PRESEK
Državni namet na domaću pamet
29. maj 2009. | 09:03
Prijava patenta poskupela 33 puta, a Srbija među zemljama sa najmanje prijavljenih inovacija
Više ne vidim smisao svoga rada, ljutito u razgovoru za „Politiku” kaže prof. dr Milan Kekanović, redovni profesor Građevinskog fakulteta, a razlog njegovog razočarenja je ogromno povećanje dažbina na inovacije.
Prema izmenama Zakon o porezima i taksama, prijava novog pronalaska poskupela je 33 puta, a enormno su skočile i cene održavanja patenata. Tako umesto dosadašnjih 150 dinara, za prijavu novog patenta treba izdvojiti 5.000 dinara. Usluga „održavanja” patenata pri Zavodu za intelektulanu svojinu progresivno raste svake godine, pa tako, recimo, za patent koji je prijavljen pre pet godina godišnje treba izdvojiti 10.000 dinara.
– Dosadašnja cena prijave patenta je zaista bila simbolična i bilo je za očekivati da se ona višestruko poveća. Međutim, sadašnje poskupljenje od 30 do 40 puta je neprimereno i pogrešno je ako je neko proceni da inovatore treba tretirati kao ekstraprofitere. Razumeo bih ovakvu odluku vlade da u našoj zemlji vlada drugačiji odnos prema patentima i da privrednici odlaze u Zavod i pretražuju nove patente, ali to kod nas nije slučaj – kaže Kekanović.
On naglašava da je, suprotno našem uverenju da smo kreativna i domišljata nacija, sa brojem od 400 prijavljenih patenata godišnje Srbija na dnu evropske lestvice. Zanimljivo je, dodaje Kekanović, da prijava patenta nije poskupela za strance, pa je ostala 300 dinara.
Kekanović u Zavodu za intelektualnu svojinu ima 20 prijavljenih patenata, različite „starosti“, a za njihovo održavanje bi godišnje trebalo da plati oko 200.000 dinara. On objašnjava da godišnje, ako istraživač ima sreće, može da prijavi jedan patent, koji se u Zavodu analizira i proverava i do sedam godina. Za to vreme se plaća „održavanje“ patenta.
– Do sada su moja tri patenta ušla u proizvodnju i prvi prihod sam imao samo od protivpožarnih vrata i to do 200.000 godišnje, za druga dva patenta nisam dobio ništa, jer je reč o probnoj proizvodnji i ja delim rizik sa investitorom – kaže profesor Kekanović i dodaje da su inovatori razočarani ovakvim potezom nadležnih, ali je njihova reakcija izostala zbog toga što nisu objedinjeni u udruženje.
Na kraju nam naš sagovornik reče da razmišlja i da se odrekne svojih patenata, jer Zavodu za intelektualnu svojinu ne može da plaća njihovo preskupo održavanje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: