PRESSEK
I srpski metro na ruski pogon
22. decembar 2008. | 09:07
Srbija se sprema da početkom sledeće godine uđe u još jedan veliki ekonomski projekat sa Rusijom. Naime, dve zemlje započeće dogovor o kreditu od milijardu evra koji bi Rusija dala Srbiji za gradnju metroa u Beogradu - najavljuje za "Novosti" Branislav Grujić, predsednik Kompanije "PSP Farman".
Uspešni srpski biznismen, inženjer mašinstva, koji se u Rusiji bavi građevinom, nedavno je u ime naše privrede potpisao Sporazum o rusko-srpskom dijalogu sa Aleksandrom Borodinom, predsednikom Moskovske banke, i skrenuo pažnju na sebe kao na "čoveka koji je doveo Ruse u Beograd".
Upućenima u ekonomske tokove poznato je da je naš sagovornik, sada kopredsednik "Dijaloga", posle oktobarskih promena pominjan i kao jedan od mogućih ministara u Đinđićevoj vladi. Ovog decembra, posle dužeg odsustvovanja iz javnog života u Srbiji, Grujić se ponovo pojavljuje, baš u trenutku kada se finiširaju dogovori o gasnom aranžmanu.
* Dva ruska aviona sletela su početkom decembra na naš aerodrom u istom danu. U jednom je ekipa "Gaspromnjefta", u drugom 38 ruskih privrednika. Da li su drugi bili, zapravo, podrška prvima?
- Dolazak ruskih biznismena slučajno se poklopio sa dogovorima o gasnom aranžmanu na najvišem nivou. Privrednici su imali svoj program i želeli su da upoznaju Beograd.
* Da li ste prisustvovali susretu predsednika Srbije Borisa Tadića i predsednika UO "Gasproma" Aleksandra Milera?
- Ne. Ali smatram da je susret čelnika "Gasproma" sa našim predsednikom bio signal da Rusi moraju još jednom da potvrde, što su i uradili, da garantuju ispunjenje svih svojih obaveza iz sporazuma o gasnom aranžmanu.
* Ovde je bilo dosta polemike o tome zašto je predsednik države primio predstavnika kompanije, pa bila ona i veliki "Gaspromnjeft"...
- To su ružna tumačenja. Mi smo, nažalost, od prodaje NIS napravili unutrašnji politički sukob u koji je morao da
se umeša i predsednik države da ne bi bili ugroženi strateški interesi Srbije. Da su timovi uradili svoje, predsednik bi mogao samo ceremonijalno da se rukuje. Ovako, preuzeo je na sebe veliku odgovornost da pokaže ruskoj strani da stoji iza gasnog aranžmana i da je spreman da ga podrži.
* Na čiju inicijativu je zvanična Srbija baš u vreme završnih pregovora sa "Gaspromnjeftom" pokrenula "biznis dijalog" sa Rusima?
- Naš predsednik i njihova predsednička administracija želeli su da se poslovna saradnja Rusije i Srbije konkretizuje. Zadatak Sporazuma o rusko-srpskom dijalogu je lociranje privrednih grana u kojima možemo da sarađujemo. Davanje vetra u leđa, oživljavanje ekonomskih tokova i buđenje zaista neslućenih mogućnosti za razmenu.
* Može li se konstituisanje "Dijaloga" protumačiti i kao posledica zatvaranja vrata Evropske uniji Srbiji?
- Mislim da je predsednik Tadić jasno definisao strateški cilj povezivanja sa Rusijom koji ne isključuje okrenutost Srbije ka EU. Mi smo Rusiji još interesantniji ako budemo bliži Evropi. Možemo da im budemo dobar logistički centar ka Evropskoj zajednici, ka Balkanu, kao i prema celom regionu. Uostalom, posle mnogo godina svi učesnici na političkoj sceni Srbije imaju konsenzus da Srbija, koliko na Zapadu, mora biti i na Istoku. To nam je jedina šansa.
* Sa kim ste na direktnoj vezi? Sa Georgijem Poltavčenkom, izaslanikom predsednika Rusije?
- Godinama poznajem Poltavčenka. On je produžena ruka njihovog Ministarstva inostranih poslova za određenu vrstu aktivnosti koje nisu klasično političke, već više ekonomske, razvojne. On je zadužen za saradnju Rusije sa zemljama našeg regiona - Srbijom, Hrvatskom, Crnom Gorom, Srpskom...
* Ko je od predstavnika naše vlasti dao podršku "Dijalogu"?
- Ministarstvo spoljnih poslova je dalo izuzetnu podršku. Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić je, uz predsednika, dao izvanrednu notu ovoj organizaciji. Pozitivnu atmosferu pravi i Međuvladin komitet za ekonomsku saradnju na čelu sa Ivicom Dačićem.
U MOSKVI FOTOFINIŠ
* Kako komentarišete naše unutrašnje polemike o gasnom aranžmanu?
- Strateški je interes Srbije da se energetski obezbedi. U tome nema velikog izbora, tipa "hoću levo, neću desno". Svi ostali argumenti su dnevnopolitički i daleko od suštine. Mislim da su pregovori u fotofinišu i da će vrlo brzo biti potpisani u Moskvi.
LOBIRANjE SAMO ZA SRBIJU
* Neki kažu da ste ruski lobista?
- Nisam. Ja sam i potpredsednik Srpsko-američkog centra, koji mnogo godina insistira na dijalogu Srbije i Amerike, kao što se trudim da napravim što bolji biznis između Rusije i Srbije. Imam veliku firmu koja je aktivna u Rusiji, i logično je da to znanje i taj osećaj prevedem u realne sektore saradnje. Ako sam nekad i lobirao, to je bilo samo za dobrobit naše zemlje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: