Transparentnost: Skupština da se izjasni o izveštaju revizora
21. decembar 2009. | 14:21
Izvor: EMportal
Skupština treba što pre da raspravlja o izveštaju Državne revizorske institucije, ali je bitno da Odbor za finansije prethodno izvede zaključke i mere o kojima će se poslanici izjašnjavati, a ne da raspravljaju o izveštaju, izjavio danas Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnost Srbija, na konferenciji za novinare u toj nevladinoj organizaciji.
“Bez konkretnih predloga o kojima bi se Skupština izjašnjavala rasprava u parlamentu neće moći da dovede ni do kakvih pomaka u sprečavanju da se takvi slučajevi ponove“, rekao je Nenadić danas na konferenciji za novinare.
On je podsetio na to da je zakonska obaveza Odbora za finansije da utvrdi konkretne mere i zaključke o kojima će se parlament izjašnjavati.
Vladimir Goati, predsednik Transparentnosti Srbija, istakao da je nedopustivo da se rasprava o izveštaju DRI ostavi za mart jer se tako svesno devalvira ogroman trud revizora i ignorišu nesporni podaci o stanju borbe protiv korupcije. To bi, prema njegovoj oceni, značilo da se pušta da padne prašina na izveštaj, koji je, čak i parcijalan, izuzetno važan.
Nenadić i Goati ukazali su da se izveštaj DRI prevashodno bavi nepravilnostima koje se odnose na nepoštovanje zakonskih procedura i da nije stigao do ključnog pitanja celishodnosti trošenja budžetskih sredstava. „Sve stvari o kojima se govori u izveštaju DRI nisu smele da se dese jer je reč o kršenju formalnih pravila, o kojima je trebalo da vode računa interne revizije. Državna revizorska institucija ima sasvim drugi smisao, ona treba da nam kaže da li su sredstva celishodno trošena jer niko drugi to ne može”, objasnio je Nenadić.
U izveštaju državnog revizora, kako je ukazao Danilo Pejović, finansijski direktor Transparentnosti Srbija, navode se, između ostalog, nepravilnosti u postupcima javnih nabavki, kao što su nabavke za koje nisu potpisani ugovori, slučajevi produženja ugovora bez potpisivanja aneksa ili plaćanje iste usluge dva puta.
Nenadić je rekao da takve nepravilnosti i nepoštovanje zakonskih procedura daju osnov za pokretanje prekršajnih prijava, ali da prema Zakonu o prekršajima zastarelost postupka nastupa posle godinu dana od učinjenog prekršaja. “Praktično imamo situaciju da se DRI bavila revizijom završnog računa iz budžeta iz 2008, mala je verovatnoća da za neki od prekršaja ne važi zastarelost”, objasnio je Nenadić.
Taj problem, kažu u Transparentnosti, mogao bi da bude prevaziđen ako bi bio produžen rok zastarevanja, i predlažu da DRI podnosi prijave i tokom kontrole, pre objavljivanja konačnog izveštaja.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
21. decembar 2009. 15:58:58
| Sladjana
0
Upravo postupci političara govore više od reči. Oni donose zakone i oni ih krše, odnosno primenjuju ih po nahodjenju! Može a ne mora. Odluka da se o izveštaju DRI raspravlja tek u martu je više nego ponižavajuća za revizore, ona govori o aroganciji i bahatosti političara, ali isto tako, revizori imaju vremena da pročešljaju još koje ministarstvo i podnesu ne samo prekršajne nego i krivične prijave. Nakon toga, očekujem da će novi "reformisani tužioci" preduzeti mere iz svoje nadležnosti! I to bez najave!