Dinkić: Povećanje plata i penzija po novom modelu (VIDEO)
09. mart 2010. | 12:32 16:13
Izvor: Emg.rs
Grad: Kopaonik
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić izjavio je danas da će predložiti da se od septembra plate i penzije povećaju za stopu inflacije i polovinu stope rasta bruto domaćeg proizvoda koja će do tada biti ostvarena.
Dinkić je na Biznis forumu na Kopaoniku najavio da će se o ovoj formuli razgovarati i sa predstavnicima MMF-a tokom njihove predstojeće posete u maju. Potpredsednik Vlade procenio je da bi za ovakvo povećanje plata u javnom sektoru i penzija bilo potrebno obezbediti dodatnih 10 milijardi dinara u budžetu.
„Sve to košta maksimalno deset milijardi dinara ili 0,3 odsto BDP-a, ali će indirektni efekti biti mnogo veći“, istakao je Dinkić.
On je dodao da je ubeđen da se povećanjem plata i penzija neće produbiti budžetski deficit, već da će se povećati priliv novca u državnu kasu.
Dinkić je najavio da će predložiti da država počne da subvencioniše i keš kredite koje bi banke odobravale građanima. Krediti bi bili u iznosu do 3.000 evra u dinarima, uz rok otplate do tri godine. Građani prvih godinu dana ne bi plaćali kamatu, a mesečna rata bi iznosila 1.000 dinara, dok bi kasnije ta rata iznosila oko 10.000 dinara mesečno. On je rekao da će predložiti da kamatna stopa za te kredite bude jednocifrena.
Dinkić je ocenio da je trenutno nezaposlenost najveći problem u Srbiji. On je izneo podatak da su zaključno sa 5. martom prihodi od PDV-a povećani za 10 odsto, ali da su istovremeno prihodi od poreza na plate smanjeni za dva odsto. Istovremeno smanjeni su i prihodi Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje. To je posledica smanjenja broja zaposlenih u Srbiji, rekao je Dinkić i naglasio da će povećanje zaposlenosti biti jedan od ključnih izazova za Vladu Srbije u ovoj godini.
On je takođe rekao da se mora promeniti model rasta koji će se bazirati na rastu izvoza, a uslov za to je veće privlačenje stranih direktnih investicija.
Diana Dragutinović: Odmrzavanje samo uz veći privredni rast
Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da bi plate i penzije u ovoj godini trebalo odmrznuti samo ako privredni rast i budžetski prihodi budu veći od planiranih.
"Kada bi privredni oporavak bio brži od očekivanog, možda bismo mogli dozvoliti neki rast, ali značajno manji od produktivnosti rada", rekla je Diana Dragutinović.
Ministarka finasija je naglasila da je njen stav da bi i ovu godinu trebalo izdržati sa zamrznutim platama i penzijama i o njihovom prilagođavanju razgovarati kad i o budžetu za 2011. Ona je rekla da je uvek pre za stimulisanje ponude, a ne tražnje, ali i dodala da se mora priznati da je teško izdržati dve godine sa zamrznutim zaradama, pri čemu cene rastu.
Srbiji potreban novi tranzicioni model
Predsednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin izjavio je danas da je Srbiji potreban novi tranzicioni model koji bi rešio problem nedovoljnog nivoa privredne aktivnosti i to na osnovu investicija u javni sektror, pre svega energetiku, telekomunikacije, infrastrukturu i delove poljoprivrede.
Đuričin je istakao da te investicije ne bi trebalo finansirati iz kredita, već dokapitalizacijom i zajedničkim ulaganjima, po principu "pola-pola".
On je istakao da je jaka strana Srbije vezana za javni sektor, iako je pre dve godine bio hendikep što 40 odsto BDP-a dolazi iz javnog sektora."Država ne može uticati na investicije privatnog sektora, ali može uticati na rast tražnje, preko javnog sektora", istakao je Đuričin.
Jaka strana Strbije je, prema njegovim rečima, bankarski sektor koji ima strateške rezerve, a slabosti su geopolitička pozicija, ljudski kapital, jer smo vreoma stara nacija, kao i deficiti budžeta i platnog bilansa.
On je napomenuo da je BDP Srbije danas 31 odsto manji nego 1989. godine, a industrijska proizvodnja je 60 odsto niža nego pre 20 godina.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: