Privrednici predlažu skraćenje dužničkih rokova (VIDEO)
08. oktobar 2009. | 13:28 14:01
Izvor: Beta
Privrednici od države očekuju da uredno izmiruje obaveze, reformiše javna preduzeća, efikasnije sprečava sivu ekonomiju, skrati rokove za izmirenje dugova i onemogući dužnike da otvaraju firme, rečeno na današnjem okruglom stolu Srpske asocijacije menadžera s Vladom Srbije "Nelikvidnosnot: Stvarni problem ili dobar izgovor".
Predsednik SAM-a i kompanije Droga Kolinska Slobodan Vučićević je upozorio da jedan broj privrednika lažnim računima svoje firme proglašava nelikvidnim i sprema ih za stečaj, a istovremeno otvara nove firme, vozi skupe automobile i gradi luksuzne zgrade.
"Država mora da detaljno pregleda račune tih firmi i uđe u tokove njihovog novca kako bi se sprečio dodatni udar na likvidnost privrede", rekao je Vučićević.
On je naglasio da je za stabilno poslovanje kompanija neophodan stabilan devizni kurs, navodeći da je devalvacija domaće valute od 25 odsto prethodnih meseci doprinela rastu nelikvidnosti preduzeća.
Odgovor guvernera Narodne banke Srbije Radovana Jelašića bio je da je devizni kurs odraz svega što se dešava u zemlji i da održavanje njegove stabilnosti ima svoju cenu koju neko mora da plati.
Predsednik kompanije Metalac iz Gornjeg Milanovca Dragoljub Vukadinović je imao zamerku da Vlada najviše brine za firme koje ne rade jer nemaju tržište, odgovarajuću tehnologiju, sposoban menadžment i čije su obaveze mnogo veće od kapitala. "Država može da pomogne privredi tako što će investirati u profitabilne grane, kao što su putna infrastruktura, elektroprivreda, telekomunikacije i poljoprivreda", predložio je Vukadinović.
Premijer Srbije Mirko Cvetković je rekao da se država zadužuje u inostranstvu da bi ulagala u infrastrukturne projekte i najavio je da će uskoro biti objavljen tender za drugog operatera fiksne telefonije.
Predstojeća reforma javnog sektora, prema njegovim rečima, neće ići na teret privrede, već će privreda, kao i građani, na srednji i duži rok od nje imati veliku korist. "Javni dug zemlje nije značajno povećan, kako to neki tvrde", istakao je Cvetković i naveo da država ima devizne rezerve za "ne daj bože", pre svega od prodaje Naftne industrije Srbije, a neće otplaćivati dug Kosova prema Svetskoj banci od 500 miliona dolara.
Predsednica Izvršnog odbora Bance Intesa Draginja Đurić je rekla da je investiciona aktivnost privrede zamrla i da firme uglavnom uzimaju kredite za likvidnost. Ona je predložila odfreživanje roka u kom svi dužnici moraju da izmire obaveze jer bi to poboljšalo likvidnost preduzeća.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: