U Kragujevcu omogućeno izdržavanje kazne kroz rad (VIDEO)
26. januar 2010. | 14:55
Izvor: Beta
Grad: Kragujevac
Ministarka pravde Srbije Snežana Malović i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović potpisali su danas sporazum koji će omogućiti da se kazne u tom gradu izdržavaju kroz društveno koristan rad, kao i sprovođenje uslovnih osuda sa zaštitnim nadzorom.
Memorandumom o saradnji u sprovođenju alternativnih sankcija utvrđena je saradnja Povereničke službe Ministarstva pravde sa preduzećima i institucijama čiji je osnivač grad Kragujevac i u kojima će se izvršavati takve kazne.
Snežana Malović rekla je novinarima u Kragujevcu da rad u javnom interesu podrazumeva društveno koristan rad koji ne vređa ljudsko odstojanstvo i ne vrši se u cilju sticanja dobiti.
Malović je rekla da se takva sankcija može izreći kao glavna kazna za laka krivična dela za koja je propisana kazna zatvora u trajanju do tri godine ili novčana kazna.
Ona je dodala da u slučaju da osuđeni ne obavi deo ili celokupnu kaznu izrečenog rada u javnom interesu, sud takvu kaznu zamenjuje kaznom zatvora.
Prema njenim rečima, u okviru Ministarstva pravde uspostavljena je Poverenička služba i do sada je završena obuka 31 poverenika koji će raditi u gradovima u kojima se sprovode alternativne sankcije.
Alternativne sankcije ne znače ublažavanje kazne niti aboliciju već eliminišu mogućnost stigmatizacije osuđenog i njegove porodice, rekla je Malović.
"Na ovaj način se ostvaruju i budžetske uštede jer svaki dan koji zatvorenik provede u zatvoru Srbiju košta minimum 1.000 dinara", istakla je ona.
Alternativne sankcije su kao deo reforme sistema pravosuđa ušle u domaće zakonodavstvo u januaru 2006. godine.
Njihova primena nije bila moguća zbog nedostatka organizacionih uslova pa su se sudovi uzdržavali od izricanja takvih kazni.
Od početka primene alternativnih sankcija u Srbiji su izrečene 93 presude kazne rada u javnom interesu i više od 40 uslovnih osuda sa zaštitnim nadzorom.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: