaštitu ravnopravnost.
Na dnevni red sednice nisu uvršćeni predlozi Srpske radikalne stranke da parlament donese rezolucije o osudi zločina nad jermenskim narodom i o osudi zločina u klerofašističkoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata. Nije prihvaćen ni predlog Demokratske stranke Srbije da parlament razmotri deklaraciju te stranke o osudi zločina na prostoru bivše Jugoslavije.
Među tačkama dnevnog reda sednice koja je privremeno prekinuta, nalaze se izmene i dopune zakona o izbeglicama, o regionalnom razvoju, o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, kao i izmene Zakona o Agenciji za privatizaciju.
Skupština će razmotriti i Predlog zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, zatim Predlog zakona o pivu, o službenoj upotrebi jezika i pisama, o obeležavanju dana žalosti na teritoriji Srbije i Predlog odluke o utvrđivanju stare i retke knjige od izuzetnog značaja, navodi se u saopštenju.
Razmatraće se i više predloga zakona o potvrđivanju sporazuma, memoranduma razumevanja i konvencija, među kojima su propisi o uzajamnoj zaštiti poverljivih informacija u oblasti odbrane, kao i o potvrđivanju Ugovora između Srbije i Crne Gore o pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim stvarima i o izručenju.
Sve predloge podnela je Vlada Srbije.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: