Parivodić: Polutraljave reforme
11. mart 2010. | 15:30
Izvor: Emg.rs
Grad: Kopaonik
Bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom i konsultant Milan Parivodić izjavio je danas da u poslednjih deset godina nije bilo istinskih reformi, već da su sve bile „polutraljave i poluuspešne“.
On je na poslednjem panelu na Biznis forumu na Kopaoniku kazao da su i dalje u fioci ključni dokumenti poput Zakona o restituciji i strategija razvoja industrije. Pritom svojinska pitanja nad zemljištem još nisu rešena.
„Ne samo da pojedini ključni zakoni nisu doneti, već Vlada pokazuje neodlučnost u primeni postojećih zakona. De facto su javna preduzeća taoci finansiranja političkih stranaka i država je glavni faktor uticaja na privredne tokove u zemlji“, kazao je Parivodić, dodajući da bi Vlada imala jasnu ideologiju nego što je to sada slučaj ukoliko bi postojao većinski izborni sistem.
Prema rečima Bojane Ristić, izvršne direktorke Američke privredne komore u Srbiji (AmCham), dijalog između privrednika i državnika ne postoji u dovoljnoj meri.
„Ključni propisi nam se dostavljaju u finalnoj fazi, a nemamo ni povratnu reakciju od zakonodavca zašto naše sugestije nisu uvažene“, kazala je Ristić.
U ovom momentu, prema njenim rečima, ključne su tri sfere, a to su radni odnos, implementacija zakona o planiranju i izgradnji i doslednost u giljotini propisa.
„Mislim da je štetna odluka o proširenom dejstvu opšteg kolektivnog ugovora gde je izostao otvoreni dijalog između poslodavaca i države“, istakla je Ristić.
Uz to, lokalne samouprave nemaju jasne instrukcije kako da primene Zakon o planiranju i izradnji kojije donet u septembru prošle godine. Kao posledica toga, po novom zakonu je doneto svega pet građevinskih poslova.
Takođe, prema rečima Bojane Ristić, uredba o konverziji prava korišćenja u pravo svojine uz naknadu uvela je pravnu neizvesnost kod investitora.
„Od 130 sugestija koje je AmCham predložila u sklopu giljotine propisa, uvaženo je svega jedanaest“, istakla je Ristić na poslednjem panelu Biznis Foruma na Kopaoniku koji je završen nakon tri dana.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: