Otvoren Prvi naftni forum u Beogradu (VIDEO)
24. septembar 2009. | 11:23 16:36
Izvor: EMportal
Premijer Srbije Mirko Cvetković ocenio je danas da je za Srbiju od izuzetne važnosti pristupanje Ugovoru o energetskoj povelji, jer će to ohrabrujuće delovati za strane investitore u energetski sektor u zemlji. Otvarajući Prvi naftni forum u Beogradu, na kome učestvuju predstavnici energetskih kompanija jugoistočne Evrope, Cvetković je ukazao da uspostavljanje Energetske zajednice nije samo strateški važno pitanje za Srbiju, već i pitanje od regionalnog značaja.
„Ovaj skup kao i saradnju naših država u okviru Energetske zajednice, vidim kao mehanizam za vođenje i unapređenje zajedničke energetske politike. Istovremeno, na ovaj način uspostavljamo još jedan stub razvoja dugoročnih i prijateljskih ekonomskih odnosa koji će doprineti stabilnosti regiona,“ rekao je premijer Srbije.
On je kazao da su oscilacije u cenama energenata poslednjih godina imale snažan efekat na privrede država i time ponovo aktuelizovale pitanje energetske stabilnosti.
Prema njegovim rečima, države Jugoistočne Evrope su potpisujući Ugovor o Energetskoj zajednici potvrdile značaj uspostavljanja integrisanog tržišta kao i spremnost da se suoče sa zajedničkim izazovima na putu ka punoj integraciji regiona u jedinstveno energetsko tržište Evropske unije.
„Za Srbiju uspostavljanje energetske zajednice nije samo strateški važno pitanje, već pitanje od regionalnog značaja jer povezivanje u regionalnu mrežu zemalja Zapadnog Balkana doprinosi jačanju regionalne konkurentnosti, kao i stabilnosti u zajedničkoj evropskoj budućnosti,“ rekao je Cvetković.
On je naglasio važnost pristupanja Ugovoru o energetskoj povelji pogotovu u delu investicionih garancija jer deluje ohrabrujuće za strane investitore u energetski sektor Srbije.
Srbija je, kako je kazao, započela realizaciju značajnih infrastrukturnih projekata u energetici: dovršetak izgradnje podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor, izgradnja magistralnog gasovoda Južni tok i aktivno učešće u projektu panevropskog naftovoda Konstanca – Pančevo – Trst.
Premijer je posebno istakao značaj privatizacije NIS-a, rekonstrukcije i modernizacije koje će uticati na promenu strukture proizvodnje, kao i dostizanje evropskih kvaliteta derivata što će NIS učiniti konkurentnom regionalnom kompanijom koja će ostvariti strateški cilj energetske stabilnosti.
Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike rekao je da bi zemlje JI Evrope trebalo da uspostavljanjem naftnog foruma kao trajnog oblika delovanja učestvuju u izgradnju novog modela sigurnosti i budućnosti koji prevazilazi dosadašnji model međusobne kontrole i osiguranja i koji bi izbegao pitanje politiziranja energije.
Škundrić je kazao da su potpisivanjem ugovora, članice preuzele obavezu da usaglase svoje zakonodavstvo sa zahtevima direktiva EU koje se odnose na energetiku i zaštitu životne sredine.
Prema njegovim rečima, poseban značaj ugovora je doprinos smanjenju razlika u regionu, unapređenju saradnje, privlačenje investicija, sigurnosti snabdevanja, razvoju konkurencije, unapređenju ekološke situacije.
Škundrić je izjavio da neće biti privatizacije Elektroprivrede Srbije (EPS). "Država mora ostati većinsti vlasnik EPS-a jer je to najveće nacionanlno blago kojim Srbija raspolaže", kazao je on.
Škudrić je najavio "određeno restruktuiranje" EPS-a i promenu vlasničkog udela kroz izgradnju novih termoelektrana i kapaciteta na osnovu strateškog patnerstva.
"I kada bismo hteli da privatizujemo EPS, bilo bi besmisleno da se to uradi sada kada Srbija ima najnižu cenu struje u regionu i kada bi podizanje cene za jedan evrocent podiglo vrednost te kompanije za milijardu evra", naveo je ministar.
Škundrić je kazao i da će raspodela besplatnih akcija Elektroprivrede Srbije ići u skladu sa restruktuiranjem te kompanije.
Ministar je ocenio da nije bilo realno obećanje da će građani dobiti po 1.000 evra od besplatnih akcija javnih preduzeća jer objektivno toliko kaptala u javnoj svojini nema, osim ako se ne proda
sve.
Neće biti produženja monopola na uvoz goriva
Ministar energetike Srbije Petar Škundrić izjavio je danas da se ne razmatra produžavanje zabrane uvoza naftnih derivata posle 31. decembra 2010. godine.
"Nije bilo ni razmišljanja, ni rasprave o tome", kazao je Škundrić novinarima na Naftnom forumu koji organizuju Energetska zajednica Jugoistočne Evrope i Međunarodna agencija za energetiku.
Ministar energetike je kazao da su počele tehničke pripreme da bi se stvorili uslovi da tržište naftnih derivata bude uređeno nakon liberalizacije.
On je dodao da to znači da kompanije koje se budu bavile uvozom moraju da ispunjavaju određene uslove.
Prema navodima beogradskih medija, postoji mogućnost da se 31. decembra 2010. godine tržište naftnih derivata ne liberalizuje u potpunosti nego da se postepeno otvara.
Srbija nema obavezne rezerve energenata
Ministar energetike Srbije Petar Škundrić najavio je danas da Srbija priprema regulativu za obezbeđivanje strateških rezervi nafte i gasa. "Kada bude završena druga faza, moći će da se kaže da je dostignut nivo strateških rezervi gasa", rekao je Škundrić i dodao da to ne znači da se neće graditi nova skladišta gasa, koja bi obezbedila dugoročnu energetsku stabilnost.
Škundrić je rekao da Srbija nije u prilici kao zemlje u regionu da ima obavezne rezerve energenata, jer deo skladišta je uništen za vreme bombardovanja.
„Mi uređujemo tehničke standarde i u toku je izrada zakonske regulative koja će omogućiti da se ove obaveze prenesu sa države na preduzeća,“ rekao je Škundrić.
On je na Prvom naftnom forumu u Beogradu kazao da zahvaljući NIS-u Srbija raspolaže strateškim rezervama, ali da to nije dovoljno.
Ministar je dodao da će podzemno skladište gasa Banatski dvor biti završeno za dva meseca i moći će da primi 300 miliona kubnih metara gasa. „Tada ćemo moći da kažemo da smo postigli strateške rezerve,“ zaključio je Škundrić.
Ministar energetike je ocenio i da je Srbija izvukla značajnu pouku iz gasne krize početkom godine.
"Nismo mogli nista više i bolje da učinimo imajući u vidu resurse koje imamo, a čak i minimalna količina gasa u Banatskom dvoru omogućila je da ne dođe do havarijskog isključenja i velike materijalne štete", rekao je Škundrić.
On je kazao i da je Srbija pokrenula inicijativu da Naftni forum postane stalno telo koje bi pomagalo rad Sekretarijata Energetske zajednice i stvaranje zajedničkog tržista u oblasti nafte.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: