Barać: Tražićemo poništenje Uredbe o konverziji
10. mart 2010. | 16:42 16:54
Izvor: Emg.rs, Beta
Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać izjavila je danas da će se ovo telo obratiti Ustavnom sudu Srbije sa zahtevom da se poništi Vladina Uredba o kriterijumima i postupku za utvrđivanje visine naknade po osnovu prava konverzije korišćenja građevinskog zemljišta u pravo svojine.
„Ova Uredba Vlade promenila je smisao Zakona o građevinskom zemljištu jer kupci privatizovanih preduzeća ne bi platili tržišnu cenu zemljišta umanjenu za troškove investiranja i pribavljanja zemljišta već umanjenu za cenu preduzeća koje su kupili, što je apsurd“, objasnila je.
Ona je dodala da takva Uredba obesmišljava zakon jer ispada da kupci preduzeća dobijaju besplatno a nije jasno ni šta bi se vrednovalo u slučajevima kada su objekti preduzeća vredniji od zemljišta na kojima su.
Savet se zalaže za sistem da se prilikom konverzije kupcima odbiju samo troškovi pribavljanja zemljišta.
Članovi Saveta ocenili su da je konverzija, krajnje, poslednji udarac denacionalizaciji zemljišta u naturalnom obliku.
Kako je rečeno na konferenciji za novinare, Savet je na ove propuste ukazao Vladi Srbije, međutim, ostali su bez odgovora.
Iz kabineta ministra životne sredine i prostornog planiranja Olivera Dulića dobili su dogovor da je doneta Uredba „najmanje loše rešenje“.
Iz Saveta podsećaju da to otvara pitanje lučkog priobalja i vrednog zemljišta luka u Srbiji, koje će, ukoliko se uredba ne promeni, postati privatno zemljište.
Barać je ukazala da je devet luka na Dunavu privatizovano te da bi vlasnici po prisvajanju zemljišta od države mogli da zatraže da im oduzme delatnost, što je i njihov cilj, kako je rekla.
„Zbog toga bi Vlada trebalo da povuče Uredbu i povede računa o posledicama jer postoji zemljište koje ne može biti privatno kao što su luke, aerodromi i slično“, istakla je Barać.
Ona je rekla da su gubici Luke Beograd 152 miliona dinara.
Savet je kritikovao i promenu Zakona o Agenciji za privatizaciju.
Milić Milovanović, član Saveta kazao je da se privatizacija u Srbiji nikada neće završiti ukoliko se usvoji novopredloženi zakon.
On je dodao da je to tako zbog toga što Akcionarski fond, koji treba da se osnuje, nema nikakav vremenski limit završetka procesa, što znači da bi država samo stalno mogla da povećava svoj portfolio konvertovanjem dugova u kapital i slično.
„Svedoci smo podržavljenja privrede. Imaćemo privatizaciju u nedogled“, kazao je Milovanović.
U sadašnjem Akcijskom fondu trenutno se nalaze akcije 1.500 srpskih preduzeća, dok ih je nekada bilo 400, zaključio je.
On je objasnio da bi novi Akcionarski fond inicijalno raspolagao akcijama građana u vrednosti od 29 milijardi dinara po nominalnim cenama što bi građanima donelo oko 6.000 dinara svakom.
Ipak, upozorava Milovanović, nominalna cena je daleko od tržišne jer će u portfelju ovog fonda biti akcije preduzeća za koje nije bilo kupaca ili onih čiji su privatizovani ugovori raskinuti, odnosno „bezvredne akcije“.
Po njegovoj računici prihod države od dividendi od udela u javnim preduzećima od 600 miliona dinara građanima bi mogao da donese tek po 20 dinara.
Savet se osvrnuo i na izveštaj državne revizorske institucije koji uprkos najavama još nije došao na dnevni red srpskog Parlamenta za razmatranje.
Dulić: Konverzija mora da se uradi
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je danas da je konverzija prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem, za koju se znalo da će biti kontroverzna, posao koji mora da se završi i da Luka Beograd neće biti jedino mesto gde će to biti učinjeno.
Dulić je u Skupštini Srbije odbacio navode poslanika Srpske radikalne stranke (SRS) Nemanje Šarovića da je namera da se konverzija Luke Beograd uradi ispod tržišne cene.
Ministar je naveo da će biti procenjena tržišna vrednost od koje će biti odbijen uloženi kapital u Luku Beograd koji je 40 ili 50 miliona evra i da će ta razlika morati da se plati.
"Pokušavate da srušite koncept, takvi pokušaji nisu dobri", poručio je Dulić Šaroviću.
"Kažete da jedino radikali mogu da kažu nešto protiv (Miroslava) Miškovića. Ovim smo njima više problema napravili, nego vi rečima. Veći sam protivnik njihov ja nego vi", dodao je Dulić.
Ministar je naveo da je namera Uredbe o konverziji razdvajanje dve grupe, onih koji su u procesu privatizacije kupili preduzeća nakon čega su višestruko uložili i zaposlili radnike i onih koji su kroz privatizaciju hteli da jeftino dobiju zemljište za poslovno - stambene delatnosti.
"Nisam ja protiv sistema nego protiv pljačke. Vaši kriterijumi su tako napravljeni da tržišna cena bude ispod realne za šta ste odgovorni vi i vlada Mirka Cvetkovića", naveo je Šarović.
"I ja sam protiv pljačke. To će biti proces pod lupom javnosti. Modele kako se izračunava tržišna vrednost određuju stručnjaci a ne ja", rekao je Dulić i dodao da će se ceo uspeh konverzije "vrteti" oko Luke Beograd.
Dulić je podsetio na spor Luke Beograd sa gradom Beogradom i naveo da se luka sastoji od tri dela - javne površine i javne svojine za lučke delatnosti koja se neće dirati, drugi deo u pravu korišćenja Beograda i u sporu je sa Lukom Beograd, i treći nesporno u pravu korišćenja Luke Beograda.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: