Tadić: Očekujem da i drugi parlamenti osude zločine (VIDEO)
22. april 2010. | 12:50 15:00
Izvor: Emg.rs
Povodom obeležavanja nacionalnog Dana sećanja na žrtve genocida u Drugom svetskom ratu predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da i od drugih parlamenata očekuje da osude zločine koji su se desili u 20. veku, dok je zamenik premijera Ivica Dačić poručio da su žrtve Drugog svetskog rata velika istorijska opomena.
Tadić je nakon polaganja venaca na Spomen-obeležje u Jajincima rekao da je srpski narod kroz odluku parlamenta da donese Deklaraciju o Srebrenici smogao snage da osudi zločine koje su počinili neki pripadnici srpskog naroda, ali da očekuje da će i drugi parlamenti smoći snage da osude zločine i da se izvine.
On je kazao da je i srpski narod u “decenijama iza nas” bio žrtva genocida i podsetio na streljanja koja su nacisti za vreme Drugog svetskog rata počinili u Jajincima, Kraljevu i Kragujevcu i drugim mestima.
Tadić je upozorio na pokušaje revizije istorije i ponovno jačanje fašističkih i antisemitskih ideologija i istakao da se protiv tih pokušaja treba boriti radi očuvanja mira.
On je kazao da je Srbija opredeljena za borbu protiv takvih ideologija i na osnovu tog opredeljenja može raditi na pomirenju naroda u regionu.
Ivica Dačić je posle polaganja venaca u ime Vlade na spomen-obeležje na Starom sajmištu u Beogradu poručio da su brojne žrtve iz Drugog svetskog rata neposredna posledica ideologije netolerancije i mržnje, ali i velika istorijska opomena.
„Naš je zadatak da tu opomenu u potpunosti usvojimo i preduzmemo sve kako se slični tragični događaji ne bi dešavali u našem veku“, rekao je Dačić.
On je naglasio da se prošlost ne može promeniti, ali da se može i mora uticati da zajednička sadašnjost i budućnost preraste u istorijski iskorak u procesu unapređenja političkih i drugih prilika na području zapadnog Balkana.
„Zajednička, u pojedinim razdobljima, turbulentna prošlost naroda zapadnog Balkana za nas u Srbiji ne predstavlja prepreku jačanju dobrosusedskih odnosa i učvršćivanju međusobnog poverenja“, rekao je Dačić i dodao da Srbija zajedničku prošlost vidi kao izvor mnogih mogućnosti za stvaranje regiona trajnog mira, prosperiteta i saradnje.
Dačić je podsetio na neophodnost kontinuiranog učvršćivanja demokratskih institucija, poštovanje zakona, ljudskih i građanskih prava i sloboda, dalje jačanje dobrosusedskih odnosa i ubrzano uključivanje Srbije u integracione procese.
„Savremeni integracioni procesi su najznačajniji mirovni projekat u istoriji evropskog kontinenta. Srbija je odabrala da zauzme mesto punopravnog člana porodice evropskih naroda čime će suštinski doprineti očuvanju i daljem jačanju nacionalnih interesa i sveukupnom napretku”, poručio je Dačić.
Predsednik Skupštine Beograda Aleksandar Antić istakao je da je sećanje znak najdubljeg poštovanja prema žrtvama Drugog svetskog rata, ali istovremeno i obaveza prema budućim generacijama kako se slični zločini ne bi ponovili.
Dan sećanja na žrtve genocida u Drugom svetskom ratu odeležava se 22. aprila, na dan kada je pre 65 godina oslobođen ustaški logor u Jasenovcu, u Hrvatskoj.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
23. april 2010. 09:24:41
| iSTINOM DO POMIRENJA
0
Apslolutno se slažem sa Predsednikom, i pozdravljam što je Srbija donela Rezoluciju o osudi ZLOCINA u Srebrenici, i što će se graditi Muzej genocida na Starom sajmištu!!! ALI dok čekamo da Hrvatska i BiH donesu Rezolucije (a imajući u vidu da su SAD i Svedska donele Rezolucije o GENOCIDU NAD JERMENIMA u Prvom svetskom ratu), nas Parlament ima moralnu i pravnu obavezu da donese dve Rezolucije :
(1.)R. kojom se osudjuje GENOCID 41/45 nad Srbima u NDH (Hrvatska i BiH) kada je ubijeno 1.000.000. Srba, i da trazi od EU, Rusije, SAD i dr. da i oni donesu...
(2.)R. kojom se osudjuju SVI ZLOCINI koji su ucinjeni prema Srbima 91/95 u bivsim JU republikama....
Tako ce i Evropa i komsije na Balkanu shvatiti prave razloge raspada Juge i zestokih sukoba i zlocina.