Nemački investitori se žale na birokratiju
21. april 2010. | 14:10
Izvor: Emg.rs
Da bi se privukli novi nemački i ostali strani investitori, a postojeći podstakli na proširenje aktivnosti u Srbiji, Vlada Srbije mora biti efikasnija, posebno u oblastima smanjenja birokratije, gradnje javne infrastrukture, pristupa javnim nabavkama i subvencijama, poboljšanju pravne sugurnosti i borbe protiv korupcije i kriminala, ocenio je Mihael Šmit, direktor Delegacije nemačke privrede za Srbiju i Crnu Goru.
„Sve te kritike preduzeća su pokazala u ovogodišnjoj anketi Nemačkog privrednog udruženja na temu Poslovno okruženje u Srbiji. Istovremeno je pozitivno ocenjena inicijativa Vlade u tim oblastima“, rekao je Šmit.
Atraktivnost Srbije kao poslovnog okruženja svakako postoji i nemačka preduzeća koja posluju u Srbiji pozitivno su ocenila poslovno okruženje. Oko 87 odsto ispitanih preduzeća ponovo bi izabralo Srbiju kao zemlju u kojoj bi poslovalo. Šmit je napomenuo da je reč o subjektivnoj oceni preduzeća koja posluju u Srbiji, a ne ocena potencijalnih investitora.
Volfram Mas, ambasador Nemačke u Srbiji, rekao da je anketa rađena na malom uzorku i da treba oprezno posmatrati date zaključke.
Ernst Bode, predsednik Nemačkog privrednog udruženja u Beogradu, rekao je da je kriza stigla i u Srbiju, ali da se ipak nisu ostvarile pesimističke prognoze iz 2009. „Veliki broj preduzeća nije zabeležio nove značajne uspehe, već su stagnirali ili čak ostali na nivou prethodne godine. Ipak, u ovoj godini svako drugo preduzeće računa s rastom prometa, dok veliki broj firmi ponovo planira veće investicije“, izjavio je Bode.
Šmit je rekao da se jedno od važnijih pitanja ankete odnosilo na mere koje je Vlada preduzimala radi suzbijanja negativnih posledica svetske krize. „Dve trećine preduzeća dosadašnje mere Vlade vidi kao prosečene, nezadovoljavajuće ili neefikasne“, rekao je on.
Mas je podsetio da su investicije nemačkih firmi 2004. bile 282 miliona evra, a danas ukupno 1,5 milijardi evra.
Nemačko privredno udruženje u Beogradu ima 150 članova-firmi.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: