Tadić: Srbija nema ništa protiv da Ganić bude izručen BiH (VIDEO)
14. mart 2010. | 18:02
Izvor: Beta
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da Srbija neće imati primedbe ako Velika Britanija donese odluku da bivšeg člana Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Ejupa Ganića izruči BiH.
"Za Srbiju centralno pitanje nije da Ejup Ganić bude izručen Srbiji. Za Srbiju je centralno pitanje da se dogodi sudski proces u kome je Ganić, koji je osumnjičen za učestvovanje u ratnom zločinu apsolutno nezaobilazan činilac", rekao je Tadić novinarima na proslavi godišnjice Srpskog pokreta obnove.
On je istakao da svi koji su učestvovali ili su osumnjičeni za ratne zločine moraju da se nađu pred sudovima i da Srbija nema ništa protiv da Ganić bude izručen sudu Bosne i Hercegovine koja je njegova matična država.
Ono što je od odlučujuće važnosti je, kako je naglasio Tadić, da svako ima fer i pošteno suđenje.
"Srbija želi da veruje da će pravosudne institucije BiH biti u stanju da dokažu da su u stanju da obezbede fer i pošteno suđenje", kazao je Tadić.
On je kao principijelan stav Srbije naveo okončanje saradnje svih država u regionu sa Haškim tribunalom ali da, istovremeno da se procesuiraju i oni procesi koje nije preuzeo Haški tribunal, a koji se nalaze pred domaćim pravosuđima.
Tadić je naveo da se slaže sa izjavom svog hrvatskog kolege Ive Josipovića da Srbija treba da uhapsi Ratka Mladića i Gorana Hadžića, ali je ponovio da Hrvatska istovremeno mora da ispuni neke uslove u pogledu bolje saradnje sa Haškim tribunalom.
"Kao što očekujem i zahtevam da nadležni organi Srbije uhapše Ratka Mladića i Hadžića očekujem da će i Hrvatska dati sve dokaze u vezi sa procesima koji se vode protiv Ante Gotovine", kazao je Tadić.
On je precizirao da se njegova ranija izjava, da bi eventualno oslobađanje krivice Ante Gotovine u nedostatku dokaza bila činjenica koja ne bi doprinosila našim boljim odnosima, nije se ticala Haškog tribubala već uslova da Srbija i Hrvatrska krenu putem bolje saradnje na regionalnom i evropskom nivou.
"Svi treba da obavežemo jedni druge da učinimo sve da ta saradnja obezbedi i Haškom tribunalu da krivci budu kažnjeni kako bi se skinula ljaga i krivica sa svih naroda, kako bi krivci bili individualizovani i kako bismo na kraju uspostavili odnos pomirenja i svim građanima omogućili da žive u društvu mira i prosperiteta, zajedno u EU", istakao je Tadić.
Govoreći o reformi pravosuđa i žalbama koje su neizabrane sudije i javni tužioci podneli Ustavnom sudu, Tadić je kazao da očekuje da sve žalbe budu razmotrene sa pravnom ozbiljnošću, a ne da se ignorišu.
"Nadležnost Ustavnog suda ovde je i više nego evidentna i mi očekujemo da ćemo imati i sudove nakon mnogo godina koji jesu u stanju da obave svoj posato uspostavljanja prava i pravde", istakao je Tadić.
On je rekao da daje apsolutnu podršku reformskom procesu ali istovremeno traži način da se obezbedi pravo za sve one građane koji žele da budu sudije, da se utvrdi način pravnog tretmana njihove ustavne žalbe i uspostavi pravničko obrazloženje zašto neko nije izabran.
"Možda je u procesu reformi bilo nekih tehničkih nedostataka, u svakom slučaju svaka greška koja može da se ispravi i treba da bude ispravljena", kazao je Tadić.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: