Šoljom i Tadić: Visok nivo saradnje Mađarske i Srbije (VIDEO)
14. mart 2010. | 16:18
Izvor: Beta
Grad: Novi Sad
Srbija i Mađarska imaju izuzetne odnose, a česti susreti na najvišem državnom nivou govore o visokom nivou saradnje dve zemlje, zaključili su danas predsednici Srbije i Mađarske, Boris Tadić i Laslo Šoljom.
Tadić je nakon susreta sa mađarskim kolegom u Novom Sadu novinarima rekao da o visokom nivou saradnje govori i bezrezervni pristanak Srbije da Šoljom prisustvuje centralnoj proslavi obeležavanja Mađarske revolucije 1848. u Subotici.
"Danas smo se dogovorili da sledeće godine prilikom obeležavanja Svetog Save dođem u Mađarsku i na taj način još jednom pokažemo nivo saradnje i međunacionalnih odnosa dve zemlje, koji mogu da posluže i kao primer drugima", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je ocenio da se ovakvim nivoom saradnje integritet Srbije i Mađarske apsolutno ne dovodi u pitanje, već podrazumeva opredeljenost Mađarske da podrži prosec evrointegracija Srbije zbog čega je Srbija veoma zahvalna severnom susedu.
"Govorili smo i o ekonomskoj saradnji u uslovima najteže ekonomske krize i konstatovali da obe zemlje relativno uspešno odolevaju krizi", rekao je Tadić i dodao da, iako su budžeti obe zemlje na kontrolisanom nivou deficita, vremena koja dolaze ohrabruju.
Tadić je kazao da je bilo reči i izgradnji infrastrukture i u tom kontekstu rekao da će do kraja godine u potpunosti biti završen autoput Beograd-Horgoš, a naredne godine i takozvani ipsilon krak koji će spojiti autoputeve sa mađarskim prelazom kod Kelebije.
"Ja sam ranije rekao da sigurno neću učestvovati na otvaranjima radova na autoputu, već samo na završetku i to zbog ranijih pogrešnih nastupa političara. Možda će to biti i prilika da se sa Laslom Šoljomom ponovo uskoro vidim", rekao je Tadić.
Tokom susreta dva predsednika bilo je reči i o saradnji u izradi Dunavske strategije, preuzimanju predsedavanja Mađarske Evropskom unijom, izradi novog izdanja Srpsko-mađarskog rečnika, kao i saradnji nacionalnih akademija nauka na utvrđivanju činjenica za vreme i nakon Drugog svetskog rata.
Bilo je reči o obrazovanju na jezicima nacionalnih zajednica u obe zemlje i ocenjeno je da bi ono trebalo da bude podržano i merama državne i prosvetne politike, jer je reč o zaštiti kulturnog i nacionalnog identita srpske zajednice u Mađarskoj i mađarske zajednice u Srbiji.
Šoljom je rekao da česti susreti sa srpskim kolegom dobro oslikavaju visok nivo međudržavnih odnosa dve zemlje, uz ocenu da dobri bilateralni odnosi obezbeđuju i dobre uslove za život mađarske zajednice u Srbiji i obrnuto.
"Primera je vredan način na koji Srbija neguje i štiti prava nacionalnih zajednica i što je podržala moj boravak u Srbiji. Podrškom kolektivnih prava manjina, kulturne autonomije i formiranjen nacionalnih saveta Srbija može da posluži kao primer državama Karpatskog basena", rekao je Šoljom.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: